Małe dziecko - najnowsze artykuły

 • Dzieci w wózkach oddychają o sześćdziesiąt procent bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż rodzice
 • Mama umyła pierwszy raz od 25 lat dziecięcą matę do zabaw

  Mama umyła pierwszy raz od 25 lat dziecięcą matę do zabaw

  Panująca epidemia koronawirusa nakazuje nam pozostanie w domach. Każdy przedmiot, z którym dziecko ma do czynienia powinien być utrzymywany w czystości. To świetna okazja, aby zadbać o zabawki naszych pociech. Pewna mama zdecydowała się odświeżyć matę dziecka. Sami zobaczcie efekty.

  MG
 • Zabawy z dwulatkiem - w domu i na świeżym powietrzu
 • Lampka nocna dla dzieci - na jaki model warto postawić

  Lampka nocna dla dzieci - na jaki model warto postawić

  Lampka nocna dla dzieci może spełniać kilka funkcji. Dla niektórych to głównie ozdoba i element dekoracyjny pokoju, dla innych spokojny sen swojego malucha. Jakie są wady i zalety lampki nocnej? Jaki model warto kupić?

  DD
 • Czy dziecko powinno pić mleko? Zalecenia specjalistów są jasne

  Czy dziecko powinno pić mleko? Zalecenia specjalistów są jasne

  Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mleko krowie nie powinno być traktowane jako główny napój przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Po pierwszych urodzinach maluch powinien już wypijać około pół litra mleka dziennie.

  Redakcja
 • Ugryzienie pluskwy - jak wygląda i czym je smarować? Jak się pozbyć pluskiew?

  Ugryzienie pluskwy - jak wygląda i czym je smarować? Jak się pozbyć pluskiew?

  Ugryzienie pluskwy przypomina ślad, który zostawia po sobie komar, wesz czy pchła. Kiedy więc wiadomo, że czerwona plamka to pamiątka po spotkaniu właśnie z tym pasożytem? Jakie są objawy ugryzienia pluskwy? Czym je smarować, by nie dokuczał świąd? I najważniejsze - jak się pozbyć pluskiew z domu?

  mb
 • Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości?

  Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości?

  Nocnik dla dziecka, choć jest przedmiotem dość prozaicznym, na pewnym etapie rozwoju młodego człowieka staje się niezwykle ważny. Jaki model wybrać, by wzorowo spełniał swoją rolę? Jak nauczyć malucha korzystania z nocnika? Kiedy zacząć i co robić, by trening czystości był efektywny i nie kojarzył się ze stresem?

  mb
 • Zabawki dla dwulatka - jakie wybrać?

  Zabawki dla dwulatka - jakie wybrać?

  Zabawki dla dwulatka powinny być nie tylko ładne, ale i edukacyjne. Muszą się podobać i budzić zainteresowanie dziecka, ale i wspierać jego rozwój. Fantastycznie, jeśli pobudzają wyobraźnię, rozwijają motorykę dużą i małą, zachęcają do główkowania i poznawania świata. Zabawki dla dwulatka nie mogą być przypadkowe. Jakie wybrać? Co mieć na uwadze podejmując decyzję?

  mb
 • Zabawa przez okrągły rok

  Zabawa przez okrągły rok

  Zobaczcie, jak twórczo można spędzać czas z niemowlęciem i jakie zabawki będą dla niego odpowiednie na kolejnych etapach rozwoju.

  Katarzyna Gliwińska, miesięcznik "Dziecko"
 • Kupujemy zabawki dla dzieci. Na co zwracać uwagę?
 • 'Mamo, nudzę się'. Co robić z dziećmi w jesienne i zimowe wieczory? [WASZE PROPOZYCJE]
 • Pierwszy rok z dzieckiem. Pediatra: Trzeba oswoić rewolucję

  Pierwszy rok z dzieckiem. Pediatra: Trzeba oswoić rewolucję

  - Kiedy podczas studiów, na zajęciach z pediatrii, dostałam do rąk noworodka, byłam przerażona. Bałam się, że niechcący zrobię mu krzywdę. Po latach praktyki wiem, że przy prawidłowej pielęgnacji trudno jest uszkodzić dziecko - o obawach, niepokojach, przekonaniach i zachowaniach rodziców nowo narodzonych dzieci mówi dr Ewą Miśko-Wąsowska.

  Joanna Biszewska
 • Po co dziecku uwaga rodzica?

  Po co dziecku uwaga rodzica?

  Dziecko, któremu rodzice okazują zainteresowanie, czuje, że jest ważne i kochane. To daje mu ogromną siłę - dzielnie przyjmuje porażki, jest bardziej odporne na stres, wierzy we własne siły i potrafi mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Bez uwagi bliskich to wszystko byłoby dla niego trudne do osiągnięcia.

  Magda Sosnowska
 • Ćwiczenia dla dzieci, ogólnorozwojowe, na basenie
 • Sepsa (posocznica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa (posocznica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa, inaczej posocznica, kojarzy się z lękiem i bezradnością. Ale nie jesteśmy całkiem bezradni wobec zagrożenia. Wiedza o sepsie pozwala zmienić strach w działanie, które pomoże dziecku wrócić do zdrowia.

  Tekst HANNA BARTOSZEWICZ i JOANNA SZULC Konsultacja: dr hab. PIOTR ALBRECHT
 • Materac dla dziecka - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  Materac dla dziecka - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  Materac dla dziecka powinien być dobrze przemyślanym zakupem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ odpowiedni materac to inwestycja w zdrowy rozwój dziecka. Od tego, na jakim będzie spało, zależy kondycja jego kręgosłupa w przyszłości. Jaki materac dla dziecka jest najlepszy? Z łuską gryczaną, piankowy czy sprężynowy, a może lateksowy? Twardy czy miękki? A może dwustronny? Jak wybrać najlepszy?

  mb
 • Szlaczki dla dzieci - zygzaki czy literopodobne? Jakie mają zalety?
 • Pokój dla chłopca - jak urządzić kącik dla chłopca?

  Pokój dla chłopca - jak urządzić kącik dla chłopca?

  Pokój dla chłopca, tak samo jak pokój dla dziewczynki, rządzi się swoimi prawami. Jego aranżacja powinna brać pod uwagę hobby, zamiłowania, ulubione kolory, ilości rzeczy do przechowywania oraz - co kluczowe - wiek i formę spędzania czasu. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy projektowaniu pokoju dla chłopca?

  DD
 • 'Moje dziecko, moja duma' - ojcowie wzruszająco o swoich dzieciach

  "Moje dziecko, moja duma" - ojcowie wzruszająco o swoich dzieciach

  Rola ojca zmieniła się przez ostatnie dekady. Współcześni ojcowie opiekują się swoim potomstwem, a nie tylko je utrzymują. Nie mają także oporów przez opowiadaniem o swoich relacjach i chwilach spędzonych z dziećmi. Ojcostwo to coś zupełnie innego niż macierzyństwo, a tata wcale nie jest drugą mamą - o czym najlepiej świadczą opowieści ojców o dzieciach.

  Redakcja
 • Lato z owadami i pająkami. Kto powinien być szczególnie czujny i nie lekceważyć bąbli po pogryzieniach?