Angina ropna u dzieci - objawy, leczenie, domowe sposoby
Anginą ropną nazywa się potocznie ostre bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Jak nazwa wskazuje, przy anginie ropnej na gardle występuje biały nalot (zbudowany z martwych białych krwinek), który przekształca się później w ropno-śluzowe czopy, powodujące przykry zapach z ust.
Skąd się bierze ta choroba?
Infekcję najczęściej wywołuje paciorkowiec, rzadziej gronkowiec, escherichia coli lub haemophilus influenzae. Zakażenie paciorkowcem pojawia się najczęściej późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, a najbardziej podatne są dzieci w wieku od 5 do 15 roku życia. Choroba jest bardzo zaraźliwa, chory może zarażać przez cały czas jej trwania.
Angina ropna - objawy
- silny ból gardła, zwłaszcza podczas przełykania;
- czerwone, krwistoczerwone zabarwienie błony śluzowej;
- ropny wysięk;
- wysoka gorączka - ponad 38°C;
- brak kaszlu i kataru;
- powiększone węzły chłonne szyjne;
- zaburzenia oddychania wywołane obrzękiem gardła;
- ból głowy, bóle kości i stawów;
- dreszcze;
- nudności, wymioty;
- ogólne osłabienie organizmu, apatia;
- brak apetytu.
Angina ropna - leczenie
Bakteryjne zapalenie gardła leczy się antybiotykami - najczęściej penicyliną fenoksymetylową - przez ok. 10 dni. Dzieci, które ważą mniej niż 40 kg dostają dużo mniejsze dawki niż te, które ważą ponad 40 kg. Niekiedy lekarz podejmuje decyzję o podaniu tego antybiotyku domięśniowo. Ponadto pacjentom zaleca się odpoczynek, picie dużych ilości płynów, przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, tabletki do ssania. Ulgę mogą przynieść również domowe sposoby, ale nie mogą one zastąpić kuracji antybiotykowej.
Angina ropna - domowe sposoby
Leczenie anginy ropnej wymaga przede wszystkim zastosowania antybiotyku. Można jednak stosować pewne domowe sposoby, by załagodzić uciążliwe objawy. Do najpopularniejszych metod, które mogą pomóc dziecku, należą:
- płukanka solna (ma działanie dezynfekujące - w szklance ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę soli i takim roztworem płukać gardło 2-3 razy dziennie);
- płukanka z owoców i liści malin (maliny i ich liście zalać wrzątkiem, parzyć przez 10-15 minut, a gdy wywar ostygnie płukać gardło 2-3 razy dziennie);
- płukanka z szałwii (suszone liście szałwii w saszetce lub luźne należy zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut do zaparzenia. Gdy wywar ostygnie, wypłukać nim gardło - można stosować 2-3 razy dziennie);
- syrop z cebuli (dwie duże cebule - zwykłe, nie cukrowe - należy pokroić w talarki, ułożyć ciasno w słoiku i posypać cukrem albo polać miodem. Słoik odstawić na jedną noc, a potem odcedzić. Dzieciom powyżej pierwszego roku życia, niemającym alergii na miód, podawać 3 razy dziennie po łyżeczce syropu).
Pamiętaj, że tabletki do ssania oraz płukanie gardła zaleca się starszym dzieciom, by zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się wywarem lub pastylką.
To także może cię zainteresować:
Tuczą, powodują anginę? Prawdy i mity o lodach
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
-
Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci. Kto może o niego wystąpić?
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Czy dzieci z klas 4-8 wrócą do szkół przed zakończeniem roku szkolnego? Minister Czarnek: To jest potrzebne całemu społeczeństwu
-
Kiedy powrót do szkoły klas 4-8 i maturzystów? Duda: Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie
- Mama czworga dzieci zmarła podczas śniadania. Ujawniono przyczynę śmierci
- Chłopczyk stanął w obronie siostry i doznał poważnych obrażeń. Lekarze zaoferowali mu darmową pomoc
- Olga Kalicka pokazała zdjęcie zrobione kilka godzin po porodzie. "Piękne, bo prawdziwe"
- Powrót do szkoły 2021. "Problemy psychologiczne młodzieży będą ważniejsze niż nadrabianie materiału"
- MediaMarkt przeanalizował technologiczne wyzwania Polaków w nauce zdalnej