Od kiedy można zostawić dziecko samo w domu? Niewinne 5 min na wyjście do sklepu? "Czasu nie da się cofnąć"

Zapewne każdy rodzic miał w życiu sytuację, kiedy potrzebował pilnie wyjść na chwilę z domu, ale nie był pewien, czy może zostawić dziecko bez opieki. Choć prawo jasno stanowi, że pociecha musi mieć skończone 7 lat, eksperci wskazują na graniczny wiek wynoszący 10, a nawet 13 lat. Temat ten budzi ożywioną dyskusję wśród rodziców.

Więcej praktycznych porad na naszej stronie Gazeta.pl

Zgodnie z prawem, zdrowe dziecko może samo zostać w domu po ukończeniu 7. roku życia. Podstawę w tym zakresie stanowi art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń.

"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany" - brzmi jego treść.

Trudno jednak o jednoznaczną interpretację tych zasad. Bardzo płynną granicę może stanowić chociażby "okoliczność niebezpieczna dla zdrowia". Czy bowiem można za nią uznać upadek z kanapy i złamanie ręki? Lub pozostawienie dostępu do kuchenki gazowej? 

Podzielone zdania ekspertów

Zupełnie inny punkt widzenia prezentuje choćby organizacja National Society for the Prevention of Cruelty to Children (brytyjskie Krajowe Towarzystwo Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci). Zdaniem ekspertów z tej organizacji, dziecko samo w domu może zostać dopiero po ukończeniu 13. roku życia.

Psychologowie wskazują natomiast, że granica ta jest trudna do wyznaczenia i zależy od wielu czynników, m.in. dojrzałości emocjonalnej dziecka. Część ekspertów tłumaczy, że bezpiecznym wiekiem wydaje się być 10 lat. Dodatkowo, dziecko powinno mieć świadomość gdzie są rodzice i mieć pod ręką telefon, aby w razie jakichkolwiek problemów móc skontaktować się z nimi lub pogotowiem czy policją. Nie powinno się też zostawiać dzieci na zbyt długo. 

Niewinne kilka minut?

O zdanie w tym aspekcie postanowiliśmy zapytać rodziców. "Dziecko smacznie śpi, w domu nie ma ziemniaków, a obiad trzeba nastawić. Wyskoczycie na 5 minut do sklepu po drugiej stronie ulicy? Czy zdarzyło Wam się zostawić śpiące dziecko samo w domu na kilka minut? W jakich sytuacjach? A jeśli nie, to dlaczego nie odważyłyście się wyjść?" - zapytaliśmy w mediach społecznościowych.

Niektórzy rodzice stwierdzili, że zdarzyło im się zostawić maluchy w domu na czas chociażby rozwieszenia prania przed domem, lub wyjść do sklepu, gdy dziecko spało.

Większość komentujących wskazywała jednak, że zawsze zabiera dzieci ze sobą, nawet jeśli oznacza to jedynie zejście kilku pięter do skrzynki na listy lub wyniesienie śmieci.

Może być dziecko odpowiedzialne, super samodzielne itd. A co jak przyśni mu się coś złego i będzie potrzebować rodzica? A co jeśli mieszka się wysoko i dziecko się za bardzo wychyli zobaczyć czy mama już wraca?

- napisała jedna z internautek.

Jak się ma małe dziecko trzeba myśleć naprzód. Zawsze dzień wcześniej w czasie kiedy mała śpi, planuje co zrobię jutro na obiad a jak czegoś mi brakuje, wysyłam listę zakupów mężowi. Na drugi dzień mam wszystko co potrzebuje. Nie zdarzyło mi się wyjść z mieszkania gdy córka spała.

- dodała kolejna komentująca mama.

Większość internautów wskazywało, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, jak chociażby ryzyka, że dziecko się zakrztusi. Wielu z nich zwracało uwagę, że potencjalne niebezpieczeństwo dotyczy też wychodzących rodziców. "Nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć po drodze. Ostatnio samochód potrącił ze skutkiem śmiertelnym dwie osoby idące chodnikiem" - napisała internautka.

Jak widać, temat pozostawiania dzieci bez opieki, budzi ożywioną dyskusję. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Czekamy na Wasze komentarze. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA