Lampka nocna dla dzieci - na jaki model warto postawić

Lampka nocna dla dzieci może spełniać kilka funkcji. Dla niektórych to głównie ozdoba i element dekoracyjny pokoju, dla innych spokojny sen swojego malucha. Jakie są wady i zalety lampki nocnej? Jaki model warto kupić?

Lampka nocna dla dzieci - korzyści

Lampka nocna przydaje się zarówno w przypadku maluchów, jak i starszych dzieci. Rodzice - już od niemowlęcia - starają się nauczyć dziecko rozróżniać dzień od nocy. Dzięki temu ma ono zrozumieć, kiedy jest czas na aktywność i drzemki (w przypadku mniejszych dzieci), a kiedy na wielogodzinne spanie i regenerację. Niemowlaka edukuje się poprzez wprowadzanie określonych rytuałów. Wieczorem jest to kąpiel, zakładanie piżamy, karmienie i usypianie. Aby dziecko zrozumiało, że to nie jest drzemka tylko nocny sen, zaleca się gaszenie światła i pozostawienie jedynie zapalonej lampki, którą będzie dawała niewielki strumień światła i zapewniała widoczność, ale nie będzie rozświetlała całego pomieszczenia.

Również w przypadku starszych dzieci lampka nocna ma znaczenie. Pomaga zasnąć, szczególnie tym maluchom, które mają kłopoty z zasypianiem w ciemności. Ponieważ nie daje intensywnego światła, dziecko nie ma problemu by przy niej zasnąć. Zaoszczędza przy tym o wiele więcej energii niż klasyczna lampa postawiona w kącie pokoju. Lampki nocne dla dzieci są zaprojektowane w przyjazny, miły dla dziecięcego oka sposób; mają ciekawy, zabawny wygląd i formę. Dla kilkuletnich dzieci są dodatkową zabawką, z którą można nawet zasnąć. Poza tym są proste w użyciu - dzieci mogą je samodzielnie wyłączyć, jeśli poczują taką potrzebę. Oczywiście, są to lampki bezpieczne - posiadają specjalne atesty, będące dostosowanymi do potrzeb swoich małych odbiorców.

Lampka nocna z takim delikatnym światłem może świecić przez całą noc, dzięki czemu dziecko nie będzie obawiało się pójść w nocy do toalety, czy udać się do sypialni rodziców.

Zobacz jakie lampki wybierać

Zobacz wideo

Lampka nocna dla dzieci - wady

Mimo wielu niezaprzeczalnych powodów, które przemawiają na rzecz zakupu lampki nocnej dla dzieci, są również przeciwnicy takiej decyzji. Wśród negatywnych cech lampki wymienia się zbyt duże przyzwyczajenie dziecka do jasnej poświaty, która eliminuje całkowitą ciemność. Może to w konsekwencji powodować kłopoty u starszego dziecka, które będzie się bało ciemności.

Druga rzecz przemawiająca na niekorzyść lampki to gorsza jakość snu, niż podczas całkowitej ciemności. Choć ten argument jest często przytaczany na niekorzyść lampki, to zwolennicy w ramach obrony przytaczają inny argument, że jasność światła została przemyślana i opracowana tak, by nie zaburzać w jakimkolwiek stopniu snu malucha.

Lampka nocna dla dzieci - którą wybrać?

Jeśli zdecydujemy się kupić dziecku lampkę nocną, to należy się zastanowić nad wyborem modelu. Rynek oferuje naprawdę szeroki wybór lampek nocnych. Można wybierać m.in. z lampek naściennych, stojących, podłączanych na krótko do kontaktu. Są także lampki, które zabiera się ze sobą do łóżka. Większość z nich ma dwie opcje - z projektorem lub bez projektora.

Lampka z projektorem, umożliwiająca wyświetlanie dodatkowo poświaty wokół siebie lub dająca możliwość oświetlenia części sufitu, stanowi bonus - jest to świetna atrakcja doceniania szczególnie przez starsze dzieci. Światło w takiej lampie jest rozproszone i oświetla sufit nad łóżkiem, a nie skupia się tylko na jednym punkcie. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że młodsi domownicy mogą być zaniepokojeni światłem pochodzącym z projektora, a rozmaite kształty, np. gwiazdy, Księżyc czy cienie mogą pobudzać dziecięcą wyobraźnię, a nawet wywoływać koszmary senne. W ofercie są nawet takie lampki, które emitują zwierzęce motywy, np. kotki, pieski, sówki czy krówki oraz ulubionych bohaterów bajek.

Inną propozycją, którą warto rozważyć, jest lampka z muzyką. Takie modele mają wgrane melodie i dźwięki pochodzące z kołysanek, co może pomóc dziecku w zasypianiu. Trzeba pamiętać, by wyłączyć taką lampkę, gdy dziecko zaśnie.

Lampka nocna dla dziewczynki i dla chłopczyka?

Oprócz wieku i osobowości dziecka, przy zakupie powinno się wziąć także pod uwagę płeć. Chłopcy będą bardziej zadowoleni z lampek, które będą mogli samodzielnie włączyć i wyłączyć, zaś dziewczynki przywiązują większa wagę do wyglądu i koloru. Jest jednak wiele modeli uniwersalnych dla obu płci.

Nie ma wątpliwości, że każde dziecko potrzebuje w pokoju lampki - niezależnie od tego, czy będzie ona używana podczas snu, jako pogromca ciemności, czy do rozświetlania pokoju w pochmurny dzień. Czasem stanowi ona element wystroju. Ważne, aby dokonać odpowiedniego wyboru, dopasowanego do potrzeb dziecka.

Więcej o: