Siatki centylowe - kalkulator online. Do czego służy i jak z niego korzystać?

Siatki centylowe - kalkulator online - pozwala określić, czy wzrost i waga danego dziecka nie odbiegają od normy. Dzięki niemu w prosty sposób nie tylko pediatra, ale i rodzice mogą sprawdzić, czy ich pociecha rozwija się prawidłowo, czy nie ma powodów do niepokoju.

Siatka centylowa dziecka wygląda jak skomplikowany wykres, a w rzeczywistości jest prostym i jednocześnie obiektywnym sposobem sprawdzenia, czy nasza pociecha prawidłowo się rozwija. Można dzięki niemu prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników. Skala centylowa jest bardzo precyzyjna.

Czym są siatki centylowe?

Siatka centylowa dla dziecka jest jedną z metod oceny jego fizycznego rozwoju. Najczęściej w siatkach centylowych bierze się pod uwagę wzrost, wagę i obwód głowy. Parametry te są oceniane na tle populacji dzieci w danym kraju. Są inne dla dziewczynek i inne dla chłopców. Żeby to dobrze zrozumieć, najlepiej posłużyć się przykładem: Ania jest wagowo na 10 centylu, co oznacza, że 10 procent zdrowych, prawidłowo rozwijających się dziewczynek waży mniej niż Ania. Inny przykład: Piotrek jest wzrostowo na 90 centylu, czyli 90 procent zdrowych i prawidłowo rozwijających się chłopców jest niższych niż on. Za normę uznaje się wartości między trzecim i 97 centylem.

Czym są centyle? 

Centyl jest jednostką statystyczną, która pokazuje to, jak wygląda wynik jakiegoś pomiaru na tle całej grupy. W przypadku siatek centylowych dzieci rozpatruje się ich wzrost i wagę w danym wieku na tle ich rówieśników w Polsce. Centyle dzieci dostarczają więc bardzo ważnych informacji. 

Czy siatki centylowe są potrzebne? 

Siatki centylowe pozwalają śledzić fizyczny rozwój dziecka, dzięki nim łatwo można zauważyć wszelkie odstępstwa od normy i sprawdzić np. czy nasze dziecko nie waży zbyt mało lub zbyt dużo na swój wiek. Siatki centylowe niemowląt pozwalają sprawdzić, czy niepokój świeżo upieczonych rodziców odnośnie rozwoju ich dziecka jest uzasadniony. 

Siatki centylowe. Jak wyglądają?

Siatki centylowe wyglądają jak niezwykle skomplikowane wykresy, jednak w rzeczywistości czytanie tabeli centylowych jest bardzo proste. Na siatce są dwie osie - pozioma i pionowa. Na jednej (pozioma) oznaczony jest wiek dziecka, a na drugiej (pionowa) waga lub wzrost. Przez siatkę przebiega kilka linii krzywych, są to właśnie centyle, czyli wartości, określające wartości statystyczne w odniesieniu do wagi czy wzrostu dziecka. Mówią, jaki procent dzieci mierzy lub waży tyle samo, więcej lub mniej niż badane dziecko. 

Siatki centylowe dziewczynki - kalkulator online

Aktualnie coraz popularniejsze są siatki centylowe w formie kalkulatorów online. To po prostu kalkulator wzrostu i wagi dziecka. Wystarczy wprowadzić wiek, wzrost i wagę dziewczynki, żeby poznać wartość. Kalkulator online to bardzo wygodne narzędzie, które pozwala rodzicom na bieżąco monitorować rozwój fizyczny ich córki. Są tak przejrzyste i proste, że nikt nie będzie miał wątpliwości jak odczytywać siatki centylowe online. Tak więc jeśli chcesz szybko sprawdzić centyle - kalkulator zrobi to za ciebie.

Siatki centylowe wzrostu dziewczynek -  kalkulator online

Siatka centylowa dla dziewczynek - wzrost pozwala określić, czy wzrost badanej dziewczynki nie odbiega od normy. Parametry, które są tutaj brane pod uwagę, to wiek i wzrost dziecka. Kalkulator online dziewczynki - wzrost pozwala szybko i łatwo sprawdzić, czy nasza córeczka mierzy tyle, ile powinna.

Siatki centylowe wagi dziewczynek - kalkulator centyli online

Pozwala określić, czy waga badanej dziewczynki nie odbiega od normy. Parametry, które są tutaj brane pod uwagę, to wiek i waga dziecka. Kalkulator online dziewczynki - waga umożliwia łatwe i szybkie określenie, czy nasze dziecko nie waży zbyt mało lub zbyt dużo na swój wiek. Taki kalkulator jest szczególnie pomocnym narzędziem w związku z tym, że coraz więcej dzieci (ze względu na tryb życia i dietę) cierpi na nadwagę. Kalkulator online dziewczynki - waga pozwala rodzicom szybko interweniować i zwrócić się o radę do specjalisty.

Siatki centylowe online chłopcy

Wystarczy wprowadzić wiek, wzrost i wagę dziecka, żeby poznać wartość i od razu dowiedzieć się, czy jest poprawna, czy parametry syna nie powinny być przypadkiem powodem niepokoju dla rodziców. Siatki centylowe - kalkulator online chłopcy jest wygodnym narzędziem, które pozwala monitorować rozwój fizyczny dziecka. 

Kalkulator - siatki centylowe wzrostu chłopców 

Pozwala określić, czy wzrost badanego chłopca nie odbiega od normy. Parametry, które są tutaj brane pod uwagę, to wiek i wzrost dziecka. Siatki centylowe - kalkulator online chłopcy - wzrost pozwala szybko sprawdzić, czy nasze dziecko nie jest znacząco wyższe lub niższe niż rówieśnicy. 

Siatki centylowe wagi chłopców - kalkulator centyli online 

Pozwala określić, czy waga badanego chłopca nie odbiega od normy. Parametry, które są tutaj brane pod uwagę, to wiek i waga dziecka. Kalkulator online chłopcy - waga to przydatne narzędzie szczególnie dla rodziców, którzy mają wątpliwości co do prawidłowości wagi swojego syna - martwi ich, że jest zbyt szczupły lub zbyt pulchny. Kalkulator online chłopcy - waga rozwiewa takie wątpliwości.

Zobacz wideo Czego nie wiecie o dżdżownicach? [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.