Książki dla rocznego dziecka. Najlepsze propozycje dla malucha

Książki dla rocznego dziecka stanowią ważny element wspierający prawidłowy rozwój pociechy. Już na najwcześniejszym etapie życia warto zapoznać maluszki z dostosowanymi do ich wieku książkami.

Książki dla rocznego dziecka - wspierają rozwój

Książki są niezwykle ważne w rozwoju najmłodszych. Odpowiednio dobrane, mogą wspierać rozwój, jak i stymulować zmysły. Roczne maluchy są wyjątkowymi odbiorcami, dlatego przeznaczone dla nich publikacje muszą być odpowiednio dopasowane do ich wieku. Na szczęście, wśród wielu pozycji dla najmłodszych, można z łatwością odnaleźć tytuły idealne dla tej grupy wiekowej. Warto wiedzieć, jakie książki spełnią oczekiwania najmłodszych odbiorców i pozwolą rodzicom zaszczepić miłość malucha do literatury, wręcz od kołyski.

Książki dla niemowląt mają wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zdjęcie ilustracyjneKsiążeczki dla niemowląt. Publikacje, wspierające rozwój maluszka

Najciekawsze książeczki dla rocznych dzieci

Maluchy uwielbiają książeczki z okienkami, publikacje dźwiękonaśladowcze, jak i niesamowite książki sensoryczne. Wśród książek dla najmłodszych odbiorców można odnaleźć wiele fantastycznych propozycji, wspierających rozwój i rozbudzających ciekawość poznawania świata. Wiele z tych książeczek urzeka również wspaniałymi ilustracjami. Które z nich spodobają się rocznemu dziecku?

  • ''Bardzo głodna gąsienica'', Eric Carle

Historia gąsienicy z nieposkromionym apetytem przypadnie do gustu każdemu maluchowi. Prosta opowieść z elementami poznawczymi, bawi i uczy. Bohaterka książeczki zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze - owoce, słodycze, a nawet kiełbasę i ser. Pozycja pomaga przedstawić maluchowi różne produkty żywnościowe. Przede wszystkim pokazuje jednak metamorfozę tłustego robala w pięknego motyla.

  • Seria ''Dobra Książeczka''

Kolejną propozycją dla najmłodszych jest seria "Dobra Książeczka". Pozycje w tym cyklu podzielone zostały na kilka kategorii, w tym również taką dla malców oraz od 6 do 12 miesięcy i 1 do 1,5 roku. Książeczki wspierają rozwój mowy na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

  • ''Pucio uczy się mówić'', Marta Galewska-Kustra

Książeczka o sympatycznym Puciu to pozycja idealna dla maluchów, które uczą się wypowiadania pierwszych słów. Publikacja obfituje w wyrażenia dźwiękonaśladowcze i nawiązuje do sytuacji, jakie dziecko zna z życia codziennego.

  • ''Wszyscy ziewają'', Anita Bijsterbosch

Maluchy kochają książeczki z ruchomymi elementami. Jedną z nich jest pozycja pod tytułem ''Wszyscy ziewają''. Zabawna publikacja przedstawia bohaterów, których pyszczki można otwierać. Książeczka w sam raz na dobranoc.

  • Seria ''Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka''

Książeczki z serii ''Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka'' to pozycje do czytania i oglądania. Książeczki poznawcze zawierające w sobie ruchome elementy wspierają rozwój malucha, a także pomagają doskonalić sprawność manualną. Zaletą pozycji z tego cyklu są również pełne kolorów ilustracje, zachęcające najmłodszych do nauki.

Książki dla 2-latka wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Zdjęcie ilustracyjneKsiążki dla 2-latka. Najlepsze propozycje dla najmłodszych

Książeczki sensoryczne i dźwiękowe

Wspaniałą propozycją dla rocznych dzieci są książeczki sensoryczne. Wśród nich można odnaleźć pozycje wykonane z miękkich materiałów. Tego typu książki wspaniale wspierają rozwój malucha, stymulując zmysły i rozbudzając ciekawość poznawania świata. Jedną z pozycji, która z pewnością spodoba się najmłodszym, jest publikacja pt. ''Ubieraj się Wilku''. Bohaterem czterostronicowej książeczki jest Wilk, który musi się ubrać. Pozycja idealnie nadaje się dla maluchów, uczących się zasad ubierania.

Kolejną książeczką sensoryczną jest pełna kolorów ''Dżungla'', oferująca najmłodszym atrakcje dotykowe i wizualne. Publikacja wykonana jest z miękkich materiałów, zapewniających najmłodszym całkowite bezpieczeństwo. W jej wnętrzu znajduje się wiele elementów, które z pewnością zainteresują najmłodszych: piszcząca głowa lwa, ukryte obrazki i szeleszczące dodatki. Strony książeczki wykonane zostały z różnorodnych materiałów o rozmaitych strukturach. Ponadto, zabawę z publikacją umilają grające melodie i migające światełka. Kontrastujące, żywe kolory książki pomagają rozwijać zmysł wzroku. Rozmaite materiały wykorzystane do stworzenia stron wpływają na zmysł dotyku. Melodie i szeleszczące elementy kształtują słuch, a poukrywane na poszczególnych stronach szczegóły pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość.

Książeczki dźwiękowe to kolejne atrakcyjne pozycje dla najmłodszych. Publikacje, zawierające specjalne przyciski, umożliwiają najmłodszym poznawanie różnych odgłosów, co ma ogromny wpływ na wrażenia dźwiękowe - niezwykle istotne na wczesnym etapie rozwoju malucha. Wśród najciekawszych książeczek dźwiękowych można wymienić serię pt. ''Poznaję dźwięki''. W ramach tego cyklu ukazało się wiele ciekawych tytułów, takich jak: ''Instrumenty'', ''Odgłosy natury'', ''Zwierzęta'', ''Na wsi'' czy ''Boże Narodzenie''. Pełne interesujących dźwięków książeczki uczą, a także bawią, rozwijając dziecięcą ciekawość.

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: