Zabawy na drugie półrocze

Co robić, gdy nie sposób wyjść z dzieckiem na dwór, bo za oknem deszcz i wiatr? Jak nie poddać się nudzie?

Podsuwamy pomysły na zabawy, które dla starszego niemowlaka będą okazją do rozwijania i doskonalenia nowych umiejętności , a wam pozwolą czerpać radość i satysfakcję z aktywnego spędzania czasu z dzieckiem. A to chyba jeden z najlepszych sposobów na wzajemne poznanie i pielęgnowanie bliskości.

6-9 miesięcy

W drugim półroczu niemowlę zaczyna siadać i samodzielnie się przemieszczać, jest coraz bardziej aktywne. Odkrywa nie tylko swoje ciało, ale też tożsamość. Potrafi już dać do zrozumienia, co mu odpowiada, a co nie. Interesuje się zabawkami, ale nadal najbardziej lubi bawić się z rodzicami. Jest już krzepką istotką, więc dynamiczne zabawy nie powinny go przestraszyć.

A kuku!

Półroczny maluch jest na ogół w dobrym nastroju i chętnie się bawi. Niemal każde dziecko w tym wieku rozśmiesza i fascynuje zabawa w "A kuku!". Prawdziwym hitem jest jednak "Patataj". Posadź niemowlę na swoim udzie, podaj mu ręce i ruszajcie w drogę. Możesz też wziąć małego jeźdźca w ramiona i przecwałować po mieszkaniu.

Mały sportowiec

Swobodne machanie nogami, klaskanie, turlanie, czołganie, odpychanie stóp od ściany to codzienny trening niemowlaka. Każda z zabaw poprawia koordynację ruchową malca.

Pełne pudła

Wystarczą duże kartonowe pudełka i przedmioty o różnych kolorach, kształtach i fakturach. Pokazuj malcowi po kolei przedmioty, opowiadaj mu o nich, daj mu je do ręki. Potem odłóżcie je do pudełka.

Kto tam kuka

Usiądź z maluchem przed lustrem. Uśmiechaj się, rób miny, wkładaj zabawne nakrycia głowy sobie i dziecku. Wkrótce zauważysz, że malec próbuje zaprzyjaźnić się ze swoim odbiciem - macha mu, próbuje dać buziaka.

Mapa ciała

Przygotuj kilka kolorowych naklejek. Posadź dziecko na swoich kolanach przodem do siebie. Przyklej naklejkę na swoim nosie. Zaintrygowany malec będzie próbował ją zdjąć i dosięgnąć twojego nosa. Pomóż mu i powiedz: "Tu jest nos". Potem dotknij nosa dziecka: "A tu twój nos" (jeszcze lepiej użyj imienia dziecka). Powtarzaj to z innymi częściami ciała.

Miseczki z niespodzianką

Posadź malucha w foteliku do karmienia. Rozłóż przed nim plastikowe miseczki z mąką, suchym makaronem, kostkami banana. Obserwuj, jak z zapałem w nich gmera. Zabezpiecz ubranie dziecka i podłogę, bo prędzej czy później któraś z miseczek znajdzie się poza blatem. Nawet na moment nie zostawiaj dziecka przy zabawie samego (mogłoby włożyć sobie "spożywczą zabawkę" do nosa lub do ucha albo spróbować ją zjeść i zakrztusić się).

9-12 miesięcy

Niemowlę w tym okresie to wulkan energii. Wszędzie go pełno. Raczkuje, wspina się przy meblach, lada moment zacznie chodzić, a potem biegać. Ma coraz sprawniejsze rączki i paluszki. Potrzebuje dużo ruchu i wielu nowych wrażeń, aby rozwijać umiejętności. W parze z rozwojem ruchowym idzie rozwój mowy i koncentracji uwagi, co również warto wykorzystać w zabawie.

Kolorowe mazaki

Rozłóż na podłodze kilka kartek papieru (możesz też wykorzystać do tego dziecięcą tablicę). Weź do ręki grubą kredkę, drugą daj dziecku. Postaw parę kresek, narysuj kilka kółek. Już po chwili niemowlę - naśladując twoje ruchy - zrobi swój pierwszy rysunek. Powieście go w widocznym miejscu. Niedługo pojawią się nowe do kolekcji. A może sięgniecie po farby do malowania palcami?

Niech gra orkiestra

Wyjmij z szafki garnki, pokrywki i drewniane łyżki. Uderzaj łyżką o garnek, pokrywką o pokrywkę. Rób to raz mocno i głośno, raz cicho i delikatnie. Potem przekaż "instrumenty" dziecku. Ta prosta zabawa zachwyci każde niemowlę. Do zabawy dołączcie grzechotki i inne wydające dźwięk zabawki - stworzycie w ten sposób małą orkiestrę.

Znikająca piłeczka

Pokaż dziecku kolorową piłeczkę. Schowaj ją na jego oczach pod tekturowe pudełko. Zapytaj: "Gdzie jest piłka?". Dziecko po chwili ją znajdzie. Zabawę można utrudnić, szukając piłeczek w różnych kolorach, dzięki temu niemowlę uczy się rozróżniania i nazywania barw.

Pluszakowe opowieści

Krótkie historyjki z ulubionymi pluszakami w głównej roli zachwycą roczniaka. Nie będzie wam potrzebny scenariusz, nie musicie wymyślać skomplikowanej fabuły. Miś odwiedza tygryska, zając zaprasza na obiad wiewiórkę, dwa kotki idą razem do przedszkola, a tam czeka na nie trzeci kotek i razem się bawią. Inspiracją mogą być codzienne wydarzenia z życia dziecka - takie krótkie, proste historie nie tylko dostarczą radości, ale także pomogą maluchowi uporządkować doświadczenia z długiego dnia.

Tor przeszkód

Wybuduj w pokoju mini tor przeszkód dla wprawnie raczkującego niemowlęcia . Zapora z poduszek, krzesło, pod którym można się przeczołgać, plastikowe kręgle, które można rozrzucać, i piłka z dzwonkiem, którą można gonić - to doskonała zachęta do przemierzania coraz dłuższych dystansów.

Rajd na kocu

Połóż dziecko na środku dużego koca. Chwyć dwa rogi i przeciągnij koc z pasażerem po pokoju. Zrób kilka zawijasów, dziecku sprawi to ogromną frajdę. Uważaj jednak, aby w ferworze zabawy dziecko nie zsunęło się na podłogę.

QUIZ: Zanim pojawiły się komputery, w te gry graliśmy nałogowo. Pamiętasz? Gra, w której składasz litery w wyrazy to: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Zobacz wideo
Więcej o: