Żółte kauczukowe smoczki wycofane ze sprzedaży. Trzeba je zniszczyć - mogą być rakotwórcze [AKTUALIZACJA]

Popularny producent akcesoriów dla dzieci, firma Canpol babies, wycofuje serię swoich wyrobów ze sprzedaży i zaleca, by zwracać je do sklepów albo zniszczyć. O to samo apeluje też Główny Inspektorat Sanitarny.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed jednym z produktów produkowanych i sprzedawanych przez firmę Canpol babies. Chodzi o smoczki kauczukowe do butelek o numerze katalogowym 23/103 i numerze seryjnym CODE 0170614 (kod EAN: 5903407231037).

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, w pakowanych po dwie sztuki smoczkach został "przekroczony dopuszczalny poziom migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin". To organiczne związki chemiczne, z których większość ma rakotwórcze właściwości.

W związku z tym firma, która swoje wyroby sprzedaje w ponad 50 krajach, zadecydowała o natychmiastowym wycofaniu produktu z obrotu. Klientom, którzy już go kupili, zaleca zwrot smoczków do sklepu albo ich zniszczenie.

Canpol babies wycofuje ze sprzedaży serię kauczukowych smoczków do karmienia dzieciCanpol babies wycofuje ze sprzedaży serię kauczukowych smoczków do karmienia dzieci Fot. Materiały GIS

AKTUALIZACJA: Po publikacji ostrzeżenia wydanego przez GIS firma Canpol postanowiła je sprostować. W przesłanej do naszej redakcji wiadomości informuje, że testy, które wykazały nieprawidłowości w składzie smoczków, zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób. Oto skrócona wersja wyjaśnienia firmy:

"W nawiązaniu do informacji dotyczących przekroczenia dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin w smoczkach kauczukowych do butelek pragniemy z pełną odpowiedzialnością oświadczyć, że nasze produkty były i są bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Jako firma z blisko 30-letnią tradycją, dbamy przede wszystkim o przestrzeganie wszelkich norm obowiązujących na terenie Unii Europejskiej i każdego kraju, w którym można zakupić produkty firmy Canpol.

Próbki smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych zostały zakupione na Łotwie i następnie przesłane do firmy Intertek celem przeprowadzenia badania. Jednostkowe wyniki testu zostały przekazane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce. GIS honorując prawa i dyrektywy unijne natychmiast poinformował o tym fakcie nas oraz konsumentów.

Producentem wspomnianej partii smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych jest niemiecka firma – uznany partner, który dostarcza swoje towary dla wielu marek na całym świecie. Firma przebadała próbki wspomnianej partii przed dostarczeniem ich do Canpol, a wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy instytut badawczy SGS, będący światowym liderem
w dziedzinie kontroli, weryfikacji, testowania i certyfikacji, nie wykazały najmniejszych odstępstw od normy.

Producent po otrzymaniu informacji o ewentualnych nieprawidłowościach, zadeklarował pełną współpracę i natychmiast zlecił ponowne badania próbek referencyjnych, których wyniki będą dostępne w przyszłym tygodniu.

Jednocześnie, zarówno producent smoczków kauczukowych do butelek wąskootworowych, jak i firma Canpol jasno podkreślają, że badanie wykonane przez Intertek zostało przeprowadzone niezgodnie z obowiązującymi standardami. Intertek przeprowadził badania zgodnie z wersją roboczą norm, a nie obowiązującymi normami, w związku z tym akredytacja metody badawczej jest wątpliwa."

Zobacz też:

Dzieci przedwcześnie dojrzewają bo karmimy je drobiem z hormonami? [ROZMOWA Z PEDIATRĄ]

Zdrowa dieta, sen i spacery to nie wszystko. Kilka prostych kroków do wzmocnienia zdrowia małych dzieci

Więcej o: