Wtórne utonięcie kilka godzin po wyjściu z wody. Myślisz, że dziecko zasypia, a ono tonie

Dziecko zachłysnęło się wodą w trakcie zabawy w basenie lub morzu? Być może to nic wielkiego, ale jeśli po takim incydencie pojawią się u niego niepokojące objawy, trzeba natychmiast reagować. Być może właśnie się topi.

Kilka lat temu pojawił się na Netflixie serial "The Affair", który szybko pobił rekordy popularności na platformie. Główna bohaterka, Alison Bailey, straciła dwuletniego synka. Dziecko zachłysnęło się wodą podczas kąpieli w morzu. Chłopiec po wszystkim był senny i zmęczony, mama położyła go więc spać. Dziecko zmarło na skutek wtórnego utonięcia, a Alison miała do końca życia złamane serce i towarzyszyło jej niesłabnące poczucie winy.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Do wtórnego utonięcia może dojść nawet przy połknięciu niewielkiej ilości płynów. Woda dostaje się do układu oddechowego, drażni płuca i utrudnia oddychanie. Wtórne utonięcie spowodowane jest obrzękiem płuc.

Niebezpieczeństwo związane z wtórnym utonięciem polega też na tym, że po obrzęku płuc rozwija się zachłystowe zapalenie płuc, które leczy się bardzo ciężko, ponieważ ma charakter atypowy, tzn. przebiega z objawami niecharakterystycznymi dla tej choroby (ból brzucha, piorunujący przebieg). Zachłystowe zapalenie płuc wymaga bezwzględnie antybiotykoterapii w warunkach szpitalnych

- mówi lekarz, dr Bartosz Pawlikowski. 

Wtórne utonięcie - nie należy bagatelizować zachłyśnięcia się wodą

Kiedy podczas zabawy w basenie, morzu, czy jeziorze, dziecko się zakrztusi, nie musimy wpadać w panikę i od razu gnać do szpitala, jednak takiego incydentu nie wolno zignorować, szczególnie jeśli zachłyśnięcie było mocne, a u dziecka pojawiają się niepokojące objawy. 

Bezpośrednio po zachłyśnięciu wodą dziecko należy najpierw obrócić do góry nogami tak, by woda, która dostała się do dróg oddechowych nie wpłynęła do oskrzeli i oskrzelików, blokując dostęp powietrza i wywołując obrzęk płuc i przytrzymać do momentu odzyskania swobodnego oddechu

- instruuje lekarz.

Potem dziecko powinno leżeć w pozycji z głową nieznacznie poniżej poziomej pozycji. Oskrzela z tą niewielką pomocą pozbędą się resztek wody. Jeśli u dziecka w ciągu kilku godzin po zachłyśnięciu się kaszel nie będzie ustępował lub nasili się, to jest to wskazanie do pilnego przewiezienia do szpitala

- dodaje.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Wtórne utonięcie - charakterystyczne objawy

Jeśli wiesz, że dziecko podczas kąpieli zanurzyło głowę w wodzie, zachłysnęło się, uważnie je obserwuj. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

  • trudności z oddychaniem;
  • intensywny kaszel (jedno i drugie nasilają się w pozycji leżącej);
  • zmęczenie, osłabienie, senność;
  • spowolniona mowa;
  • zaburzenia świadomości;
  • wymioty.

Nieudana próba porwania dzieckaUsiłował uprowadzić dziecko. Matka wyrwała je z samochodu porywacza

Wtórne utonięcie - dziecko należy bacznie obserwować

Jeśli zauważymy u dziecka jakikolwiek z tych objawów, natychmiast należy zgłosić się z nim do szpitala. W tym wypadku każda godzina ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pociechy. 

Rodzic powinien obserwować dziecko po incydencie zachłyśnięcia się w wodzie do trzech dni, ponieważ wszystkie związane z tą sytuacją objawy pojawiają się bardzo szybko i rozwijają w krótkim czasie

- dodaje dr Pawlikowski.

Więcej o: