Anginą ropną nazywa się potocznie ostre bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Jak nazwa wskazuje, przy anginie ropnej na gardle występuje biały nalot (zbudowany z martwych białych krwinek), który przekształca się później w ropno-śluzowe czopy, powodujące przykry zapach z ust.
Infekcję najczęściej wywołuje paciorkowiec, rzadziej gronkowiec, escherichia coli lub haemophilus influenzae. Zakażenie paciorkowcem pojawia się najczęściej późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, a najbardziej podatne są dzieci w wieku od 5 do 15 roku życia. Choroba jest bardzo zaraźliwa, chory może zarażać przez cały czas jej trwania.
Bakteryjne zapalenie gardła leczy się antybiotykami - najczęściej penicyliną fenoksymetylową - przez ok. 10 dni. Dzieci, które ważą mniej niż 40 kg dostają dużo mniejsze dawki niż te, które ważą ponad 40 kg. Niekiedy lekarz podejmuje decyzję o podaniu tego antybiotyku domięśniowo. Ponadto pacjentom zaleca się odpoczynek, picie dużych ilości płynów, przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, tabletki do ssania. Ulgę mogą przynieść również domowe sposoby, ale nie mogą one zastąpić kuracji antybiotykowej.
Leczenie anginy ropnej wymaga przede wszystkim zastosowania antybiotyku. Można jednak stosować pewne domowe sposoby, by załagodzić uciążliwe objawy. Do najpopularniejszych metod, które mogą pomóc dziecku, należą:
Pamiętaj, że tabletki do ssania oraz płukanie gardła zaleca się starszym dzieciom, by zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się wywarem lub pastylką.
To także może cię zainteresować:
Tuczą, powodują anginę? Prawdy i mity o lodach