Książki edukacyjne dla dzieci - czym się kierować przy wyborze?

Książki edukacyjne dla najmłodszych to doskonałe uzupełnienie zajęć przedszkolnych. Sprawdź, które książeczki dla małych dzieci pomogą w domowej nauce i umilą długie wakacyjne wieczory.
Zobacz wideo Czym jest szczęście? Przedszkolaki odpowiadają

Oferta wydawnicza w zakresie książek edukacyjnych dla dzieci jest bardzo bogata. Problem z wyborem odpowiedniej publikacji mają przede wszystkim rodzice małych dzieci w kategorii wiekowej od 0 do 3 lat. Jak odróżnić dobre lektury od migającej, grającej i mało przydatnej książeczki?

Dobre książki edukacyjne: na co zwracać uwagę, a czego unikać?

  • Książeczka edukacyjna dla dzieci nie powinna zawierać błędów ortograficznych i stylistycznych. Niestety zdarza się to często. .
  • Edukacyjne książki dla małych dzieci nie powinny zawierać także zbyt dużej ilości zdrobnień. To ważna zasada zgoda z prawidłowym procesem nauki mówienia. Logopedzi zwracają uwagę dorosłym, aby nie seplenili i nie przesadzali z ilością zdrobnień przy komunikacji z małym dzieckiem. Maluch w pierwszej kolejności powinien poznać wymowę wyrazów podstawowych, z czasem można wprowadzić zdrobnienia, jednak lepszym i ciekawszym pomysłem będą synonimy.
  • Książeczka edukacyjna dla najmłodszych a estetyka. W księgarniach można znaleźć prawdziwe relikty wprost z lat dziewięćdziesiątych, jak i książki edukacyjne dla dzieci z bardzo nowoczesną, nowatorską grafiką. I chociaż o gustach się nie dyskutuje, to w trakcie przeglądania danej publikacji sprawdźmy, jakie emocje budzą w nas oglądane obrazki. W trakcie zakupów z dzieckiem warto zapytać malucha o zdanie - to ważne, aby dziecko miało wpływ na ostateczną decyzję. 

Książki edukacyjne rodzaje: Kontrasty i ulubiony bohater

W kategorii "książeczki edukacyjne dla dzieci", warto wyróżnić publikacje polecane przez rodziców. Dla bardzo małych dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawać kolory, sprawdzą się kontrasty. Prawdziwym hitem dla bobasów są bardzo proste książeczki edukacyjne, które bazują na eksponowaniu kształtu prezentowanego przedmiotu i jednocześnie ograniczają ilość niepotrzebnych bodźców.

Kolejne książki dla małych dzieci, które spotkały się z aprobatą i ciepłym przyjęciem dorosłych, to publikacje grające. Pierwsze skojarzenie może być mylące - nie chodzi tu wcale o książki, które wyposażone są w piszczące dźwięki, lecz ciekawie wydane książeczki grające oparte na znanych i lubianych piosenkach. 

Przestrzenne książki edukacyjne dla dzieci - ten zakup na pewno spodoba się najmłodszym. Obrazek, który nagle się unosi, szczególnie działa na wyobraźnię i uczy perspektywy. To taki mały teatrzyk i książeczka w jednym.

Lista książeczek edukacyjnych dla dzieci szczególnie polecanych przez rodziców: 

  • "Miasteczko Mamoko" - Aleksandra i Daniel Mizielińscy. Jest to propozycja książki dla dzieci, która bazuje na obrazkach. Każda kolejna rozkładówka to kolorowa panorama fragmentu miasteczka. Dziecko poznaje obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego mieszkańców.
  • "Encyklopedia Larousse - Jak to jest zrobione?" - to książeczka edukacyjna dla dzieci, które lubią wiedzieć skąd na przykład bierze się ser lub czekolada. Dzięki tej książce zwykłe produkty nabierają magicznej mocy i prawdziwego smaku. 
  • "Czu Czu" - to seria obrazkowa w formie puzzli, które rozwijają koncentrację oraz zapewniają świetną zabawę. Nie jest to typowa pozycja z kategorii książka edukacyjna dla dzieci, ale "Czu Czu" z pewnością zachwyci każdego Malucha. 
  • "Akademia Franklina" - to seria książeczek edukacyjnych, które wspomagają wszechstronny rozwoju przedszkolaków pod okiem uroczego Franklina. 

Książeczki edukacyjne dla podróżników, marzycieli i przyszłych naukowców 

  • Książeczka edukacyjna dla dzieci, które marzą po podróżach: "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach…" Aleksandry i Daniela Mizielińskich to wyjątkowa książka edukacyjna. Wyszła spod ręki polskich rysowników i sprzedała się na świecie w oszałamiającej ilości aż trzech milionów egzemplarzy. "Mapy..." to nauka poprzez zabawę przy ciekawej oprawie wizualnej. W trakcie lektury dzieci poznają nie tylko podstawy geografii, lecz także różne kultury świata. 
  • Książka edukacyjna dla małych ciekawskich: "321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat" autorstwa Mathildy Masters, to propozycja dla dzieci, które lubią zadawać pytania i są głodne wiedzy na temat otaczającego świata. W tej książce, zgodnie z tytułem, znajduje się 321 zaskakujących ciekawostek z biologii, geografii, historii oraz innych dziedzin.
  • Książka edukacyjna dla dzieci, które lubią bujać w obłokach: "Inżynieria lotnicza. Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" autorstwa Ruth Spiro, to propozycja dla bystrych dzieciaków, dla których lalki i misie to stanowczo za mało. Jest to kolorowa książeczka edukacyjna dla najmłodszych dzieci, która w prostych słowach zaprasza maluchy do świata inżynierii lotniczej.
  • Książeczka edukacyjna dla dzieci, którym marzy się gwiazdka z nieba: "Biblioteczka Montessori. Astronomia" autorstwa Ève Herrmann. Książka jest częścią pakietu edukacyjnego dla dzieci, którego zadaniem jest przybliżenie maluchom zagadnienia astronomii. Wszystkie tomiki tematyczne zostały przygotowane zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori. 

Jak wybrać dobrą książkę edukacyjną dla dziecka, które za chwilę pójdzie do szkoły?

Książeczki edukacyjne dla przedszkolaków to poważny temat. Nauka pisania, czytania i cyferek bywa nużąca i maluch może potrzebować dodatkowej motywacji, żeby usiąść do biurka. Pomocny będzie ulubiony bohater, na przykład Barbie czy Stars Wars. Zadania w tego typu książkach edukacyjnych dla dzieci powinny być różnorodne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA