Blisko i bezpiecznie

Człowiek najdłużej ze wszystkich ssaków potrzebuje opieki rodziców, a jego poczucie bezpieczeństwa zależy nie tylko od tego, czy ma co jeść i gdzie się ogrzać.

Natura sprytnie to urządziła. Wygląd dziecka: jego nieproporcjonalnie duża głowa, wypukłe czoło, wielkie oczy w drobnej buzi - wszystko to zostało zaprojektowane dokładnie tak, by dorosły człowiek na widok niemowlęcia czuł wzruszenie, chęć opieki, zaspokajania potrzeb, chronienia. Nie za sprawą czarów, ale - również przez naturę zaprojektowanych - reakcji hormonalnych.

Jeśli na dodatek dziecko zapłacze, potrzeba opieki i reakcji staje się przemożna. Normalny

zdrowy dorosły człowiek nie jest w stanie zlekceważyć niemowlęcego płaczu i jeśli nie umie go ukoić - czuje się bezradny i wytrącony z równowagi.

Natura wymyśliła taki sposób zabezpieczenia potrzeb dziecka, bowiem mały człowiek przez pierwsze lata swojego życia jest całkowicie bezradny i zdany na opiekę dorosłych. Jest też jedynym ssakiem, którego trzeba przystawić do piersi, by nasycił głód.

Od blisko roku prowadzimy w "Dziecku" rubrykę, w której piszemy, jak troszczyć się o dziecko i dbać o jego bezpieczeństwo. Wnaszym miesięczniku i na stronie nternetowej dziecko.pl/pod_ochrona zamieściliśmy w sumie 21 artykułów (są stale dostępne w sieci), 5 quizów, 5 sondaży i test na bezpiecznego rodzica.

Z waszych listów wynika, że każdy z tych tekstów był potrzebny. Zarówno te, w których pisaliśmy po prostu o tym, jak unikać wypadków, jak i te dotyczące troski o dobre samopoczucie dziecka. Bo opieka to i chronienie małego człowieka przed różnymi zagrożeniami, i szacunek dla jego uczuć i potrzeb.

Najważniejsze, naszym zdaniem, zasady troskliwej opieki

Jak sprawić, by dziecko było i czuło się bezpieczne?

1. Często przytulaj. Niemowlę i małe dziecko potrzebuje bliskości, przytulania, noszenia na rękach lub w chuście. Uspokaja się, czując ciepło i zapach rodziców, słysząc bicie ich serc.

2. Staraj się zrozumieć. Początkujący rodzice szybko uczą się rozumieć zacowanie swojego dziecka. Jeśli zaufają swojej intuicji, bez problemu zaczną się orientować, kiedy płacz wskazuje na głód, a kiedy na chęć przytulania, kiedy dziecko prosi o zmianę pieluchy, kiedy jest senne, a kiedy coś mu dolega.

3. Reaguj na potrzeby. Jeżeli niemowlę płacze, bądź przy nim. Spróbuj zaspokoić jego potrzeby. Nawet jeśli nie umiesz pomóc, nie wychodź, nie zostawiaj dziecka samego ze swoim strachem.

4. Wejdź w jego skórę. Gdy przewijasz, przebierasz, kąpiesz, karmisz dziecko - postaraj się zrozumieć, jak ono się czuje. Nie zaskakuj go, podnosząc nagle, nie wycieraj mu pupy zimną chusteczką.

5. Myśl za nie. Niemowlę i małe dziecko swoją wiedzę o świecie dopiero zdobywa. Każdego dnia dowiaduje się czegoś nowego o tym, jak zapanować nad ciałem, jak reagują przedmioty, gdy się je uderzy, rzuci, potrząśnie. By ta nauka była bezpieczna, musicie usunąć z otoczenia dziecka wszelkie zagrożenia, ale pozwolić badać i poznawać przestrzeń. Maluch nie może wciąż słyszeć, że mu nic nie wolno. Niech pełza i raczkuje, ogląda, dotyka, smakuje - ale zawsze pod waszą kontrolą. Jeślo podczas tych prób poznawanie świata, coś popsuje - to nie jest wina dziecka, tylko dorosłego, który nie przewidział takich konsekwencji.

6. Chroń jego zdrowie. Są zagrożenia, przed którymi musimy chronić dziecko w sposób szczegolny, np. szczepieniami. Przestrzegamy przed uleganiem modzie na nieszczepienie, zachęcamy, by poznać wyniki rzetelnych badań, a nie ufać pogłoskom, u podłoża których leżą fałszerstwa naukowe. Pilnujmy także, by zawsze i bez wyjątku stosować odpowiedznie środki bezpieczeństwa: przewozić dziecko w folteliku samochodowym, podczas spacerów chronić malca odblaskiem, groźne substancje trzymać poza zasięgiem rąk dziecka, nie zostawiać dziecka bez opieki, nawet jeśli śpi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA