Zaparcia u dzieci są bardzo częstym zjawiskiem. Jednak nie powinniśmy ulegać panice. Rozważone działanie i wielowektorowe podejście pomoże nam pozbyć się tego problemu.
Co na zaparcia u dzieci - jak zdiagnozować problem? Zaparcia to temat, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Według statystyk, problem ten dotyka aż 20 proc. populacji dziecięcej. Zaparcia wymagają właściwego podejścia i leczenia. W przeciwnym razie może wiązać się to z bardzo dużymi komplikacjami. Aby właściwie im przeciwdziałać, trzeba znać objawy oraz przyczyny powstawania zaparć.
Zaparcie to utrudnione oddawanie zbitych i twardych stolców (czyli rzadziej niż jeden stolec na dwa dni z towarzyszącym temu bólem). Ponadto można wyróżnić dwa rodzaje zaparć:
Zaparcia u dzieci - przyczyny tego problemu są naprawdę różne. Będą one inne, w zależności od rodzaju zaparcia. Tak więc na przykład powodem, dla którego pojawiają się zaparcia organiczne to między innymi:
Z kolei jeżeli mówimy o zaparciach czynnościowych, to należy wymienić tu:
Temat zaparć u dzieci jest problemem bardzo złożonym, na który składa się wiele czynników. Dodatkowym minusem jest fakt, że samo zaparcie generuje następne problemy i stres. Dziecko przez strach i stres zaczyna odczuwać bardzo duży dyskomfort. To z kolei może spowodować, że maluch będzie powstrzymywał się od wypróżniania. Wstrzymywanie oddawania stolca prowadzi do zalegania mas kałowych w odbytnicy, do jej rozdęcia, obniżenia napięcia mięśni gładkich i tłumienia odruchu parcia. Konsekwencją tego jest pogłębienie się problemu.
Jak reagować na zaparcia u dziecka? Musimy pamiętać o tym, że problem zaparć u dzieci pojawia się bardzo często. Długo trwające zaparcia są bardzo niezdrowe i nie możemy ich lekceważyć. Warto jest dokładnie przyjrzeć się problemowi i rozważyć sposoby leczenia.
Zaparcia u dzieci, a leczenie. Leczenie jest długotrwałym procesem, który wymaga od nas koncentracji, cierpliwości oraz zaangażowania. Leczenie zaparć będzie skuteczne, o ile podejdziemy do tego wielokierunkowo. Powinno opierać się one na postępowaniu niefarmakologicznym oraz farmakologicznym. Tylko podejście wielowektorowe zapewni nam gwarancję uregulowania zaistniałej sytuacji. Postaramy się zatem wymienić, co powinno obejmować leczenie tymi dwoma sposobami.
Leczenie niefarmakologiczne obejmuje:
Leczenie to ma być niejako uzupełnieniem postępowania farmakologicznego. Samo podanie leków czy też suplementów nie wystarczy. Niezbędne jest znalezienie przyczyny.
Leczenie farmakologiczne:
Leczenie farmakologiczne jest procesem kilkuetapowym. Nie może ono ograniczać się do jednorazowego podania leków. Zazwyczaj obejmuje ono 3 etapy:
Dopiero tak poprowadzone leczenie farmakologiczne, wraz w połączeniu z postępowaniem niefarmakologicznym, gwarantuje skuteczność leczenia i usuniecie problemu zaparć u dziecka.
Na rynku możemy znaleźć mnóstwo środków o działaniu przeczyszczającym. Różnią się one składem oraz działaniem. Leki powinny być zawsze przepisane przez lekarza. W lekach, które zalecane są na zaparcia znajdują się zwykle dwie substancje:
Makrogol jest substancją tak zwanego pierwszego wyboru. Posiada on następujące właściwości:
Laktuloza składa się z galaktozy i fruktozy. Po zastosowaniu jej doustnie, ulega ona rozkładowi do dwutlenku węgla i kwasów organicznych. Powstałe związki wiążą wodę i na zasadzie osmotycznej powodują zwiększenie objętości mas kałowych i tym samym działają przeczyszczająco. Niestety laktuloza może powodować działania niepożądane. Możemy wymienić tu: