Kosmetyki dla starszych dzieci: po jakie sięgać?

Z niemowlęciem sprawa jest jasna - do jego pielęgnacji używamy specjalnych kosmetyków. A kiedy niemowlę staje się małym dzieckiem? Czy może wtedy sięgać po kosmetyki reszty rodziny?

Używanie niemowlęcych kosmetyków i środków czystości jest nieco kłopotliwe. Trzeba robić osobne zakupy, osobne pranie, na każdy wyjazd zabierać dodatkową baterię butelek i tubek. Nic dziwnego, że rodzice woleliby ułatwić sobie życie. Oto garść podpowiedzi, jak tego dokonać.

Do kiedy malec powinien używać wyłącznie kosmetyków dla dzieci?

Gdy maluch skończy rok, można go nadal pielęgnować kosmetykami dla niemowląt lub zacząć używać preparatów przeznaczonych dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Podobnie jak te niemowlęce są delikatniejsze niż preparaty dla dorosłych, które zawierają związki chemiczne w zbyt dużych stężeniach dla wrażliwej skóry malca. Warto sięgać po produkty, które mają właściwości nawilżające i natłuszczające. W pielęgnacji starszego dziecka można używać kosmetyków dla dzieci powyżej trzech lat. Z wprowadzeniem "dorosłych" produktów do pielęgnacji lepiej poczekać do 7. roku życia.

Czy małemu dziecku noszącemu pieluszki trzeba smarować pupę kremem?

Skóra pod pieluszką jest narażona na drażniące działanie moczu. Przy okazji zmiany pieluszki należy umyć pupę i okolice intymne wodą i delikatnie je osuszyć. Można też użyć nawilżanych chusteczek. Przed założeniem czystej pieluszki warto nadal (do końca okresu pieluchowania oraz na początku nocnikowania, gdy zdarzają się "wpadki") smarować pośladki, pachwiny i okolice odbytu maścią lub kremem przeciwko odparzeniom. Nie należy ich nakładać na błony śluzowe w okolicach pochwy i cewki moczowej.

Jakim szamponem myć włosy dziecka?

Szampon dla dzieci nie tylko delikatnie myje włosy, ale także nawilża je i odżywia. I, co bardzo ważne, nie szczypie w oczy. Dlatego nie należy spieszyć się z używaniem szamponu dla dorosłych. Jeśli maluch ma długie włosy, które trudno jest rozczesać, warto zaopatrzyć się w przeznaczony dla dzieci preparat typu 2 w 1, czyli szampon wzbogacony o odżywkę. Zwykle sprzedawany jest on pod nazwą "Szampon ułatwiający rozczesywanie".

Kiedy można zrezygnować ze specjalnego proszku do prania dla dzieci?

Ubranka niemowlęcia zwykle pierzemy w delikatnym proszku lub żelu do prania zalecanym dla dzieci i alergików. Nie zawiera on uczulających składników, fosforanów ani wybielaczy optycznych. W 2. roku życia dziecka warto spróbować ostrożnie przejść na zwykły proszek lub płyn, na początek np. dorzucając skarpetki malca do "dorosłego" prania. Jeśli dziecko nie zareaguje uczuleniem, można to samo zrobić z "bliższą ciału" częścią garderoby, np. koszulkami. Przez jakiś czas dobrze jest też nastawiać pralkę na dodatkowe płukanie.

Jak zadbać o higienę intymną małej dziewczynki?

Córkę trzeba uczyć prawidłowo wycierać pupę (od przodu ku tyłowi), żeby bakterie obecne w kale nie były przenoszone do cewki moczowej. Po każdej kupie oraz codziennie wieczorem pupę i okolice intymne myjemy wodą i mydłem dla dzieci. Dla małych dziewczynek nie nadają się płyny do higieny intymnej przeznaczone dla dorosłych kobiet. Od 3. roku życia można natomiast zacząć używać specjalnego żelu do higieny intymnej dla dzieci. Zawarte w nim naturalne składniki regulują pH i nawilżenie pochwy, a także działają antyseptycznie. Przy skłonności do alergii lepiej zrezygnować z perfumowanego czy barwionego papieru toaletowego. Można także (dziewczynce i chłopcu) zaproponować nawilżane chusteczki lub nawilżany papier toaletowy dla dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.