Ospa wietrzna to choroba, która najczęściej występuje w wieku dziecięcym, wczesnoszkolnym, jednak do zachorowania może dojść w każdym wieku. Na ogół ospa wietrzna przebiega łagodnie, rodzice małych dzieci muszą się jednak uzbroić w nieco cierpliwości, bo swędzenie zmian skórnych, które towarzyszą chorobie, może dzieciom bardzo dokuczać.
Ospa wietrzna to choroba, która jest wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca - Viracella-Zoster Virus (VZV). Ospa wietrzna rozprzestrzeniania się drogą kropelkową, ale wirus choroby może przenosić się w powietrzu nawet na odległość kilku metrów. Wirus ospy wietrznej wnika do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych.
Głównym objawem ospy wietrznej jest charakterystyczna wysypka. Krostki na początku mają formę grudek, które następnie zmieniają się w pęcherzyki, później powstają krostki. Te ostatnie po kilku dniach zmieniają się w strupki. Taka wysypka pojawia się przede wszystkim na twarzy i tułowiu dziecka. Towarzyszy jej uciążliwe swędzenie. Wysypkę mogą poprzedzać takie objawy jak: gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból głowy, brak apetytu, zapalenie gardła i ból mięśni.
Jeśli podejrzewamy u dziecka ospę wietrzną, należy pokazać małego pacjenta pediatrze, żeby ten rozwiał nasze wątpliwości. Ostry przebieg ospy wietrznej wymaga leżenia w łóżku, pediatra zapewne przepisze też lek przeciwwirusowy. W razie gorączki podajemy paracetamol. Uporczywy świąd towarzyszący zmianom skórnym złagodzi preparat z mentolem i substancją znieczulającą.
Okres wylęgania się wirusa ospy wietrznej może trwać od 10 do 21 dni, czasem nawet 28 dni. Ogólne osłabienie organizmu i gorączka mogą się utrzymywać przez ok. 3-10 dni. Wyleczenie wysypki i strupków, jakie pozostawia może zająć nawet 2-3 tygodnie. Ile trwa więc ospa wietrzna? Nawet siedem tygodni.
Podczas ospy wietrznej najbardziej dokucza swędzenie zmian skórnych. Należy jednak pilnować w miarę możliwości, żeby ich nie drapały, bo na skórze pozostaną nieestetyczne blizny. Jak ulżyć dziecku? Swędzenie złagodzi preparat z substancją znieczulającą i mentolem. Jeśli u dziecka występuje gorączka, podajemy paracetamol.
W czasie ospy należy szczególnie dbać o higienę dziecka, żeby nie dopuścić do wtórnego zakażenia zmian skórnych. Długie kąpiele w gorącej wodzie są jednak niewskazane, zdecydowanie lepsze będą krótkie prysznice. Można raz dziennie zrobić kilkuminutową kąpiel w nadmanganianie potasu. Jeśli zmianom skórnym towarzyszy wyjątkowo uporczywe swędzenie, bezpośrednio na nie stosujemy preparat z substancją znieczulającą i mentolem. Właściwa pielęgnacja skóry w czasie tej choroby jest bardzo ważna.
Ospa wietrzna ma z reguły łagodny przebieg. Rzadko występują potencjalnie niebezpieczne powikłania po ospie wietrznej u dzieci. Należą do nich: infekcje wykwitów skórnych, ospowe zapalenie płuc oraz powikłania neurologiczne, czasem zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów. Jedynie około 5 proc. chorych na ospę wymaga hospitalizacji.