Bezpieczna łazienka

Przyciągająca moc pralki, czyli co zrobić, by łazienka była bezpieczna.

Swoje pierwsze urodziny Kubuś spędził w łazience. Próbowałam go stamtąd wywabić, ale bez rezultatu. Desperacka akcja obu dziadków, którzy chcieli siłą doprowadzić jubilata do urodzinowego stołu, także spaliła na panewce. Pełen żalu wrzask sprawił, że załamali się już w przedpokoju. Wszyscy smętnie patrzyli na dopalającą się urodzinową świeczkę, a tymczasem z łazienki dobiegało trzaskanie deską sedesową.

Trzaskanie deską Kubuś odkrył kilka dni wcześniej, ale sądziłam, że ta bądź co bądź monotonna czynność szybko mu się znudzi. Niestety, myliłam się.

Sedes nie był pierwszym łazienkowym odkryciem mojego synka. Wcześniej przez wiele tygodni fascynował go bidet. W kółko domagał się, byśmy odkręcali wodę i z zachwytem wpatrywał się w tryskającą fontannę. Później sam zabrał się do manipulowania kurkami. - O Boże! On chyba zostanie hydraulikiem! - biadoliła moja mama, kiedy na pytanie, gdzie jest Kubuś, niezmiennie odpowiadałam: - Bawi się bidetem.

Babcia odetchnęła, gdy Kubuś zainteresował się plastikowym koszem, w którym trzymałam kosmetyki. - Może będzie chemikiem? - pocieszała się. A ja zachodziłam w głowę, gdzie ukryć przed dzieckiem kremy, które można zjeść, szampony, które można wypić, dezodoranty, którymi można sobie psiknąć w oczy, i inne równie interesujące przedmioty.

W końcu udało mi się je jakoś schować w szafce pod sufitem, ale wtedy uwagę mojego maleństwa przyciągnęły tatusiowe przyrządy do golenia i kolorowe pastylki wypełniające apteczkę.

Przerażona tą ekspansją, zdecydowałam się na radykalne rozwiązanie - zakaz wstępu do łazienki poza porą kąpieli. Teraz już tylko pilnuję, żeby synalek niepostrzeżenie nie podtopił się w wannie lub nie odkręcił kurka z gorącą wodą.

Jeżeli nie chcecie być tak rygorystyczni, musicie przedsięwziąć szczególne środki ostrożności:

1. Ustawcie pralkę jak najdalej od wanny, żeby mokre dziecko nie dotykało jej wychodząc z wody. Jeżeli nie jest to możliwe, należy pralkę oddzielić od wanny cienką ścianką działową. Najlepiej wyłączać pralkę z gniazdka w czasie kąpieli dziecka. Pamiętajcie również, żeby nie kłaść i nie sadzać mokrego dziecka na pralce, gdyż może porazić je prąd.

2. Nigdy nie zostawiajcie suszarki czy lokówki z wtyczką w gniazdku. Dzieciak mógłby je włączyć i poparzyć się, a nawet wrzucić do wanny w czasie kąpieli i ulec porażeniu prądem.

3. Nie kładźcie w zasięgu rąk malucha maszynki do golenia ani żyletek.

4. Po myciu lub kąpieli od razu wycierajcie podłogę, gdyż mokra jest szczególnie niebezpieczna dla niepewnie jeszcze chodzącego malca. Obok wanny warto położyć dywanik.

5. Jeżeli kąpiecie dziecko w wanience niemowlęcej, ustawcie ją tak, żeby nie mogła się przechylić.

6. Nawet jeżeli niemowlę potrafi już samodzielnie siedzieć, nigdy nie zostawiajcie go samego w wannie. Także starsze dziecko w czasie kąpieli lepiej mieć na oku. Pamiętajcie, że nawet w bardzo płytkiej wodzie można się utopić.

7. Wyłóżcie wannę gumową matą antypoślizgową, żeby podczas kąpieli dziecko się nie przewróciło.

8. Mocno zakręcajcie krany, aby dziecko nie mogło otworzyć kurka gorącej wody.

9. Przechowywane w łazience leki, środki czystości, proszki do prania, kosmetyki trzymajcie w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu, najlepiej w zamkniętej szafce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA