Ospa wietrzna u dzieci - objawy i leczenie. Pielęgnacja w czasie ospy. Jak ulżyć dziecku?

Ospa wietrzna u dzieci ma objawy bardzo charakterystyczne. Pediatra zwykle nie ma problemu z diagnozą, często rodzice także nie mają tu wątpliwości, że ich pociecha przechodzi ospę wietrzną. Właściwa pielęgnacja skóry malucha jest podczas tej choroby bardzo ważna.

Ospa wietrzna to choroba, która najczęściej występuje w wieku dziecięcym, wczesnoszkolnym, jednak do zachorowania może dojść w każdym wieku. Na ogół ospa wietrzna przebiega łagodnie, rodzice małych dzieci muszą się jednak uzbroić w nieco cierpliwości, bo swędzenie zmian skórnych, które towarzyszą chorobie, może dzieciom bardzo dokuczać.

Ospa wietrzna u dzieci - przyczyny

Ospa wietrzna to choroba, która jest wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca - Viracella-Zoster Virus (VZV). Ospa wietrzna rozprzestrzeniania się drogą kropelkową, ale wirus choroby może przenosić się w powietrzu nawet na odległość kilku metrów. Wirus ospy wietrznej wnika do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych. 

Ospa wietrzna - objawy

Głównym objawem ospy wietrznej jest charakterystyczna wysypka. Krostki na początku mają formę grudek, które następnie zmieniają się w pęcherzyki, później powstają krostki. Te ostatnie po kilku dniach zmieniają się w strupki. Taka wysypka pojawia się przede wszystkim na twarzy i tułowiu dziecka. Towarzyszy jej uciążliwe swędzenie. Wysypkę mogą poprzedzać takie objawy jak: gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie, ból głowy, brak apetytu, zapalenie gardła i ból mięśni. 

Ospa wietrzna - leczenie

Jeśli podejrzewamy u dziecka ospę wietrzną, należy pokazać małego pacjenta pediatrze, żeby ten rozwiał nasze wątpliwości. Ostry przebieg ospy wietrznej wymaga leżenia w łóżku, pediatra zapewne przepisze też lek przeciwwirusowy. W razie gorączki podajemy paracetamol. Uporczywy świąd towarzyszący zmianom skórnym złagodzi preparat z mentolem i substancją znieczulającą. 

Ile trwa ospa wietrzna?

Okres wylęgania się wirusa ospy wietrznej może trwać od 10 do 21 dni, czasem nawet 28 dni. Ogólne osłabienie organizmu i gorączka mogą się utrzymywać przez ok. 3-10 dni. Wyleczenie wysypki i strupków, jakie pozostawia może zająć nawet 2-3 tygodnie. Ile trwa więc ospa wietrzna? Nawet siedem tygodni.

Ospa wietrzna - jak ulżyć dziecku

Podczas ospy wietrznej najbardziej dokucza swędzenie zmian skórnych. Należy jednak pilnować w miarę możliwości, żeby ich nie drapały, bo na skórze pozostaną nieestetyczne blizny. Jak ulżyć dziecku? Swędzenie złagodzi preparat z substancją znieczulającą i mentolem. Jeśli u dziecka występuje gorączka, podajemy paracetamol. 

Ospa wietrzna - pielęgnacja

W czasie ospy należy szczególnie dbać o higienę dziecka, żeby nie dopuścić do wtórnego zakażenia zmian skórnych. Długie kąpiele w gorącej wodzie są jednak niewskazane, zdecydowanie lepsze będą krótkie prysznice. Można raz dziennie zrobić kilkuminutową kąpiel w nadmanganianie potasu. Jeśli zmianom skórnym towarzyszy wyjątkowo uporczywe swędzenie, bezpośrednio na nie stosujemy preparat z substancją znieczulającą i mentolem. Właściwa pielęgnacja skóry w czasie tej choroby jest bardzo ważna.

Powikłania po ospie wietrznej u dzieci

Ospa wietrzna ma z reguły łagodny przebieg. Rzadko występują potencjalnie niebezpieczne powikłania po ospie wietrznej u dzieci. Należą do nich: infekcje wykwitów skórnych, ospowe zapalenie płuc oraz powikłania neurologiczne, czasem zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów. Jedynie około 5 proc. chorych na ospę wymaga hospitalizacji. 

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.