Te rzeczy są tylko pozornie bezpieczne - warto uważać!

Prezentujemy listę rzeczy z naszego otoczenia, które wydają się niegroźne, ale mogą być niebezpieczne dla naszych dzieci. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Torebki foliowe

Kiedy zostajemy rodzicami, intuicyjnie staramy się stworzyć dzieciom bezpieczne miejsce do poznawania świata. Wielu z nas zabezpiecza ostre krawędzie mebli, gniazdka elektryczne, usuwa z zasięgu małych rączek środki czystości i malutkie przedmioty, które grożą zadławieniem. Jednak czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet pozornie niegroźne rzeczy mogą stwarzać zagrożenie dla naszego malucha. Dobrym przykładem jest torebka foliowa - bezwzględnie trzeba zakazać dziecku zabawy reklamówkami i workami foliowymi, bo nałożenie ich na głowę może grozić zaduszeniem! W Wielkiej Brytanii odnotowano 11 przypadków śmiertelnych wśród niemowląt, które naciągnęły sobie na głowy takie torebki lub wepchnęły je do buzi.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plŁukasz Kmieć

Obrusy

Kolejną rzeczą, którą często spotykamy w domach są obrusy na stołach - trzeba zachować dużą ostrożność, bo maluchy chwytając za tkaninę mogą ściągnąć na siebie przedmioty na niej stojące. W ten sposób wiele dzieci uległo oparzeniom lub nabawiło się innych obrażeń, np. guzów i skaleczeń. W obliczu takich wydarzeń stłuczona zastawa stołowa to niewielka strata. O obrusach i zagrożeniu jakie stwarzają dla ciekawskich maluchów musimy też pamiętać, kiedy udajemy się do kogoś w odwiedziny lub jemy obiad w restauracji.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Blat kuchenny

Sadzanie dziecka na blacie kuchennym nie jest zbyt dobrym pomysłem, nawet jeśli pilnujemy, żeby maluch z niego nie spadł. Na blatach często leżą niebezpieczne przedmioty, a dziecko może po nie sięgnąć nawet z podłogi, jeżeli znajdują się one blisko krawędzi. Pamiętajmy, żeby nigdy nie kłaść noży i nożyczek blisko krawędzi blatu, to samo dotyczy stawiania tam kubków z gorącymi napojami czy talerzy z gorącą zupą. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich pediatrów z Children's Hospital of Michigan okazało się, że 76 proc. dzieci w wieku od 12-23 miesięcy potrafiło sięgnąć po przedmiot leżący na blacie kuchennym - nawet jeśli rzecz leżała dalej niż - jak wydawało się rodzicom - mogą dosięgnąć rączki dzieci.

Buty

Co złego może być w butach? Okazuje się, że małe dzieci wyjątkowo chętnie poznają świat wkładając do ust różne nowe przedmioty, a niejeden rodzic, ku swojemu przerażeniu, przyłapał już dziecko na lizaniu podeszwy czy ssaniu sznurówek... Dla bezpieczeństwa i higieny lepiej zawsze odkładać buty do szafki.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Sznurki od rolet i żaluzji

Wśród rzeczy, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzieci są sznurki od rolet i żaluzji - z badań wynika, że najwięcej nieszczęśliwych wypadków z ich udziałem zdarza się w sypialni i przytrafia się dzieciom pomiędzy 16-36 miesiącem życia (najwięcej około 23 miesiąca życia). Trzeba pamiętać, żeby dziecko  nie miało dostępu do takich sznurków, bo może się w nie zaplątać i udusić. Nie powinniśmy też stawiać wysokich krzesełek w pobliżu takich sznurków, a poza tym warto też trzymać z dala od dzieci torby na zakupy czy torebki - dzieci mogą przełożyć głowy przez ich ucha, co również może być bardzo niebezpieczne.

Troczki

Pozostając przy temacie sznurków, okazuje się, że niebezpieczne mogą też być wszelkiego rodzaju troczki i kokardki w odzieży dziecięcej! W przygotowanym dwa lata temu raporcie Komisji Europejskiej stwierdzono, że co dziesiąte ubranko z troczkami i sznurkami stwarzało zagrożenie dla dziecka. Przebadano ponad 16 tys. sztuk odzieży, a 70 proc. niebezpiecznych ubranek przeznaczonych było dla niemowląt i małych dzieci. W jaki sposób troczki mogą być niebezpieczne dla dzieci? Okazuje się że zdarzają się przypadki wypadków, niestety nawet śmiertelnych, w których sznurki zaplątują się w szprychy rowerów, drzwi samochodów czy sprzęty na placach zabaw.

Wyposażenie wnętrz

Potencjalnie niebezpieczne mogą też być meble - dziecko może spróbować swoich sił we wspinaczce po wysuniętych szufladach komody (warto zamontować blokady!), półkach otwartego regału na książki (wysokie meble przymocujmy do ścian). Łatwo też o kontuzje i rozbite głowy, kiedy mamy w domu niskie stoliki kawowe z ostrymi kantami lub szklanymi blatami. Poza tym pamiętajmy, że chodniki i cienkie dywany powinny być przymocowane do podłogi za pomocą specjalnej taśmy lub podkładki antypoślizgowej - biegnące dziecko może poślizgnąć się na tkaninie i wypadek gotowy.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Jedzenie

Z ciekawostek - amerykańscy pediatrzy uznali, że niebezpieczne dla dzieci mogą też być... hot dogi! Powodem jest ich podłużny kształt, sprzyjający zadławieniom. Co piąty przypadek śmiertelnego zadławienia w USA, według statystyk, spowodowany jest właśnie hot dogiem. Na czarnej liście amerykańskich lekarzy znalazły się tez cukierki i winogrona - najbardziej niebezpieczne są produkty w kształcie walca lub zaokrąglone. Wypowiadający się na ten temat lekarze sugerowali, że wystarczyłoby zmienić kształt cukierków i hot dogów. Tylko co zrobić z winogronami?

Copyright © Agora SA