Dwoje dzieci zmarło na sepsę. Pediatra: Liczba zachorowań może wzrastać

Od początku tego roku do kieleckiego szpitala z powodu sepsy (posocznicy) trafiło siedmioro dzieci. Dwoje zmarło. To kilkulatek i nastolatka. Sytuacja jest niepokojąca. Liczba zachorowań może wzrastać.

- Tak wielu zachorowań na posocznicę, z ciężkim przebiegiem, w tak krótkim odstępie czasu, nie obserwowałam w latach ubiegłych. Liczba zachorowań może wzrastać, jeśli rodzice będą odmawiać szczepień – mówiła doktor Barbara Szczepańska, zakaźnik i pediatra, kierująca Pododdziałem Neurologiczno-Infekcyjnym w kieleckim szpitalu wojewódzkim na łamach regionalnego dziennika "Echo Dnia".

Od początku tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach z powodu sepsy o ciężkim przebiegu hospitalizowano siedmioro dzieci.

Niestety dwójki z nich, mimo heroicznej walki lekarzy, nie udało się uratować. Cztery zachorowania miały podłoże meningokokowe ( grupy B i W), a dwa pneumokokowe. Przebieg choroby u każdego z pacjentów był bardzo ciężki, u części dzieci wystąpiło ropne zapalenie opon mózgowych. Mimo prawidłowych działań medycznych, intensywnego, skojarzonego leczenia nie zawsze udaje się pokonać chorobę - poinformowała nas Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Posocznica (sepsa) jest niebezpieczna, bezpośrednio zagraża życiu. Przy piorunującym przebiegu, może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu kilku godzin. Sepsę mogą wywołać bakterie, wirusy i grzyby. Najczęstszą jej przyczyną są pneumokoki i meningokoki.

W Polsce odpowiedzialne za właściwie wszystkie zachorowania są meningokoki z grupy B (główna przyczyna zachorowań w 1 roku życia dziecka) i C. Choroby powodowane przez te bakterie występują rzadko - najczęściej do 5. roku życia, potem w wieku 15-24 lata ryzyko znów jest większe. Nie oznacza to jednak, że ludzie w innym wieku są bezpieczni. Szczególnie narażeni są ci, którzy przebywają np. w żłobkach, przedszkolach, domach dziecka czy w akademikach.

Wśród hospitalizowanych w Kielcach dzieci z powodu sepsy jedno nie zostało zaszczepione przeciwko żadnej z chorób zakaźnych. Z czworga dzieci, z rozpoznaniem inwazyjnej choroby meningokokowej, dwójka zaszczepiona została przeciwko grupie C, a zachorowanie spowodowała inna grupa tej bakterii (B). Nastolatka, która zmarła nie przeszła szczepień przeciwko pneumokokom. Szczepienie przeciw pneumokokom jest w Polsce obowiązkowe dopiero od 2017 roku. (Więcej o pneumokokach czytaj w tekście: "Darmowa szczepionka na pneumokoki dla dzieci z roczników 2013-2016 - jak z niej skorzystać?"

Pediatrzy z naszego szpitala gorąco apelują o to, aby szczepić dzieci. Jeżeli rodzice nie będą tego robić liczba zachorowań na różne choroby zakaźne będzie wzrastać. Dobrodziejstwo szczepień jest niezaprzeczalne. Mogą w ogóle zapobiec chorobie, albo złagodzić jej przebieg - alarmuje rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Kielce reagują i sponsorują szczepionkę

Szczepienie przeciwko meningokokom w Polsce należy do kategorii zalecanych w obowiązującym programie szczepień ochronnych. Oznacza to, że są to szczepionki odpłatne. Cena jednej dawki w aptece to około 140-170 złotych. Jeśli rodzic chce zaszczepić przeciwko meningokokom wszystkich typów, musi średnio przeznaczyć na szczepienie ok. 800 zł.

W przypadku epidemii władze sanitarno-epidemiologiczne prowadzą doraźne akcje szczepień w środowiskach największego zagrożenia na koszt państwa. Bezpłatne szczepienia prowadzą także niektóre samorządy, jak w przypadku Kielc.

W audycji Radia Kielce „Punkty Widzenia” wiceprezydent miasta Kielc Andrzej Sygut przypomniał, że Kielce (jak i 8 innych gmin z 102 z województwa świętokrzyskiego) oferują bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw meningokokom.

 - Dotychczas gmina szczepiła dzieci przeciwko meningokokom typu C. Teraz przymierza się do wprowadzenia bezpłatnych szczepień także przeciwko meningokokom typu B - mówił podczas audycji wiceprezydent Kielc, który przyznał, że decyzja władz miasta ma związek z ostatnimi przypadkami śmierci dwójki dzieci, które zmarły z powodu sepsy. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel około 1 miliona 200 tysięcy złotych.

 - Jedno z chorych dzieci było szczepione przeciw meningokokom typu C. Jednak okazało się, że oprócz tego typu meningokoków jest także typ B – tłumaczył w audycji Andrzej Sygut.

W Polsce odpłatnie, a u innych?

W Unii Europejskiej dostęp do bezpłatnych, refundowanych szczepień przeciwko meningokokom typu B mają niemowlęta we Włoszech (od 2017 roku), Irlandii (od 2016 roku) i Wielkiej Brytanii (od września 2015 roku). W Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych 10 miesięcy realizacji programu powszechnych szczepień, liczba zakażeń inwazyjnych wywołanych przez meningokoki typu B u dzieci uprawnionych do szczepień zmniejszyła się o połowę (w porównaniu z czterema wcześniejszymi latami).

Natomiast szczepienia przeciwko meningokokom typu C refunduje kilkanaście krajów UE (m.in. Niemcy, Holandia, Irlandia, Włochy)

Szczepionka na meningokoki - ile ich jest?

W Polsce są dostępne następujące rodzaje szczepionek przeciwko meningokokom:

 - szczepionki skoniugowane przeciwko meningokokom grupy C

 - szczepionki skoniugowane przeciwko meningokokom grupy A, C, W, Y

 - szczepionka przeciwko meningokokom grupy B (za dr med. Ryszardem Konior, "Szczepienie przeciwko meningokokom", mp.pl)

Kiedy szczepić na meningokoki?

Jeśli szczepienie następuje w 1. roku życia, należy w 2. roku życia podać dawkę przypominającą, dającą odporność na dłużej. Jeśli szczepienie następuje później (szczepionka przeznaczona dla tych, którzy ukończyli 12. miesiąc życia), nie jest to konieczne. Mogą się także szczepić młodzież i dorośli. Skonfigurowane szczepionki przeciwko meningokokom zapobiegają również bezobjawowemu nosicielstwu bakterii.

Więcej na temat szczepionek przeciw meningokokom czytaj w tekście: "Meningokoki - objawy, leczenie, powikłania, szczepionka"

Bez paniki

Inwazyjna choroba meningokokowa (IchM) występuje stosunkowo rzadko, ale jest na tyle poważna, że warto jej zapobiegać za pomocą szczepień –mówiła dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie 21 marca "Wprzędź meningokoki. Z wiedzą na start".

W Polsce rocznie notuje się około 300-500 zachorowań na ICHM. Liczba zachorowań nie jest zatem duża, ale biorąc po uwagę bardzo ciężki przebieg większości zakażeń i bardzo wysokie zagrożenie dla życia, warto poważnie potraktować możliwość profilaktyki.

Meningokoki w pigułce

  • Meningokoki to bakterie, które powodują groźną inwazyjną chorobę meningokokową przebiegającą najczęściej, jako: sepsa meningokokowa - uogólnione zakażenie krwi z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów (śmiertelność nawet 20-30%) i meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (śmiertelność ok. 5-13%); często u jednego chorego występują jednocześnie objawy sepsy i zapalenia opon
  • Zachorować można w każdym wieku, jednak najczęściej chorującą grupą są dzieci w 1. roku życia
  • Dziecko  może się zarazić w wyniku kontaktu z bezobjawowym nosicielem meningokoków, rzadziej z osobą chorą. Zakażenie przenosi się poprzez bliski, bezpośredni kontakt z wydzieliną z górnych dróg oddechowych nosiciela lub chorego (pocałunek, oblizywanie smoczka, wspólny kubek do picia, sztućce)
  • Pierwsze objawy choroby mogą przypominać przeziębienie, dlatego jest ona trudna do rozpoznania
  • Choroba rozwija się błyskawicznie. W ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci albo trwałego inwalidztwa
  • W Polsce za większość przypadków meningokokowej choroby inwazyjnej odpowiadają meningokoki typu B – 68 proc. zachorowań w całej populacji i ponad 80 proc. wśród dzieci w 1. roku życia.
  • Szczepienie przeciw meningokokom można zastosować już od 2. miesiąca życia dziecka, ale również później, po 6. miesiącu życia

WAŻNE

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko miało bliski kontakt z osoba, która zachorowała na inwazyjną chorobę meningokokową, zgłoś się do lekarza. Profilaktyczne podanie antybiotyku może zmniejszyć ryzyka zachorowania.

Powinno cię również zainteresować:

"Kolejne dziecko zmarło przez meningokoki. Rodzice: gdy pojawią się plamki, pozostają już minuty"

W trakcie skomplikowanego leczenia stracił palce u rąk i lewą nogę. Jednak najważniejsze jest to, że przeżył. Teraz jest wesołym 3-latkiem.W trakcie skomplikowanego leczenia stracił palce u rąk i lewą nogę. Jednak najważniejsze jest to, że przeżył. Teraz jest wesołym 3-latkiem. fot. Facebook Taylor's Journey/ materiały prasowe

"Pokazali zdjęcia chorej córeczki, aby ostrzec innych rodziców"

Millie rano czuła się świetnie, około 18.00 zdiagnozowano u niej posocznice meningokokowąMillie rano czuła się świetnie, około 18.00 zdiagnozowano u niej posocznice meningokokową Zdjęcie pochodzi z profilu taty dziewczynki. Tim Dawson/Facebook

"Mała Faye zmarła. Szczepionka uratowałaby jej życie"

Posocznica meningokokowaPosocznica meningokokowa fot: Kaltka z Facebook/Charlene ReedWięcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.