Szczoteczka elektryczna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?
Szczoteczka elektryczna dla dzieci ma wiele zalet. Przede wszystkim sprawia, że zęby malucha są bardziej czyste i zadbane. Dlaczego? Ponieważ działanie szczoteczki elektrycznej jest bardziej efektywne niż szczoteczki tradycyjnej - każdy model, niezależnie od zastosowanej technologii i posiadanej mocy wykonuje znacznie więcej ruchów czyszczących niż ludzka ręka. Poza tym dzieci, które myją zęby samodzielnie, ale z mniejszą wprawą, zwykle nie domywają uzębienia, zwłaszcza zębów tylnych. Szczoteczka elektryczna zmniejsza ryzyko niedoczyszczonych zębów. Dzięki jej zastosowaniu zarówno zęby, dziąsła, jak i przestrzenie międzyzębowe są oczyszczane szybciej i dokładniej. Zdecydowanie warto w nią zainwestować.
Szczoteczka elektryczna dla dzieci - rodzaje
Szczoteczki elektryczne dla dzieci, ze względu na technologię czyszczenia oraz rodzaj wykonywanych ruchów, można podzielić na:
- szczoteczki elektryczne obrotowe (szczoteczka rotacyjna). Ich główki są okrągłe, obracają się raz w lewo, raz w prawo,
- szczoteczki elektryczne obrotowo-pulsacyjne (szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna). Ich główki także są okrągłe, obracają się raz w lewo, raz w prawo. Dokładany jest ruch pulsacyjny - ruch dociskający do zębów,
- szczoteczki elektryczne oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, których główki poruszają się w prawo i w lewo, ale także w górę i w dół,
- szczoteczki soniczne, które usuwają płytkę nazębną za pomocą wibracji. Ich główki swoim kształtem przypominają szczoteczki tradycyjne. Przykłada się je do zębów tak, by mogły wykonywać ruch wymiatający, czyli góra-dół, poza tym emitują fale o częstotliwości dźwiękowej, które wprawiają włókna w drgania - doskonale czyszczą przestrzenie międzyzebowe,
- szczoteczki ultradźwiękowe. Ich działanie jest zbliżone do pracy szczoteczek sonicznych z tą różnicą, że wytwarzane są fale ultradźwiękowe.
Szczoteczka elektryczna dla dzieci - od kiedy? Czym się różni od wersji dorosłej?
Szczoteczka elektryczna dla 2-latka to nie jest najlepszy pomysł. Specjaliści przejście ze szczoteczki manualnej na elektryczną zalecają dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia.
Szczoteczki elektryczne dla dzieci różnią się od wersji dorosłych kilkoma detalami, takimi jak:
- ilość wykonywanych ruchów - są wolniejsze i delikatniejsze,
- waga i rozmiar. Szczoteczki dziecięce są lżejsze i mniejsze, mają niewielkie rękojeści, krótkie szyjki i niewielkie końcówki, są dostosowane do małych rąk.
- miękkość - mają bardziej delikatne włosie. To ważne, ponieważ długotrwałe oraz nieodpowiednie używanie szczoteczek z końcówką o twardym włosiu jest niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych,
- liczba obrotów - mają optymalną liczbę obrotów, co ogranicza ryzyko skaleczeń,
- design, który jest bardziej dziecięcy, kolorowy, bajkowy (często zdobią je księżniczki z bajek Disneya, postaci z "Krainy lodu" czy "Gwiezdnych wojen"),
- dodatki - szczoteczki często posiadają melodyjki czy wbudowany timer, który odlicza czas niezbędny do prawidłowego oczyszczenia uzębienia. Ciekawym rozwiązaniem, który maluchy cenią, jest szczoteczka elektryczna dla dzieci świecąca.
Szczoteczki elektryczne dla dzieci, dokładnie tak jak manualne, są zaprojektowane tak, by były nie tylko optymalne, ale i atrakcyjne oraz interesujące dla malucha. Ich kształt, wygląd i funkcje mają sprawić, że dziecko będzie chętnie czyściło zęby.
Szczoteczka elektryczna dla dzieci - jaką wybrać?
Szczoteczki elektryczne dla dzieci można znaleźć w różnych rozmiarach i wydaniach, zwykle dla dzieci 3+, które powstały z myślą o najmłodszych użytkownikach oraz 5+ czy 7+, które są idealne dla dzieci starszych, choć mogą z nich również korzystać dorośli, którzy mają niewielkie łuki zębowe.
Zwykle rączki szczoteczek są niewymienne, wymienia się jedynie główkę - średnio co trzy miesiące. Niektórzy rodzice decydują się na zakup samej końcówki, którą montują na szczoteczce używanej przez innych członków rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że szczoteczki dla dorosłych są nie tylko większe i cięższe, ale i wykonują więcej obrotów na minutę, przez co nie są odpowiednie dla małych użytkowników. Szczoteczka elektryczna dla dzieci - ile obrotów jest optymalne dla najmłodszych dzieci? Wydaje się, że swoją rolę spełni szczoteczka o mocy nie większej niż 7600 ruchów oscylacyjnych na minutę. Zawsze jednak warto zerkać na informacje podane na opakowaniu i sugerować się wskazówkami producenta.
Urządzenie może być zasilane bateriami lub poprzez ładowanie prądem (szczoteczka z wbudowanym akumulatorem i załączoną ładowarką), przy czym szczoteczka elektryczna dla dzieci z ładowarką wydaje się lepszym rozwiązaniem. Jaka najlepsza szczoteczka elektryczna dla dzieci? Taka, która jest odpowiednia do wieku, ale i podoba się dziecku. To wydaje się być kluczem do sukcesu.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań