Urlop wychowawczy 2021. Ile trwa? Na co może liczyć pracownik na urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy 2021 to przywilej rodziców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Może z niego skorzystać jeden z rodziców, lub tata i mama mogą się nim miedzy sobą podzielić.

Urlop wychowawczy to jeden z przywilejów pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i mającego staż pracy minimum sześć miesięcy. Nie musi być to zatrudnienie u jednego pracodawcy, liczy się staż ogółem, u wszystkich pracodawców. Co przysługuje pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy 2021 - wymiar

Urlop wychowawczy może wynosić nawet 36 miesięcy. Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom, okres urlopu wychowawczego należy spożytkować w proporcjach przynajmniej 35 + 1. Oznacza to, że, mogą się tym wymiarem podzielić np. jeden rodzic bierze 12 miesięcy urlopu wychowawczego, drugi pozostały czas. Jeśli jednak tylko jeden rodzic będzie wykorzystywał urlop wychowawczy, może liczyć na 35 miesięcy. Pozostały miesiąc przysługujący drugiemu rodzicowi wówczas przepada. 

Urlop wychowawczy 2021 - komu przysługuje?

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom, których dziecko nie skończyło jeszcze sześciu lat. Inne przepisy obowiązują w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Jego rodzice mają 18 lat na wykorzystanie urlopu wychowawczego.  

Urlop wychowawczy 2021 - jak o niego wystąpić

Żeby skorzystać z urlopu wychowawczego, rodzic musi złożyć wniosek o jego udzielenie u pracodawcy. Wniosek należy złożyć najpóźniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.  Pracodawca ma prawo nie wyrazić zgody na taki urlop. 

Urlop wychowawczy 2021 - urlop bezpłatny

Urlop wychowawczy jest z zasady bezpłatny. W tym czasie rodzic nie dostaje wynagrodzenia, ma jednak opłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne w ZUS-ie. 

Urlop wychowawczy 2021 - zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku rodzinnego

Rodzic, który zdecyduje się przejść na urlop wychowawczy nie jest całkowicie pozbawiony środków do życia. Może otrzymać dodatek zasiłek rodzinny (między 95 a 135 zł miesięcznie) oraz dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.