Jak różni się rozwój fizyczny dzieci?

Twoja półtoraroczna córeczka jeszcze nie chodzi a dwuletni synek prawie nic nie mówi? Nie martw się, tempo rozwój fizycznego maluchów różnej płci jest po prostu odmienne.

Kto rośnie szybciej

Poza okresami niemowlęctwa i dojrzewania chłopcy i dziewczynki rosną w podobnym, wolnym, ale stałym tempie. Nie ma zauważalnych różnic płciowych w zakresie wzrostu aż do końcowych klas szkoły podstawowej, gdy to dziewczęta zaczynają rosną szybciej. Nie zmienia to faktu, że chłopcy szybko im dorównują a nawet przerastają rówieśniczki w ciągu następnych kilku lat. Zwykle dziewczynki rosną wtedy około 7 cm rocznie albo trochę więcej, chłopcy około 7-10 cm.

Jak oni dojrzewają

Niektóre dziewczynki zaczynają obserwować pierwsze zmiany związane z dojrzewaniem w wieku ośmiu lat, gdy powiększają im się brodawki sutkowe i pojawia owłosienie łonowe. Zwykle takie zmiany dokonują się między 8 i 12 rokiem życia. Wtedy wyprzedzają chłopców pod względem nagłego przyspieszenia wzrostu, po którym pojawia się krwawienie miesięczne. Większość dziewczynek zaczyna miesiączkować w ciągu pięciu lat od rozwoju piersi, ale jeszcze zanim ukończą 16 lat. Tylko niewielki odsetek dziewczynek zaczyna dojrzewać już w wieku 7 lat, co nazywa się przedwczesnym dojrzewaniem. Nie wiadomo, co jest tego przyczyną, istnieją teorie mówiące o różnych czynnikach - od zanieczyszczenia środowiska do skłonności genetycznych. Takie dziewczynki są zwykle cięższe albo wyższe od swoich rówieśniczek. Nie ustalono także czy obecnie dziewczynki przechodzą dojrzewanie wcześniej niż poprzednie pokolenia. Niektóre badania wskazują, że tak, zwłaszcza wśród dziewczynek afroamerykańskich, ale nadal średni wiek menstruacji u dziewcząt to nadal, już od półwiecza, 12 lat. U chłopców rzadko pierwsze zmiany okresu dorastania, na przykład powiększanie się penisa i pojawienie owłosienia łonowego, obserwuje się przed upływem 9. roku życia.

Kto wcześniej biega i pisze

Podstawowe umiejętności motoryczne - bieganie, skakanie, utrzymywanie równowagi, u chłopców rozwijają się trochę szybciej. Z kolei dziewczynki sprawniej opanowują drobne umiejętności motoryczne, które umożliwiają trzymanie ołówka i pisanie. Dlatego mają pewną przewagę nad kolegami rozpoczynając szkołę, bo wymaga się w niej zarówno siedzenia w ławce jak i pisania. Chłopcy są też bardziej agresywni fizycznie i impulsywni, co wykazały badania ich mózgu. Centrum przyjemności w mózgu chłopców mocniej reaguje gdy robią rzeczy ryzykowne. Nie oznacza to, że dziewczynki nie są aktywne i nie podejmują ryzyka, ale przeciętnie robią to rzadziej niż chłopcy.

I kto tak mówi

Jeżeli niepokoisz się, że twój synek jeszcze nie mówi, zaufaj ekspertom i przestań się martwić. Twierdzą oni, że u chłopców jest normą, że nie potrafią się sprawnie komunikować za pomocą słów co najmniej do drugich urodzin, bywa nawet, że dłużej. Dziewczynki są również lepsze w odbieraniu pozawerbalnych sygnałów takich jak ton i ekspresja głosu, co powoduje, że się lepiej komunikują z otoczeniem. Łatwiej niż chłopcom przychodzi im także wyrażenie uczuć słowami.

Copyright © Agora SA