Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka. Czego się spodziewać?

Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka dostarczają rodzicom wielu emocji i wrażeń, ponieważ wiążą się nie tylko z pojawieniem się nowych umiejętności, ale i pewnymi niedogodnościami. Nie jest tajemnicą, że te skoki poprzedzają różne zmiany w zachowaniu malucha. Czego można się spodziewać?

Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka są momentami przełomowymi, ważnymi dla rozwoju tak umysłu, jak i zmysłów malucha. To efekt intensywnego rozwoju układu nerwowego. Ponieważ w 1. i 2 roku życia dziecka tworzy się najwięcej połączeń nerwowych, w tym właśnie okresie można dostrzec najwięcej skoków rozwojowych.

Zobacz wideo

Czym są skoki rozwojowe? Jak je rozpoznać?

Skoki rozwojowe wiążą się z intensywnymi procesami, jakie zachodzą w mózgu dziecka, są także związane z jego szybkim rozwojem psychoruchowym. Te momenty przełomowe nie trwają długo - od tygodnia do kilku tygodni. Charakterystyczne jest to, że po nich u dzieci pojawiają się nowe umiejętności, a skoki rozwojowe poprzedzają zmiany w zachowaniu.

Skok rozwojowy jest zwykle poprzedzony okresem, kiedy dziecko:

  • ma gorszy apetyt,
  • trudniej zasypia,
  • jest mniej aktywne,
  • staje się płaczliwe i marudne,
  • bywa rozdrażnione, zdenerwowane, niespokojne,
  • wymaga większej uwagi od rodziców, nieustannie chce być blisko mamy czy taty, najchętniej na ich rękach.

Bywa, że nadejście skoku rozwojowego sprawia, że dziecko zapomina o umiejętnościach, które już nabyło. Gdy jednak skok mija, okazuje się, że to było chwilowe. Mało tego! Nagle zaskakuje, jak dużo maluch nauczył się w moment, wręcz z dnia na dzień. Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka zdecydowanie potrafią zadziwić.

Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka

Jakie jest dziecko, które skończyło 1. rok życia? Przede wszystkim albo opanowało, albo lada dzień opanuje samodzielne chodzenie. W tej kwestii należy pamiętać, że dzieci o większej wadze i obwodzie główki zaczynają chodzić nieco później, ponieważ trudniej im utrzymać równowagę. Szybciej również zaczynają spacerować dzieci energiczne, tak zwane żywe srebra. Te o spokojniejszym usposobieniu mogą nieco dłużej raczkować bądź chodzić, przytrzymując się mebli.

Dziecko w drugim roku życia próbuje wspinać się po schodach, a i pokazuje palcem, czego chce. Umie mieszać łyżką, rzucać piłką i próbuje swoich sił w rysowaniu. Maluch jest ciekawy świata i nieustannie eksperymentuje, odkrywając go. Jest mobilny i coraz bardziej sprytny i precyzyjny. Używa na przykład palca i kciuka, by złapać małe przedmioty. Półtoraroczne dziecko coraz sprawniej i szybciej się przemieszcza, wspina się na meble, używa pchacza lub ciągnie za sobą zabawki na sznurku. Słysząc muzykę próbuje tańczyć. Schyla się, by podnieść przedmiot. Naśladuje zabawy typu: "tany-tany", bawi się w "koci, koci łapci". Lubi rysować. Im dziecko starsze, tym więcej potrafi. Przyczyniają się również do tego skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka.

Dziecko, które skończyło 1,5 roku, nie tylko chodzi, ale i biega. Potrafi kopać piłkę, wykonuje proste polecenia, klaszcze. Pod koniec drugiego roku życia umie kucać i odwracać, podskakuje, wchodzi po schodach i z nich schodzi. Prawie dwuletni maluch chętnie bawi się w naśladowanie dorosłych, nazywa części ciała, pije z kubeczka, posługuje się łyżką, buduje wieżę, doskonaląc umiejętność ustawiania przedmiotów jeden na drugim. Zwykle umie włożyć klocki do pudełka, stara się zakładać lub zdejmować ubranie, zna i nazywa zwierzątka na obrazku.

W drugim roku życia dziecko doskonali nie tylko umiejętności motoryczne i manualne, ale również mowę. Codziennie uczy się nowych słów, o wiele więcej rozumie. Jako pierwsze padają "mama", "tata", "daj", "lala". Półtoraroczne maluchy potrafią łączyć pojedyncze słowa w proste zdania. Większość dzieci z kolei doskonale wie, jak użyć słowa "nie" (co bardzo im się przyda w rozkwicie buntu dwulatka).

Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka dostarczają rodzicom wiele radości. Warto nie tylko zapamiętywać te chwile, ale i je kolekcjonować - robić notatki, zdjęcia, nagrywać filmiki. To bezcenna pamiątka na lata.

Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka - o czym pamiętać?

Rozwój dziecka przebiega według kalendarza opracowanego przez specjalistów. Można na nim wyznaczyć różne momenty, także te przełomowe. Czytając o skokach rozwojowych czy kamieniach milowych, a także analizując postępy dziecka pod kątem rozwoju i zdobywania nowych umiejętności na tle rówieśników należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się inaczej - w swoim tempie, a umiejętności może zdobywać w innej kolejności niż rówieśnicy. To dlatego odchylenia od pewnej średniej nie powinny niepokoić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA