Książka "Naciśnij mnie" i inne kreatywne książeczki dla dzieci

Książka "Naciśnij mnie", podobnie jak inne lektury edukacyjne dla najmłodszych, nie tylko bawi, ale i uczy. Zadaniem każdej takiej pozycji jest w końcu pobudzenie wyobraźni i rozwijanie u dziecka nowych zdolności.

Książeczki edukacyjne dla dzieci przyjmują bardzo różne formy. Mogą opierać się na opowiadaniach przekazujących maluchom wiedzę o otaczającym je świecie, a także zawierać różne elementy aktywizujące małego odbiorcę. Autorzy często wykorzystują efekty wizualne, dźwiękowe i ruchome (zachęcające do aktywności manualnej). Dzięki nim odbiór pozycji staje się pełniejszy, a jej forma okazuje się dla malucha atrakcyjniejsza.

Zobacz też: Książki dla 3-latka. Publikacje, które pokocha każdy maluch

''Naciśnij mnie'': co to za książka?

Autorzy mają wiele pomysłów na zaangażowanie dzieci w odbiór książek. ''Naciśnij mnie'' to jeden z ciekawszych przykładów tego rodzaju praktyk, który szczególnie spodobał się dzieciom i rodzicom. Między innymi z tego powodu dzieło Herve’a Tulleta spotkało się z tak przychylną opinią krytyków.

Tak naprawdę książeczka, a właściwie jej zawartość, opiera się na bardzo prostym schemacie. Poszczególne strony przedstawiają kolorowe kropki, które stanowią główną atrakcję dla młodego odbiorcy. Obok nich zawsze znajduje się instrukcja, w myśl której ma postępować. Nim przewróci stronę, musi nacisnąć odpowiednią kropkę określoną ilość razy lub wykonać inne polecenie. Na następnej ilustracji dziecko sprawdza rezultat podjętego działania: kropka może zmienić kolor, rozmnożyć się lub przesunąć. Wbrew pozorom, to nie książka jednorazowego użytku – wiele maluchów chętnie do niej wraca, rozpoczynając zabawę od początku.

Książeczki do naciskania: jakie jeszcze warto znać?

Nie tylko książka ''Naciśnij mnie'' nakłania dzieci do naciskania elementów, które zostały wykorzystane w jej wnętrzu. Na rynku rodzice bez problemu natrafią także na książeczki do naciskania, dające maluchom naprawdę wiele frajdy.

  • ''Jakie to łatwe. Moje pierwsze słowa'' – opracowanie zbiorowe

To pozycja dla najmłodszych dzieci, która ma z boku, na specjalnym panelu, obrazki służące do naciskania. Działa ona na podobnej zasadzie, jak inne książki dźwiękowe. Po naciśnięciu na obrazek, dziecko słyszy określone słowo, które może powtórzyć i skojarzyć z danym obrazkiem. To jedna z najprostszych form na zapamiętywanie nowych wyrazów i łączenie ich z konkretnymi przedmiotami czy istotami.

  • ''Kliknij mnie!'' – Salina Yoon

Książeczka ta idealnie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość, w której nie tylko dzieci, ale i dorośli są uzależnieni od wirtualnego świata. Aby jednak choć na chwilę oderwać młodego człowieka od komputera czy ulubionego tabletu, wystarczy podsunąć mu właśnie tę książkę, zapraszając tym samym do fascynującej gry. Bohaterem tej pozycji jest Blipek, postać do złudzenia przypominająca te z wirtualnego świata, która musi wykonywać określone zadania, aby zasłużyć na zdobycie niespodzianki. Czytelnik na samym początku musi kliknąć, by obudzić Blipka ze snu. Kolejne polecenia dla odbiorcy wiążą się z potrząsaniem książeczką, odwracaniem jej czy dmuchaniem na określone strony. Wszystko, by ukończyć rozgrywkę.

  • ''Klapu klap'' – Madalena Matoso

W tej książeczce bardzo ważne są obrazki. Przy każdym z nich umieszczono cyfry, które podpowiadają, ile razy czytelnik powinien powtórzyć dźwięk (każdy z dźwięków został opisany, na przykład ''cmok-cmok'' dla pocałunku). Wszystkie ilustracje zajmują zawsze obie strony i są wykonane symetrycznie (na jednej i drugiej stronie, na środku, znajduje się zawsze czerwona kropeczka), a gdy dziecko zamknie książkę, sprawi, że sytuacja na nich się zmieni, na przykład pani pocałuje pana, przyjaciele przybiją sobie piątkę, a ptak pofrunie w górę.

Zobacz też: Książki dla najmłodszych. Które pozycje zainteresują maluchy?

Książki dźwiękowe dla dzieci: co wybrać?

Książki dźwiękowe dla dzieci zawierają specjalne panele z guzikami, dzięki którym mogą wydawać odpowiednie odgłosy. Wiele z nich opowiada o bohaterach znanych z filmów animowanych czy popularnych seriali, inne natomiast poszerzają wiedzę malucha w konkretnej dziedzinie.

  • ''Ptaki. Książka dźwiękowa'' – opracowanie zbiorowe

W tej książeczce, także wzbogaconej o panel dźwiękowy, dziecku zostaną przedstawione poszczególne gatunki ptaków. Kiedy odbiorca naciśnie na guzik z odpowiednim obrazkiem, z głośnika wydobędzie się odgłos właściwy dla danego ptaka. Tym sposobem dziecko dowie się, które spośród nich kuka, które śpiewa, które grucha, a które kwacze.

  • ''Dzielny wóz strażacki'' – Anna Wiśniewska

Jaka przygoda może czekać załogę wozu strażackiego? To jasne, że chodzi o wyprawę do pożaru, który musi ugasić! Wraz ze strażakami natomiast w podróż może się wybrać mały odbiorca. Książeczka zawiera dosyć sporo tekstu, dlatego też najmłodsze dzieci będą potrzebowały pomocy dorosłego, który będzie czytał rozwijającą się historię. To jednak nie tak, że maluch pozostanie niezaangażowany. Kiedy w tekście padnie hasło: ''I-Jo, I-Jo'', ma za zadanie nacisnąć duży guzik, by uruchomić dźwięk syreny strażackiej. W ten sposób cała opowieść staje się jeszcze barwniejsza, a dziecko ma poczucie, że stale w niej uczestniczy.

Zobacz też: Zabawy paluszkowe - wyliczanki i wierszyki. Radość i rozwój

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.