Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy, leczenie i profilaktyka

Zapalenie oskrzeli u dzieci to stosunkowo częsta przypadłość, która wywołana jest przez wirusy. Nie jest tak poważna jak zapalenie płuc, niemniej jednak, nie możemy jej bagatelizować. Zapalenie tego typu wymaga interwencji lekarza.

Zapalenie oskrzeli u dziecka jest chorobą, która pojawia się stosunkowo często. Rodzic nie powinien jednak samodzielnie stawiać diagnozę. Zawsze potrzebna jest konsultacja lekarza pediatry. Dowiedz się, z jakimi objawami należy udać się po opinię specjalisty.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy i charakterystyka

Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy mogą być różne. Zazwyczaj infekcja rozpoczyna się od niewinnego kataru i podrażnionego gardła. Dziecko zaczyna być marudne i obolałe. Szybko się niecierpliwi. W przypadku, kiedy infekcja nie mija, po okresie około trzech-czterech dni u malucha pojawia się gorączka i męczący kaszel, wówczas należy udać się do lekarza. Objawami, które są charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli u dziecka to:

  • ogólne rozbicie, ból ciała i głowy;
  • gorączka (nie zawsze, zazwyczaj niewysoka);
  • suchy, przechodzący w mokry kaszel;
  • kaszel uporczywy, napadowy, może wywoływać wymioty.

Zapalenie oskrzeli u dzieci - leczenie infekcji

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci może mieć różną formę. Wszystko jest uzależnione przede wszystkim od stanu małego pacjenta. Jednakże dziecko, u którego zdiagnozowano chorobę, powinno odpoczywać oraz pić dużą ilość płynów. Rodzic powinien zadbać, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, było odpowiednio nawilżone. Pomocna może być maść majerankowa oraz sól fizjologiczna.  Od strony medycznej, pediatra prawdopodobnie przepisze leki na obniżenie gorączki i środki pomocne w przypadku odksztuszania wydzieliny i rozkurczające oskrzela.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - jak pomóc maluchowi

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może być problematyczne zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. Jednak nie trzeba ulegać panice. W przypadku takiego malca istotne jest regularne oklepywanie. Dzięki temu, ułatwimy maluchowi pozbycie się wydzieliny z oskrzeli. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka często leczone jest antybiotykiem. Wynika to z faktu, że maluch nie ma tak rozwiniętej odporności.

Zapalenie oskrzeli u dzieci a zapalenie płuc - jakie są różnice

Zapalenie oskrzeli u dzieci a zapalenie płuc - jak rozróżnić? Niestety obie choroby są bardzo często mylnie rozpoznawane przez osoby, które nie mają medycznego wykształcenia. Co wywołuje panikę i stres. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zapalenie oskrzeli u dziecka może oczywiście przerodzić się w zapalenie płuc, ale nie musi. Objawy, które powinny zacząć nas niepokoić i skłonić do kolejnej wizyty lekarskiej to:

  • suchy i męczący kaszel;
  • podwyższona temperatura;
  • utrata apetytu;
  • zasinienie wokół ust;
  • trudności z oddychaniem.

Ważna wskazówka: Kiedy infekcje nawracają stosunkowo często, warto jest zrobić badania na pasożyty w organizmie, bowiem mogą one wywoływać zapalenie oskrzeli. Zapalenie tego typu trwa zazwyczaj około tygodnia. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że męczący kaszel może trwać nawet do kilku tygodni. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną i zależy od stanu organizmu danego dziecka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA