Okłady i kompresy

Tanie, zdrowe, skuteczne - okłady i kompresy to prosty sposób na złagodzenie wielu typowych dziecięcych dolegliwości. Czasem pozwalają nawet uniknąć stosowania leków, co jest ważne zwłaszcza u dzieci.

Ciepłe okłady podwyższają temperaturę tkanek i rozszerzają naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie leczonego miejsca i osłabienie napięcia mięśniowego. Pomagają zmniejszyć ból, przyspieszają gojenie się ran, działają rozgrzewająco.

Przy atakach kolki

Zanurz ręcznik w ciepłej wodzie, wyciśnij i przyłóż na brzuszek dziecka. Kilka razy zmień okład. Możesz też użyć termoforu.

Gdy bolą nadwerężone ćwiczeniami mięśnie

Termofor napełnij wodą o temperaturze nie wyższej niż 60°c, i tylko do połowy pojemności. Zakręć korek, sprawdź, czy woda nie wycieka. Owiń go ściereczką i przyłóż na bolące miejsce. Tak samo działa poduszka elektryczna i gotowe okłady żelowe, które kupuje się w aptece (trzeba je tylko ogrzać w gorącej wodzie).

Na chore zatoki

Gruboziarnistą sól podgrzej na patelni. Ciepłą wsyp do płóciennego woreczka (lub poszewki na jasiek) i przykładaj na czoło, nos, okolice zatok szczękowych.

Okład z soli możesz dodatkowo przykryć szalikiem. Ciepło przynosi ulgę i wpływa na rozrzedzenie kataru, dzięki czemu zatoki oczyszczają się, a w efekcie - ustępują bóle głowy.

Na "jęczmień" na oku

Okład składa się z trzech warstw: warstwy mokrej, ceratki i warstwy suchej. Zanim nałożysz taki okład na zmienione chorobowo miejsce, posmaruj skórę wazeliną. Zmocz gazę w ciepłym płynie (wodzie, naparze nagietka lub świetlika), wyciśnij i przyłóż na skórę. Przykryj gazę ceratką, a następnie suchym ręcznikiem. Ceratka zatrzyma parowanie, dzięki czemu okład będzie wilgotny przez dłuższy czas.

W lżejszych przypadkach pomagają ciepłe okłady (buteleczka z ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik) przez 15-20 minut (2-4 razy dziennie) stosowane na zamknięte powieki. Nie masz odpowiedniej buteleczki? Ugotuj jajko na twardo, lekko przestudź i masuj nim delikatnie bolące miejsce.

Zimne okłady stosuje się, żeby zmniejszyć przepływ krwi w okolicy urazu. Pod wpływem takiego okładu zmniejsza się obrzęk, spada temperatura i obniża się wrażliwość zakończeń nerwowych, dzięki czemu ból słabnie.

Stosowane miejscowo zimno hamuje też rozwijanie się stanu zapalnego, zatrzymuje krwawienie i ropienie.

Każdy człowiek ma inną tolerancję na zimno, dlatego stosując zimne okłady, trzeba uważnie obserwować skórę dziecka. Jeśli wyraźnie zmieni kolor, zacznie sinieć lub mocno zblednie, to znak, że należy przerwać leczenie zimnem, żeby nie dopuścić do odmrożenia.

Na stłuczenia

Najlepiej wykorzystać na okład gotowe (dostępne w aptekach) torebki z żelem, które wkłada się do zamrażarki. Żel schładza się do niskiej temperatury, ale nie zamarza i zachowuje elastyczność. Jeśli nie masz pod ręką gotowego okładu, użyj np. mrożonki warzywnej w folii, wsyp do plastikowego worka kostki lodu i wypuść powietrze. Przed przyłożeniem zimny okład trzeba owinąć ściereczką lub cienkim ręcznikiem. Przykłada się go przez 15-30 minut co 1-2 godziny.

Na gorączkę

Taki okład pomoże, jeśli dziecko jest rozpalone - ma ciepłe dłonie i stopy. Zacznij od podania dziecku leku przeciwgorączkowego. Następnie przygotuj okład składający się z dwóch warstw - mokrej i suchej. Jak to zrobić? Zanurz ręcznik w chłodnej (ale nie bardzo zimnej) wodzie, wyciśnij i ciasno owiń dziecku łydki. Następnie nóżki owiń niezbyt ciasno drugim, suchym, ręcznikiem (powinien całkowicie pokrywać mokrą warstwę). Okład rozgrzewa się i wysycha, obniżając temperaturę ciała malucha. Po kwadransie zdejmij ręczniki. Po godzinie możesz znów zrobić dziecku taki okład.

Pamiętaj!

takie okłady możesz zrobić dziecku, które skończyło pół roku;

okład nie zadziała, jeśli nóżki i rączki dziecka są zimne (tak bywa wówczas, gdy temperatura ciała rośnie).

Po szczepieniu

Jeśli miejsce ukłucia jest zaczerwienione i opuchnięte, przyłóż na nie okład z gazy zmoczonej w letnim roztworze Altacetu lub sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki wody).

Konsultacja: dr hab. PIOTR ALBRECHT

Więcej o:
Copyright © Agora SA