Wszy: wypowiedz wojnę pasożytom!

Problem wszawicy powraca co jakiś czas. Te pasożyty siadają na wszystkich głowach, i tych czystych, i tych brudnych. Wszy zdarzają się nawet w najlepszych i najczystszych przedszkolach, a mimo to, wszawica to nadal temat tabu. Co zrobić kiedy dziecko przyniesie do domu wszy?

Kto najczęściej choruje na różyczkę?

Kto najczęściej choruje na różyczkę?

Czym jest wszawica?

Wszawica głowowa to choroba zakaźna i pasożytnicza. Dochodzi do niej poprzez zarażenie się wszą ludzką. Wszy żerują na skórze owłosionej głowy. To maleńkie (2-3 mm), płaskie owady bez skrzydeł. Żywią się krwią, którą wysysają ze skóry głowy. Każda wesz codziennie składa około 10 jajeczek (gnid). Gnidy mają jasny kolor, są wielkość główki od szpilki i po około 7 dniach wykluwają się z nich młode wszy.

Wszy: jak można się nimi zarazić?

Wszy są dość rozpowszechnionymi pasożytami na świecie. Utarło się, że zakażenie nimi jest związane z nieodpowiednią higieną. Zupełnie niepotrzebnie. Każdy może złapać wszy poprzez bezpośredni kontakt włosów z włosami zakażonej osoby. Kolor włosów, długość, gęstość - nie na znaczenia. Zarówno chłopcy i dziewczynki są tak samo narażeni na wszawicę. Wszy nie skaczą, ani nie latają, dlatego są małe szanse, że dziecko przyniesie wszy z placu zabaw, ze sklepu, ze spaceru. Rozprzestrzenianiu się wszawicy sprzyjają duże skupiska np. przedszkola, klubiki, grupowe wyjazdy wakacyjne. Maluchy mogą się zarazić podczas wspólnej zabawy, snu, gdy ich głowy stykają się ze sobą, a także pożyczając sobie wzajemnie czapki, szaliki, szczotki, grzebienie, spinki od włosów. Do zakażenia może też dojść przez przedmioty np. łóżko, poduszka. Wszy poza głową żyją kilka dni.

Wszy: jak je rozpoznać?

Najczęstszym i chyba najbardziej krępującym objawem zakażenia jest świąd skóry głowy, który powoduje nieustanne drapanie się. Jeśli zauważysz, że dziecko często się drapie, a skóra głowy jest zaczerwieniona, koniecznie obejrzyj włosy dziecka. Najlepiej zrobić to w jasnym pomieszczeniu. Rób przedziałki palcami i przeczesuj włosy co 1-2 cm. Na skórze będzie widać otarcia, czerwone plamki mogą świadczyć o ugryzieniach. Bardzo dokładnie należy sprawdzić włosy u nasady. To tam najczęściej pasożyty składają jaja, białawe grudki. Gnidy trzymają się mocno włosów, bo są do nich przyklejone wydzieliną samicy. Jaja najczęściej umiejscawiają się w okolicy za uszami i nad karkiem. Dobrze można je zaobserwować przeczesując mokre włosy gęstym grzebieniem.

Co zrobić jeśli dziecko ma wszy?

Nie denerwować się i nie wpadać w panikę, bo to źle wpłynie na dziecko. Ważne jest, aby na spokojnie porozmawiać z dzieckiem. Wytłumacz, że zakażenie nie jest jej/jego winą i że nie masz do dziecko o to pretensji. Powiedz skąd się biorą wszy i co zrobicie aby się ich pozbyć. Leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Dzisiaj, dzięki aptecznym preparatom, łatwo można przepędzić się niechcianych gości.

Wszy: jak się ich pozbyć?

W aptece można kupić, bez recepty, kilka preparatów zwalczających wszawicę np. chemiczne, ziołowe. Najczęściej dostępne na rynku preparaty są z permetryną i dimetikonem. Upewnij się, że zakupiony środek (szampon, płyn, pianka) działa nie tylko na owady, ale również na gnidy, a także czy jest odpowiedni do wieku dziecka. Przeczytaj dołączoną ulotkę i stosuj się ściśle do zaleceń. Preparat nanosi się na skórę głowy i włosy, po odpowiednim czasie należy umyć dziecku głowę zwykłym szamponem i dokładne rozczesać włosy specjalnym grzebieniem dołączonym do produktu. W zależności od zastosowanego preparatu leczenie trwa 7-10 dni lub można zakończyć je już po pierwszej aplikacji, jeżeli preparat niszczy też jaja. Jednak zazwyczaj kurację powtarza się po 7 dniach. Dawniej, kiedy na rynku nie było środków zabijających gnid, po zastosowaniu leku należało ręcznie usuwać z włosów jaja. Alternatywą dla szamponów i płynów jest grzebień elektroniczny. Można go używać wielokrotnie. Napięcie elektryczne (bezpieczne i nieodczuwalne dla człowieka) paraliżuje owady i niszczy pasożytnicze larwy i gnidy. Po kuracji odwszawiającej, przez minimum 10 dni, trzeba regularnie sprawdzać głowę dziecka, a także pozostałych członków rodziny.

Dziecko przyniosło wszy do domu? Czas na dezynfekcję

Problem dotyczy całej rodziny i wszyscy domownicy powinni być w tym samym czasie przeleczeni. Pościel, ręczniki, czapki, szaliki należy uprać w temp. 60°C. Dobrze jest po wypraniu wszystko wypracować, bo wysoka temperatura zabija pasożyty. Kanapy, materace, podłogi należy odkurzyć, a pluszowe zabawki i ubrania, których nie można wyprać, zamknąć szczelnie w worku foliowym na 2 tygodnie. Poza idealnymi warunkami panującymi na głowie wszy nie są w stanie przeżyć dłużej niż 2 dni, jaja natomiast przetrwają do 10 dni. Można też, jeśli w domu jest duża lodówka, szczelnie zapakowane w folię przedmioty, włożyć na dobę do zamrażalki. Rzeczy plastikowe takie jak szczotki, grzebienie, należy gotować przez 5 minut lub wysterylizować w kuchence mikrofalowej w specjalnych workach lub pojemnikach do tego przeznaczonych.

Dziecko ma wszy? Zawiadom o tym przedszkole/szkołę

To że dziecko przeszło kurację przeciw wszawicy nie chroni przed kolejnym zarażeniem się. Jeśli w grupie/klasie nadal będą chore dzieci, wówczas problem będzie się powtarzał. Najlepszą metodą, aby na dobre pozbyć się wesz, jest zastosowanie preparatów zwalczających pasożyty, tego samego dnia, przez wszystkie zakażone dzieci z grupy/klasy. Aby to było możliwe rodzice powinni informować opiekunów o problemie. Wszawicy nie należy traktować jak wstydliwego problemu czy tematu tabu.

Wszawica: czy wymaga konsultacji lekarskiej?

Jeżeli zastosowane leczenie, zgodnie z ulotką wybranego preparatu, okaże się nieskuteczne trzeba skontaktować się z pediatrą. Może się też zdarzyć, że dojdzie do nadkażenie w miejscach zadrapania (zaczerwienienie, ból, obrzęk, wydzielina). Dziecko może też mieć uczulenie na zastosowany preparat. W takich sytuacjach warto porozmawiać z lekarzem o tym, co robić dalej. Konsultacji lekarza wymagają też dzieci, które nie skończyły jeszcze dwóch lat, chore na astmę lub alergię, a także w sytuacji, kiedy wszy pojawiają się w brwiach i na rzęsach.

Czy można zapobiec wszawicy?

Nie zawsze jesteśmy w stanie ochronić dzieci przed chorobami. Jednak warto być czujnym. Dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym, czy tym, które właśnie wróciły z kolonii, obozu, warto obejrzeć skórę głowy i włosy. Takie działanie pozwoli szybko zareagować w przypadku, kiedy okaże się, że dziecko ma wszy. Warto też rozmawiać i tłumaczyć, że nie pożycza się grzebieni, czapek, poduszek, spinek itd.

Porada lekarza: Wszy - jak z nimi walczyć?

Więcej o: