Ten masaż niemowlaka mówi sam za siebie. Spróbujecie? [WIDEO]

Czy widzieliście kiedykolwiek szczęśliwsze dziecko? Jak widać, masaż czyni cuda.

Na wideo poniżej mama masuje swoje kilkumiesięczne dziecko. Podpowiadamy, jak dojść do takiej wprawy i jak masować, aby maluszek był aż tak zadowolony.

 

Po co masować dzieci?

Małe dzieci lubią być masowane. Znany francuski położnik Frédérick Leboyer, który poznał metody masażu w czasie swoich podróży po Indiach, uważał, że masowanie i dotyk jest niemal tak samo ważny dla rozwoju dziecka jak pokarm. Dotyk ciepłych, rozluźnionych rąk rodzica sprawia dziecku ogromną przyjemność, wyzwala hormony szczęścia. To momenty, w których rodzi się więź między rodzicem a dzieckiem. Nawet malutkie dziecko – co widzimy na załączonym filmie - czuje się wtedy bezpiecznie, rozluźnia się. Dzieci masowane regularnie lepiej się rozwijają, a nawet - wedle niektórych badań - mają większą odporność niż rówieśnicy.

Kiedy najlepiej masować?

Specjaliści nie są zgodni - od jakiego wieku można zacząć masować niemowlę. Jedni uważają, że dziecko powinno skończyć miesiąc, inni - dwa miesiące. Na pewno jednak nie można masować noworodka, któremu nie odpadła jeszcze pępowina. Nie funduj też masażu dziecku, kiedy choruje, jest niewyspane, głodne i marudne. Przeciwwskazaniem do masażu są również wszelkie choroby skórne. Na masaż maluszka należy wybrać odpowiedni moment podczas dnia. Dziecko powinno być spokojne, wyspane, nie należy masować bezpośrednio bezpośrednio po posiłku.

W jakich warunkach masować?

Ponieważ masujemy rozebrane dziecko, w pokoju musi być przyjemnie ciepło. Zdejmij biżuterię i natłuść ręce mleczkiem lub oliwką dla dzieci. Ułóż dziecko np. na łóżku, na kocyku lub delikatnej w dotyku flanelowej pieluszce. Ty możesz uklęknąć przy łóżku. Możesz też masować dziecko leżące na przewijaku lub usiąść na ziemi i ułożyć sobie maleństwo na kolanach.

Jak masować?

Istnieją precyzyjne techniki masowania, których można się nauczyć na specjalnych kursach. Warsztaty masażu dziecięcego od wielu lat prowadzi Fundacja Rodzić po Ludzku.

Kursy dla instruktorów inspirowanego tradycją hinduską masażu Shantala organizowane są w wielu miastach przez Polską Szkołę Masażu Shantala (shantala.pl). Mogą w nich brać udział także rodzice. Masowania niemowląt uczą również osoby prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia oraz rehabilitanci. Ale tak naprawdę można też masować malucha bez specjalnego szkolenia. Przesuwaj dłonie wzdłuż jego ciała od góry do dołu. Dla urozmaicenia zmieniaj siłę nacisku dłoni, oklepuj malca opuszkami palców, głaszcz, delikatnie rysuj mu na skórze kółeczka i literki

Ważne: tych części ciałka nie masuj!

Pamiętaj, by nie masować główki ani kręgosłupa dziecka. Masaż może trwać kilkanaście, dwadzieścia minut.

Kiedy przestać

Uważnie obserwuj reakcje dziecka. Kiedy widzisz, że ma już dosyć, niecierpliwi się, wierci, zaczyna marudzić - przerwij masaż.

Ekspert pokazuje, jak uspokoić płaczące niemowlę. Efekt niesamowity! "Znałeś się z tym dzieckiem wcześniej?"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.