Wiecie, co to przedstawia? Mama pokazuje szokujące zdjęcie RTG, żeby ostrzec przed prostą czynnością

Winogrona należą do głównych "winowajców" śmiertelnych zakrztuszeń u dzieci. Miękkie, gładkie owoce mogą im łatwo utknąć w przełyku - tak, jak to widać na zdjęciu rentgenowskim 5-latka, którego uratowała dopiero operacja.
Zobacz wideo

Angela Henderson znalazła obrazowy sposób na to, by zaapelować do mam i ojców o rozwagę:

Uwaga, rodzice! Wiecie co przedstawia to zdjęcie rentgenowskie? Winogrono! Winogrono, które zablokowało drogi oddechowe 5-latka

Śmiertelne zagrożenie

Publikując zdjęcie z prześwietlenia gardła 5-letniego dziecka australijska blogerka liczy na to, że uda jej się uświadomić jak największą liczbę rodziców na temat tego, jak niebezpieczne może być podawanie swoim pociechom całych winogron.

W tym przypadku, żeby je usunąć, potrzebna była operacja pod całkowitą narkozą, ale autorka bloga "Finlee and Me" zaznacza, że maluch i tak miał dużo szczęścia, bo wypadek mógł się skończyć tragicznie.

Winogrono, które trafi do tchawicy i ją zatka, może skutkować zatrzymaniem oddychania i w konsekwencji brakiem dopływu tlenu do organizmu. To zaś prowadzi do śmierci z uduszenia w ciągu kilku minut.

Takie przypadki nie są niestety rzadkością. Według brytyjskich naukowców ten owoc to - obok parówek, landrynek i fistaszków - najczęstszy winowajca w kwestii śmiertelnych przypadków zakrztuszeń u najmłodszych.

Dzieci często jedzą w pośpiechu, nie gryzą dokładnie jedzenia albo się nim bawią, przez co ryzyko utknięcia pokarmu w gardle i zadławienia rośnie.

Proste rozwiązanie

Lekarze mają prostą radę na uniknięcie tego zagrożenia. Pojedyncze kulki winogron, mimo że małe, dzieciom powinny być podawane wyłącznie pokrojone. I to nie wszerz, choć tak jest najłatwiej, ale wzdłuż - przynajmniej na dwie połówki, a najlepiej na ćwiartki.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Winogrona przyczyną śmierci dzieci. Powinny być sprzedawane z instrukcją jak zabawki?

To samo zaleca Angela:

Proszę, bądźcie ostrożni. Jeśli macie wątpliwości, po prostu pokrójcie winogrona, pomidorki koktajlowe itp.

Warto o tym pamiętać, bo to tylko chwila pracy i kilka ruchów nożem, a może zapobiec tragedii.

Zobacz też:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.