1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Spokojnie, nic się nie stało

Gdy w domu jest małe dziecko, niemal z chwili na chwilę jesteśmy zaskakiwani nowymi zdarzeniami. Niektóre z nich nas niepokoją. Warto wiedzieć, jak wtedy powinniśmy zareagować. Wiedza zmniejsza lęk.
Opiekujemy się niemowlęciem najlepiej, jak umiemy. Dbamy o jego zdrowie i bezpieczeństwo, a jednak czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, gdy malec zrobi nagle coś dziwnego, czy jego zachowanie wzbudzi nasz niepokój. Dziecko nie powie samo, czy coś mu jest, musimy się tego domyślić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, jak mu pomóc i kiedy jechać do lekarza (więcej na eDziecko.pl/pod_ochrona).

NIEMOWLĘ ZACHŁYSNĘŁO SIĘ MLEKIEM

•  CO SIĘ STAŁO?

Podczas ssania mleka z piersi lub smoczka butelki dziecko nagle straciło rytm połykania, zaczęło parskać, kaszleć.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Nie bój się, takie sytuacje zdarzają się każdemu. Wyjmij z buzi dziecka pierś lub smoczek, unieś je nieco, zapewne samo zaraz złapie oddech. Jeśli nie, przekręć malca na brzuszek, opierając na przedramieniu, tak by buzia była niżej niż pupa. Poklep go po pleckach. Przytul go i uspokój. Jeśli płacze, to znaczy, że już normalnie oddycha, tylko żali się mamie.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Przyczyną zachłystywania się jest zwykle zbyt szybkie wypływanie pokarmu z piersi lub butelki.

Jeśli dziecko krztusi się, gdy karmisz je piersią, zmień pozycję, tak by ssało "pod górkę", np. połóż się na wznak i ułóż je na sobie. Spróbuj odciągać odrobinę mleka przed każdym karmieniem, by pokarm wolniej wypływał. Jeśli karmisz butelką, kup smoczek z mniejszą dziurką. Możesz też spróbować karmić malucha łyżeczką - są dzieci, które akceptują wyłącznie ten sposób jedzenia.

DZIECKO ZADŁAWIŁO SIĘ POSIŁKIEM

•  CO SIĘ STAŁO?

Podczas jedzenia stałego posiłku (owocu, chrupka) dziecko zaczyna kaszleć, próbuje odkrztusić fragment, który dostał się do dróg oddechowych.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Nie wpadaj w panikę, tylko oceń sytuację. Czy maluch odkrztusza, łapie oddech? Czy oddycha, a jego skóra ma normalny kolor?

Połóż dziecko na swoim przedramieniu głową w dół i kilka razy mocno klepnij między łopatkami (skośnym ruchem w stronę karku). Gdy malec wykaszle to, co połknął, może wymiotować; przytrzymaj go tak, by mógł wszystko z siebie wyrzucić. Gdy złapie oddech, przytul go i uspokój. Jeśli dziecko zachowuje się dziwnie, jest ospałe i zaczyna się ślinić, wezwij pogotowie lub jedź do szpitala.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Nie zostawiaj malca samego przy jedzeniu. Dbaj, by potrawy, które podajesz dziecku, miały odpowiednią konsystencję. Z początku miksuj dania na gładkie papki. Dopiero starszemu niemowlęciu podawaj potrawy o grudkowatej konsystencji, ugotowane na miękko warzywa, np. minimarchewki czy różyczki brokułu, dojrzałe maliny, kawałki miękkiej brzoskwini, gruszki czy melona, obrane ze skórki i pestek winogrona, a także chrupki kukurydziane lub ryżowe. Pamiętaj, że "groźnym" owocem jest jabłko. Jego pogryziony miąższ ma konsystencję, która w postaci papki dość łatwo wpada w drogi oddechowe. Jabłko serwuj więc w postaci musu. Jeśli dziecko już gryzie, lepiej, by skrobało ząbkami po całym okrągłym jabłku, niż brało do buzi pokrojone przez ciebie małe kawałki.

Mniej więcej do 3. urodzin malca nie podawaj mu w całości produktów takich jak orzechy, rodzynki, cieciorka. Miksuj je lub rozgniataj widelcem. Małe, twarde kawałki są dla dziecka groźne.

MALUCH ZWRACA POKARM PO JEDZENIU

•  CO SIĘ STAŁO?

Niemowlę po posiłku ulewa nieco pokarmu. Swoją konsystencją może on przypominać mleko, jogurt lub zważony twarożek - zależy, ile czasu minęło od posiłku.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Choć ulewanie kojarzy się nam z nieprzyjemnymi wymiotami, nie jest dla dziecka szczególnie uciążliwym doświadczeniem (chyba że mamy do czynienia z chorobą refluksową). Zdarza się wszystkim niemowlętom, bowiem wynika z fizjologicznej niedojrzałości przewodu pokarmowego. Można tylko starać się ograniczać jego nasilenie.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Jeśli karmisz piersią, od czasu do czasu delikatnie przerwij maluchowi ssanie, weź go na ręce i potrzymaj pionowo. Gdy mu się odbije, z powrotem przystaw go do piersi. Po zakończonym karmieniu także przez chwilę potrzymaj niemowlę w pionie, dopóki mu się nie odbije. Jeżeli karmisz dziecko butelką, możesz podawać mu specjalne mleko modyfikowane przeznaczone dla ulewających niemowląt. Jest one wzbogacone specjalnym preparatem zagęszczającym: skrobią ziemniaczaną, ziemniaczano-kukurydzianą, ryżową albo mączką z chleba świętojańskiego. Staraj się nie przewijać ani nie przebierać dziecka tuż po jedzeniu. Najlepiej, by po posiłku poleżało spokojnie na boku.

Jeśli dziecko coraz bardziej ulewa albo spada na wadze, skonsultuj się z pediatrą.

MALEC UDERZA GŁOWĄ O SZCZEBELKI ŁÓŻECZKA

•  CO SIĘ STAŁO?

Niemowlę zaczęło uderzać głową o szczebelki łóżeczka - nie przypadkiem, ale celowo. Dla malca to zwykle sposób na uspokojenie. Rytmiczne ruchy przypominają mu bujanie w kołysce lub ramionach mamy. Niektóre dzieci w ten sposób rozładowują złość. Inne chcą zwrócić na siebie uwagę. Problem zwykle pojawia się w drugim półroczu życia.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Zadbaj o bezpieczeństwo: sprawdź, czy w łóżeczku nie wystają żadne śrubki lub drzazgi. Zamocuj na szczebelkach miękki ochraniacz (można kupić gotowy lub uszyć samemu). Nie wkładaj jednak do łóżeczka poduszek. Dla niemowlęcia mogą być niebezpieczne (grożą uduszeniem). Jeśli maluch uderza głową o ścianę podczas jedzenia, odsuń krzesełko od ściany.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Staraj się poświęcać dziecku więcej uwagi, ale nie wtedy, kiedy uderza głową. Jeżeli zauważysz, że robi to, kiedy jest zmęczone, wprowadź do jego rozkładu dnia uspokajające rytuały. Może to być ciepła kąpiel, relaksujący masaż, bujanie w ramionach, gładzenie buzi, kołysanka.

Jeśli takie zachowanie zdarzyło się po raz pierwszy, przyjrzyj się dziecku uważnie. Czy nie jest bardziej marudne? Czy nie popłakuje? Czy nie robi wrażenia chorego? Czasem niemowlę stara się w ten sposób ukoić ból wywołany np. ząbkowaniem lub infekcją ucha. Zdarza się to jednak rzadko. Nie należy się też zamartwiać, że malec zrobi sobie krzywdę. Gdy dziecko zaczyna odczuwać ból, instynktownie zmniejsza siłę uderzenia.

Problem zwykle znika pod koniec 2. roku życia dziecka. Jeśli jednak malec coraz częściej uderza głową i nie przestaje, nawet gdy go to boli, warto skonsultować się z lekarzem (dobrze jest nagrać dziecko podczas dziwnego zachowania i pokazać pediatrze filmik).

Warto także wiedzieć, że niemowlęta poznają swoje ciało na różne sposoby. Gdy odkryją, że mogą sięgnąć rączką do ucha, mogą zacząć je miętosić i ciągnąć. Podobnie badają swoje genitalia czy pępek. Zwykle problem sam mija, gdy nie zwracamy na niego uwagi, a dziecko odkryje inną fascynującą czynność.

NIEMOWLĘ ZJADŁO COŚ Z PODŁOGI

•  CO SIĘ STAŁO?

Raczkujące niemowlę wszędzie zagląda i wszystko chce włożyć do buzi. Czasem zdarza mu się żuć sznurowadła butów, polizać koła od wózka lub - co gorsze - połknąć jakiś przedmiot.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Jeśli widzisz, że malec wkłada coś do buzi, zareaguj szybko, ale tak, by malca nie przestraszyć, bo podczas płaczu może się zakrztusić. Pochyl go tułowiem i buzią do dołu i spróbuj delikatnie wyjąć mu z ust obce ciało. Uważaj, by nie wepchnąć przedmiotu głębiej. Jeśli malec połknął to, co trzymał w buzi, zastanów się, co to mogło być. Większość połkniętych przedmiotów dziecko bez problemu wydala z kupką. Jeśli masz podejrzenie, że to mogło być coś groźnego - o ostrych kształtach lub toksycznym składzie, trzeba pojechać do szpitala i od razu mówić o swoich podejrzeniach.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Od kiedy dziecko przemieszcza się po podłodze, trzeba bardzo pilnować, żeby nigdzie w jego zasięgu nie było drobnych przedmiotów (takich jak guzik, koralik, spinacz, moneta), resztek jedzenia (makaron, orzechy, rodzynki), tabletek (leki, cukierki), trujących roślin (wiele popularnych kwiatków doniczkowych ma toksyczny skład), wreszcie przedmiotów, które łatwo połamać, rozdzielić (bibeloty, bukiety z suszonych kwiatów, korale).

Szczególnie groźne są sprzęty zawierające maleńkie baterie. Takie można znaleźć w wielu zabawkach przeznaczonych dla dzieci powyżej 3 lat. Baterie wielkości tabletki kuszą dzieci, a połknięte mogą spowodować poważne poparzenie przewodu pokarmowego.

DZIECKO SPADŁO Z ŁÓŻKA

•  CO SIĘ STAŁO?

Czasem wystarczy moment nieuwagi, by niemowlę sturlało się i spadło np. z tapczanu czy kanapy.

•  JAK POMÓC DZIECKU?

Jeśli już zdarzy się upadek, nie wpadaj w rozpacz. Prawdopodobnie malcowi nic się nie stało. Przez jakiś czas obserwuj go jednak uważnie. Sprawdź, czy nie ma na główce guza albo siniaka na ciele. Zaobserwuj czy przytulony szybko przestał płakać, czy też długo nie mogłaś go uspokoić? Czy po upadku zachowywał się tak jak zwykle, czy też był bardziej marudny, płaczliwy? Pamiętaj jednak, że nawet spory guz czy siniec nie musi oznaczać nic złego. Ból złagodzi chłodny okład, a także ssanie piersi mamy.

Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka po upadku cię niepokoi, idź do pediatry. Zbada on malucha i być może, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku, skieruje go na USG główki.

•  JAK ZAPOBIEGAĆ?

Nigdy nie należy zostawiać niemowlęcia położonego na przewijaku, łóżku. Nawet jeśli malec nie umie jeszcze pełzać ani obrócić się z pleców na brzuszek - nigdy nie wiadomo, kiedy uda mu się to po raz pierwszy. Bezpieczniej położyć dziecko w jego łóżeczku lub na podłodze.

IDZIEMY DO LEKARZA!

•  Kiedy zachowanie dziecka budzi nasz niepokój.

Czasem trudno nawet powiedzieć, co nas martwi, ale wiemy, że coś jest inaczej niż zwykle, i wiążemy to z jakimś zdarzeniem, w którym malec mógł doznać szkody.

•  Kiedy dziecko tuż po zdarzeniu zaczyna być nadmiernie senne, marudne, pobudzone, płaczliwe.

Malec nie umie powiedzieć, co mu jest, ale swoim zachowaniem często podpowiada, że źle się czuje.

•  Jeśli malec wymiotuje, ma gorączkę, nadmiernie się ślini, nie chce jeść, pić, łykać.

Lepiej wtedy pojechać do szpitala, bo w zwykłym gabinecie nie ma możliwości zdiagnozować jego stanu zdrowia (wykonania zdjęcia rentgenowskiego, badania USG).