Książki dla 3-latka. Publikacje, które pokocha każdy maluch

Książki dla 3-latka to nieoceniona pomoc w nauce. Na tym etapie życia maluch chętnie wysłuchuje czytanych mu bajek, a jego wyobraźnia zaczyna się rozwijać. Warto wiedzieć, jakie książeczki najlepiej przedstawić dziecku w tym wieku, by móc wspierać jego rozwój.

Książki dla 3-latka - wzbogacają słownictwo dziecka

Dziecko na etapie trzeciego roku życia potrafi już budować pierwsze, niedługie zdania, a także umie przeprowadzić krótki dialog. Choć maluszek w tym wieku może powtarzać słowa lub czasem się zacinać, to zwykle chętnie się wypowiada, a tworzone przez niego zdania są zrozumiałe dla innych. Trzylatek potrafi wiele zapamiętać, wie, ile ma lat, czy też jak się nazywa. Trzyletnie dziecko potrafi również zapamiętywać słowa piosenek i teksty wierszyków. Aby jednak wzbogacać słownictwo malucha i najlepiej dbać o jego rozwój, warto przedstawiać mu jak najwięcej pięknych książek, wspomagających dalsze kształcenie.

Zobacz też: Książki dla dwulatka. Najlepsze propozycje dla najmłodszych

Najlepsze książeczki dla 3-latka

Książki dla 3-latka są bardzo różnorodne. Oto lista wybranych przez nas pozycji:

  • ''Proszę mnie przytulić'', Przemysław Wechterowicz

Przeurocza opowiastka, przedstawiająca historię dwóch bohaterów - taty misia i jego synka. Niedźwiedzie przemierzają las, obdarowując po drodze uściskami napotkane zwierzęta. Tata miś uważa, że przytulanie jest najlepszym sposobem na to, aby dzień był udany. Przepiękna, ciepła opowieść z ślicznymi ilustracjami autorstwa Emilii Dziubak, to historia, którą pokocha każdy trzylatek.

  • ''Być jak tygrys'', Przemysław Wechterowicz

Kolejna propozycja autorstwa Wechterowicza, zdobiona zachwycającymi i obfitującymi w kolory ilustracjami, stworzonymi przez zdolną graficzkę, Emilię Dziubak. Pełna humoru opowieść, przedstawiająca, jak wygląda dzień Tygrysa, wzbudzi w dziecku ciekawość i da okazję do mnóstwa śmiechu.

  • Seria ''Opowiem Ci mamo''

Oryginalna, wciągająca seria książeczek, wśród których każdy maluch znajdzie coś dla siebie. W skład tego cyklu wchodzą pozycje, poświęcone najróżniejszym tematom - od środków transportu, po fascynujące zwierzęta. Wśród tytułów, idealnych zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, znajdują się pięknie ilustrowane pozycje, opowiadające między innymi o tym, co robią auta, samoloty, statki, narzędzia, koty, psy, żaby, mrówki czy pająki. Edukacyjne książeczki, przeznaczone przede wszystkim do oglądania, ćwiczą spostrzegawczość, rozwijają słownictwo i wzbudzają zainteresowanie światem.

  • Seria ''Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka'', Ruth Spiro

Fizyka kwantowa, grawitacja, energia odnawialna czy termodynamika. Takie terminy często potrafią odstraszyć nawet dorosłego, jednak odpowiednio przedstawione mogą stać się doskonałym wstępem do pięknej przygody malucha z przedmiotami ścisłymi. Autorka edukacyjnych książeczek, poprzez pokazanie najmłodszym wielu sytuacji z życia codziennego, tłumaczy zjawiska, zachodzące w przyrodzie. Wbrew pozorom, do ich przedstawienia nie trzeba wcale skomplikowanych terminów i zawikłanych ilustracji. Wiele z nich da się w końcu zaobserwować podczas każdego dnia - w trakcie spaceru czy rozglądania się po najbliższym otoczeniu. Książeczki z tej serii zawierają niewielką ilość tekstu i wyraziste, miłe w odbiorze ilustracje.

  • ''Feluś i Gucio idą do przedszkola'', Katarzyna Kozłowska

Książeczka Katarzyny Kozłowskiej to idealna pomoc dla rodziców, chcących przygotować swoje dziecko do pójścia do przedszkola. Autorka przedstawia historię małego chłopca, który właśnie staje się przedszkolakiem. Pięknie ilustrowana książeczka pokazuje najmłodszym, jak wygląda dzień w przedszkolu, czyli między innymi: zabawy z kolegami, pakowanie plecaczka, samodzielne jedzenie posiłków, zabawy przy muzyce, malowanie, ubieranie bucików czy pożegnanie rodzica.

Zobacz też: Książki dla dzieci: najciekawsze bajki

Wierszyki dla 3-latków

Proste wierszyki pomagają ćwiczyć pamięć i rozwijają słownictwo. Trzylatki zwykle chętnie uczą się popularnych wierszy, pisanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Które z publikacji z wierszami dla dzieci powinny znaleźć się na półce z książkami malucha?

  • ''Wierszyki dla 3-latków'', Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa (Wydawnictwo Muza)

Najpiękniejsze, a przy tym proste do zapamiętania wierszyki wybitnych poetek. Sympatyczne utwory, zebrane w tej książeczce, potrafią zachęcić do recytacji każdego malucha. Wierszyki dla 3-latków nawiązują do wielu sytuacji, które pociechy znają z życia codziennego: zabawy zabawkami, porannego wstawania czy zabawy z rodzeństwem.

Jedne z najpopularniejszych wierszy dla dzieci można odnaleźć w zbiorze ''Brzechwa dzieciom''. Wśród nich znajdują się utwory, takie jak: ''Na straganie'', ''Leń'' czy ''Samochwała''. Decydując się na zakup książki z wierszami tego wybitnego poety, warto sięgnąć po album z klasycznymi ilustracjami autorstwa Jana Marcina Szancera.

  • ''Wiersze dla dzieci'', Julian Tuwim

''Lokomotywa'', ''Rzepka'', ''Abecadło'' czy ''Okulary'' to jedne z najpopularniejszych wierszy dla dzieci, napisanych przez Juliana Tuwima. Dowcipne, krótkie utwory, zaliczane do klasyki polskiej literatury dziecięcej to bez wątpienia obowiązkowa publikacja dla każdego małego miłośnika recytacji.

Zobacz wideo Ciekawostki na temat bananów
Więcej o: