Masturbacja dziecięca - jak reagować? Rodzice powinni przede wszystkim zachować spokój

Masturbacja u dzieci jest naturalnym zachowaniem, które niestety w wielu przypadkach wzbudza zakłopotanie ich rodziców. Nie wiedzą jak reagować, czasem wolą udawać, że niczego nie zauważają. To zachowanie, któremu rodzice powinni jednak stawić czoła. W odpowiedni rzecz jasna sposób.

Masturbacja dziecięca, czyli dotykanie miejsc intymnych, zabawa genitaliami przez małe, kilkuletnie dzieci to bardzo delikatna sprawa. Warto pamiętać, że masturbacja dziecięca, nie ma kontekstu erotycznego, nie ma tu otoczki seksualnej, dla dziecka to coś tak przyjemnego, jak np. jedzenie ulubionych słodyczy. Masturbację dzieci traktują jak każdą inną ciekawą czynność, z tym że ta daje więcej przyjemności, więc robią to częściej. "Majstrowanie" przez chłopców przy penisie, a przez dziewczynki przy wargach sromowych najczęściej dotyczy dzieci w wieku między trzy a pięć lat. Zwykle dziecko traci nią zainteresowanie, gdy idzie do szkoły, czyli wtedy, gdy kończy sześć, siedem lat. Większym zainteresowaniem swoje genitalia obdarzać będą dzieciaczki, które dość długo nosiły pieluchę i wcześniej po prostu nie miały do nich nieograniczonego dostępu.

Masturbacja u dzieci - rodzaje stymulacji

Dzieci bawią się swoimi genitaliami poprzez dotykanie ich rękami. Ale nie tylko. Gdy malec zauważy, że pocieranie miejscami intymnymi np. o oparcie kanapy lub fotela sprawia przyjemność - z dużym prawdopodobieństwem będzie to robić częściej. Podobny efekt daje ściskanie między nogami poduszki lub maskotki, pocieranie o siodełko jeździła lub pierwszego rowerka. 

Masturbacja dziecięca - jak reagować

Masturbacja dziecięca to bardzo delikatny temat. U rodziców budzi niepokój i zakłopotanie, trudno im zaakceptować fakt, że ich kilkuletnie dziecko robi coś, co jest postrzegane jako niewłaściwe i nieprzyzwoite. Gdy zaobserwujemy masturbację u naszej pięcio-, sześcioletniej pociechy, należy z nią spokojnie porozmawiać. Tu nie ma miejsca na krzyk, czy zawstydzanie dziecka, niewskazane jest także karanie malca. Należy spokojnie wyjaśnić mu, że masturbacja dziecięca jest czymś naturalnym, ale trzeba przestrzegać określonych zasad, uczulić dziecko, że to bardzo intymna sprawa, której nie należy pokazywać innym. W takiej sytuacji warto się dokształcić, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy. U młodszych dzieci skuteczne bywa przekierowanie uwagi, zainteresowanie ich zabawą.

Masturbacja dziecięca - jak nie reagować

Nie należy dziecka karać, krzyczeć na nie, wywoływać w nim poczucia wstydu, winy, niewłaściwe jest straszenie malucha, podobnie ośmieszanie. Nasza nieodpowiednia reakcja może mieć wpływ na późniejsze życie seksualne dziecka, możemy przez przypadek spowodować, że jako dorosły człowiek będzie miał problem z osiągnięciem satysfakcji z seksu. Często rodzice udają, że nie widzą masturbacji dziecięcej u swoich pociech, bo nie wiedzą jak się zachować. To też nie jest dobrym pomysłem, bo może sprawić, że dziecko będzie to robić publicznie. Dlatego właśnie, jeśli mamy wątpliwość co do tego, jak reagować, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z psychologiem dziecięcym.  

Masturbacja u dzieci - kiedy na terapię

Masturbacja u dzieci czasem przyjmuję formę, która wymaga konsultacji ze specjalistą (psychologiem, seksuologiem dziecięcym). Jeśli nasze dziecko masturbuje się bardzo często, robi to w rozmaitych miejscach i na wiele sposobów, powinno to wzbudzić czujność rodziców. Niepokojące jest przedmiotowe traktowanie swojego ciała przez malucha, czyli sytuacja, w której w efekcie bardzo gwałtownej masturbacji na genitaliach pojawiają się rany i otarcia. Konsultacji ze specjalistą wymaga też uderzanie przez dziecko twardymi przedmiotami w swoje genitalia, powodując ich uszkodzenie. Nie powinniśmy także ignorować przypadku, gdy dojdziemy do wniosku, że malec nie umie zapanować nad swoim zachowaniem - masturbuje się publicznie, chociaż wie i rozumie, że nie należy tego robić. 

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: