Stulejka - co to jest? Wystarczy stosować maść czy potrzebna jest operacja?

Stulejka niekiedy potocznie nazywana jest wstydliwym męskim problemem. Schorzenie to dotyka zarówno dorosłych jak i młodych chłopców. Szacuje się, że ta przypadłość dotyczy około 8-12 proc. mężczyzn w każdym wieku.

Co to jest stulejka i kiedy najczęściej występuje?

Stulejka to przypadłość, która najczęściej dotyczy młodych osób (około 20-30 proc. chłopców), może mieć podłoże nabyte lub wrodzone. Stulejka jest stanem chorobowym i polega na zwężeniu ujścia napletka, co w konsekwencji może powodować utrudnienia w przypadku ściągania napletka. Schorzenie to może występować zarówno w stanie wzwodu jak i spoczynku penisa. Chorobę zwaną z łaciny phimosis, dzieli się na dwa zasadnicze rodzaje:

  1. Pierwszy z nich zwany stulejką pełną polega na sytuacji, gdy napletek całkowicie nie pozwala się ściągnąć w dół
  2. Druga odmiana, czyli stulejka niepełna, występuje gdy mamy możliwość częściowego odsłonięcia żołędzi

Załupek. Czym jest to schorzenie?

Załupek, to kolejna typowo męska przypadłość powiązana bezpośrednio ze stulejką. To schorzenie w najprostszy sposób można opisać jako odwrotność stulejki. W przypadku jego wystąpienia bowiem nie można odprowadzić napletka, który wcześniej został zsunięty z żołędzi. Jeżeli chodzi o przyczyny takiego stanu, najczęściej jest to konsekwencja stulejki, czyli dotyka on mężczyzn, którzy mają problem ze zwężeniem napletka. Załupek występuje także jako powikłanie różnych męskich chorób urologicznych oraz po cewnikowaniu. W przeciwieństwie do stulejki, gdzie ból najczęściej występuje tylko w czasie wzwodu, tutaj mamy niemal ciągle do czynienia z silnym bólem oraz uczuciem pieczenia. Do typowych objawów można także zaliczyć zaczerwienienia wokół żołędzi oraz widoczny obrzęk. Dodatkowo osoby dotknięte tą przypadłością mają problem z oddawaniem moczu. Konieczna jest wizyta u lekarza, w przypadku nieleczonego załupka może dojść do niedokrwienia, czego konsekwencją jest martwica tkanek. 

Stulejka: w jakim wieku może się pojawić?

Stulejka jest dość powszechnym zjawiskiem. Dzieci płci męskiej w wieku od narodzin do około 2-3 lat, które nie zostały poddane procesowi obrzezania, w większości będą w fizjologicznym stanie, który definiuje stulejkę. Fakt, ten jest jak najbardziej naturalny i wynika ze stałego w tym okresie połączenia żołędzi i napletka. Jeżeli natomiast, napletek w dalszym ciągu nie zsuwa się prawidłowo u chłopca powyżej trzeciego roku życia, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza pediatry, który w sposób profesjonalny podpowie nam jak dalej postępować i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Warto także wspomnieć, iż występuje pewna odmiana stulejki, zwana stulejką fizjologiczną, czy też pozorną, która może nie potrzebować żadnej interwencji a być traktowana jedynie jako pewnego rodzaju defekt kosmetyczny. Zaniepokoić powinny natomiast, wszelkie zmiany zapalne w obrębie omawianego miejsca. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiedni sposób leczenia.     

Maść na stulejkę

Maść na stulejkę, fizykoterapia czy leczenie operacyjne - jak powinny wyglądać powzięte przez nas kroki w celu wyleczenia stulejki? Jeżeli w przypadku chłopca powyżej trzeciego roku życia problem stulejki dalej nie ustępuje, musimy koniecznie wybrać się do lekarza - pediatry lub urologa dziecięcego. Zazwyczaj zaproponowane wstępne leczenie, będzie polegało na odpowiedniej fizjoterapii, którą dokładnie objaśni lekarz. W przypadku niewielkiego odchylenia od normy może nam zostać również zaproponowane dalsze czekanie na samodzielny rozwój sytuacji. Jeżeli wraz z upływem czasu nie pojawią się oczekiwane efekty, następnym krokiem leczenia może być przepisanie maści na stulejkę. Chodzi tutaj o specjalistyczną maść na bazie sterydów dedykowaną na tego typu schorzenia. Terapia związana z maściami sterydowymi może potrwać około sześciu tygodni.  

Operacja stulejki

Operacyjne leczenie stulejki, czyli zabieg chirurgiczny stosowany w celu wyeliminowania anatomicznej nieprawidłowości u mężczyzn, jest procedurą stosunkowo prostą i standardową. Najczęściej jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym, chociaż niekiedy zastosowana jest ogólna narkoza. Statystycznie rzecz ujmując operacja stulejki bardzo rzadko wiąże się z jakimikolwiek powikłaniami - zarówno na sali operacyjnej jak i tymi pozabiegowymi. Pacjent, który przeszedł taki zabieg, musi pamiętać o odpowiednim postępowaniu, jak w przypadku każdej operacji. Zaleca się utrzymanie miejsca cięcia w stosownej czystości, tak aby nie wdało się żadne zakażenie. Dodatkowo podczas rekonwalescencji wymagane jest noszenie odpowiedniego opatrunku. Operację stulejki mogą przejść pacjenci w każdym wieku. Niekiedy musi zostać zastosowana procedura jak przy pełnym obrzezaniu, choć najczęściej jest to małe cięcie, które stosunkowo szybko ulega zagojeniu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA