Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę

Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane, dziś są przez urzędników stanu cywilnego akceptowane. Te, które kilkadziesiąt lat temu były uważane za szczyt złego gustu lub fanaberię, dziś stają się coraz modniejsze. O których mowa?

Imiona dla dzieci bywają powodem nieporozumień między przyszłymi lub świeżo upieczonymi rodzicami. Wybór imienia jest bowiem bardzo ważną decyzją, każdy z nas chce być pewien, że dokonał najlepszej. Przede wszystkim - muszą być co do niego zgodni, a to nie zawsze ma miejsce. Czasem jeden rodzic chce nadać synowi lub córce tradycyjne imię, a drugi woli zdecydowanie bardziej współczesne. Czasami też mama lub tata chcą nadać dziecku imię po swoim rodzicu, a to z kolei nie podoba się partnerowi. Kiedy w końcu dojdą już do porozumienia w sprawie wyboru imienia, muszą sprawdzić, czy nadanie go dziecku jest możliwe. W Polsce nie można nadawać imion obraźliwych, ani takich, które mogłyby być powodem drwin. Imię powinno też wskazywać na płeć dziecka, jednak ostatnio urzędnicy stanu cywilnego nie obstają przy tym. 

Joanna Koroniewska pokazała zdjęcie z mężem sprzed lat. Jak się zmienili? (zdjęcie ilustracyjne)Joanna Koroniewska pokazała zdjęcie z mężem sprzed lat. Jak się zmienili? "Pan Maciek przy Pani osiwiał"

Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane

Źródłem wiedzy dotyczącej preferencji w dziedzinie imion nadawanym dzieciom w przeszłości jest książka zatytułowana "Pani Domu" autorstwa Mieczysława Rościszewskiego, pochodząca z 1904 roku. Jej autor za niewłaściwe imiona dla dzieci uznał te, które dziś są całkiem popularne. 

Używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - n.p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie

- napisał Mieczysław Rościszewski.

Najpopularniejsze imiona dwudziestoleciaNajpopularniejsze imiona dla dzieci dwudziestolecia. Te imiona od 2000 roku były wybierane najczęściej

Autor książki wskazał także imiona, których chłopcom lepiej było nie nadawać ze względu na to, że kojarzyły się z gminem i niskim urodzeniem. Były to m.in.:

  • Bartłomiej
  • Marcin
  • Franciszek
  • Maciej
  • Tomasz
  • Piotr
  • Paweł
  • Wojciech
Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: