Tata małej Molly: Nawet włosy mogą być niebezpieczne dla dziecka! Znacie problem?

Włos lub nitka ciasno owinięta wokół paluszka niemowlaka to całkiem powszechny przypadek. Kiedy tata Molly podzielił się w sieci zdjęciem spuchniętego i przeciętego włosem paluszka córeczki, pod jego postem posypały się komentarze: "My też tak mieliśmy!"

Dopiero kiedy zdjęli jej skarpetki...

Dziecko płacze bez powodu, jest zdenerwowane, sprawia wrażenie, że jest mu gorąco. Rodzice Molly długo nie mogli dojść do tego, dlaczego ich córeczka jest pobudzona i źle się czuje. Dopiero kiedy zdjęli dziewczynce skarpetki okazało się, że powodem jej złego samopoczucia był... włos ciasno owinięty wokół jej paluszka u nogi.

Tata Molly sfotografował zraniony paluszek, zdjęcie pokazał w sieci, po to, aby ostrzec przed takim przypadkiem innych rodziców. Całe zdarzenie opisał na swoim profilu na Facebooku.

Scott Walker z Kansas ze Stanów Zjednoczonych w swoim poście ostrzega:

- O tym, że powodem złego samopoczucia córeczki jest ciasno owinięty wokół paluszka włos, dowidzieliśmy się tylko dzięki temu, że było jej gorąco i żona zdjęła jej skarpetki. Wówczas zobaczyliśmy, że w paluszku zatrzymało się krążenie, jest spuchnięty, a skóra przecięta.

Ciasno zawinięty włos rodzicom udało się usunąć za pomocą szkła powiększającego i pęsety. Kiedy zgłosili się z córką do lekarza usłyszeli, że takie owionięte wokół paluszków włosy czy nitki zdarzają się często u dzieci do drugiego roku życia.

W poście Scotta czytamy:

- Lekarz namawiał nas, aby za każdym razem, kiedy dziecko bez przyczyny płacze, marudzi, jest mu gorąco, źle się czuje, sprawdzać paluszki u rączek i nóżek, upewnić się, czy nie ma tam owiniętej nitki czy włosa.

Zatrzymujący krążenie włos niefortunnie owinięty wokół palca u nogi czy ręki to częsty przypadek. Potwierdzają to komentarze pod postem taty Molly. Czytamy: "nam też się to przytrafiło", "nasze dziecko też miało tak przecięty paluszek".

Facebookowy alarm Scotta i jego żony przeczytało przynajmniej 10 tysięcy internautów.

Kiedy dziecko złe się czuje, a ty nie wiesz dlaczego

Włos lub nitka owinięta wokół palca u ręki czy nogi zatrzymuje krążenie, powoduje ból, puchnięcie, przecięcie skóry.

Ważne, aby u małych dzieci - szczególnie u tych, które śpią w śpiworkach, śpioszkach, są ubierane w ciasne rajstopach - oglądać dokładnie wszystkie części ciał. Jeśli widzisz, że dziecko ma suchą pieluszkę, jest najedzone, wyspane, a mimo to czuje dyskomfort, rozbierz je i dokładnie obejrzyj paluszki. Jeśli znajdziesz włos, postaraj się go odwinąć, odciąć małymi nożyczkami lub pęsetą. Jeśli masz synka zwróć uwagę na to, że włos może się również owinąć wokół penisa.

Więcej przykładowych zdjęć pokazujących skutki owinięcia włosa/nitki wokół paluszka dziecka znajdziesz w Wikipedii.

Czytaj także: "Pokazali zdjęcia chorej córeczki, aby ostrzec innych rodziców"

Więcej o: