Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości?

Nocnik dla dziecka, choć jest przedmiotem dość prozaicznym, na pewnym etapie rozwoju młodego człowieka staje się niezwykle ważny. Jaki model wybrać, by wzorowo spełniał swoją rolę? Jak nauczyć malucha korzystania z nocnika? Kiedy zacząć i co robić, by trening czystości był efektywny i nie kojarzył się ze stresem?

Nocnik dla dziecka jest przedmiotem, dzięki któremu maluch może pożegnać się z pieluchami i rozpocząć trening czystości. Choć jego zakup nie budzi zbyt wielu emocji, warto poświęcić tematowi uwagę i nie kupować nocnika przypadkowego. Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? 

Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? 

Nocniki dla dzieci są bardzo różne. Mają tak typowe, jak i wymyślne kształty, a także funkcje. Jaki wybrać?  

Najważniejsze, żeby nocnik dla dziecka był po prostu wygodny. Materiał, z jakiego go wykonano, powinien być giętki, a jednocześnie trwały. Nocnik musi być też stabilny i bezpieczny: solidnie wykonany, bez ostrych fragmentów, kantów i małych elementów, które dziecko może oderwać i połknąć. Wybierając nocnik dla chłopca i dla dziewczynki ważniejsza niż kolor jest jego budowa. Nocnik dla chłopca powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie z przodu. Model dla dziewczynki nie musi być bardzo zabudowany.  

Aby korzystanie z nocnika było dla dziecka atrakcyjne, można pokusić się o taki, który ma lampki czy melodyjki (uruchamiające się po załatwieniu potrzeby), interesujący design (nocnik w pociągi z ulubionej bajki, nocnik z księżniczkami) bądź ujmujący kształt (na przykład kaczuszki, autka bądź małej muszli klozetowej, która nie tylko super wygląda, ale można w niej uruchomić dźwięk spuszczania wody). 
Optymalnym wyborem wydaje się nocnik z wyjmowanym wkładem. W prosty sposób można się pozbyć jego zawartości i umyć zabrudzoną powierzchnię.  

Jaki powinien być nocnik dla dziecka? Wygodny w użytkowaniu, łatwy do utrzymania w czystości i na tyle interesujący, by zachęcał malucha do korzystania. 

Zobacz wideo

Od kiedy sadzać dziecko na nocnik?  

Od kiedy sadzać dziecko na nocnik? Niektóre maluchy zaczynają przygodę z nocnikiem w ósmym czy dziewiątym miesiącu życia, a inne dopiero wówczas, gdy skończą trzy lata. Nie ma reguły. Można pokusić się o stwierdzenie, że większość dzieci świadomie zaczyna korzystać z nocnika zwykle pod koniec drugiego roku życia. Specjaliści są zdania, że większość maluchów jest gotowa do korzystania z nocnika około 18. miesiąca życia. 

Jednak wybór odpowiedniego momentu na uczenie dziecka korzystania z nocnika zależy nie tylko od jego wieku. Nie mniej ważny jest poziom rozwoju układu nerwowego oraz to, czy dziecko potrafi kontrolować zwieracze pęcherza oraz odbytu. Myśląc o rozpoczęciu treningu czystości trzeba malucha obserwować. Optymalny moment może nadejść wcześniej lub trochę później, w zależności od stopnia rozwoju i wykształconych umiejętności dziecka.  

Kiedy sadzać dziecko na nocnik? Dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika, gdy jego pieluszka codziennie jest sucha przez minimum 2 godziny, maluch rozumie i wykonuje proste polecenia oraz daje znać, kiedy oddaje stolec lub mocz (np. kuca czy chowa się). Inne sygnały to wykazywanie zainteresowania tym, że domownicy udają się do toalety, a dziecko naśladuje zaobserwowane u innych zachowania i czynności. Maluch jest gotowy do treningu czystości także wtedy, gdy pokazuje, że chce, by mu zmienić zabrudzoną pieluszkę. Warto pamiętać, że maluchy najczęściej najpierw sygnalizują chęć zrobienia kupki, a dopiero później siku. 

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? 

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? W nauce korzystania z nocnika bardzo ważna jest gotowość dziecka, ale i nastawienie rodzica. Cierpliwość, wyrozumiałość i konsekwencja to podstawa. Jak zacząć?  
Wybierz dzień, w którym dziecko rozpocznie pożegnanie z pieluszką. Ubierz malucha w coś, co łatwo i szybko się zdejmuje. 

Sadzaj dziecko na nocnik zawsze, kiedy wydaje ci się, że chce mu się siku lub kupę. Czasem sprawdza się sadzanie malucha na nocnik w regularnych odstępach czasu, także po jedzeniu czy przed spaniem. Obserwuj dziecko, być może zauważysz jakąś prawidłowość w zachowaniu. Może przed załatwieniem się na przykład kuca? W takiej sytuacji szybko podsuń nocnik. Przypominaj, do czego służy. Ważne jest, by nie przetrzymywać dziecka na nocniku i nie zmuszać go do długiego (oraz efektywnego) siedzenia. Nocnik powinien zawsze stać w zasięgu wzroku. 

Kluczowe jest, by doceniać starania dziecka, chwalić i nagradzać każdą udaną próbę. Jeśli dziecko zabrudzi bieliznę, nie okazuj złości czy irytacji. Należy uzbroić się w cierpliwość. Nauka sikania czy robienia kupy do nocnika nie powinna być przykrym obowiązkiem i czynnością, która kojarzy się ze stresem i nieprzyjemną atmosferą. Trening czystości jest najbardziej efektywny, gdy jest odbierany przez dziecko jako nowe doświadczenie, mała przygoda i ciekawe wyzwanie.  

W nauce korzystania z nocnika pomocne mogą być różne książeczki - edukacyjne czy fabularne, obrazkowe, a także bajki. Choć zwykle przyzwyczajanie dziecka do nienoszenia pieluszek trwa około 6 tygodni, nauka może trwać nawet do 3 miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkim dzieciom - prędzej czy później - udaje się posiąść tę umiejętność. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.