Małe dziecko - najnowsze artykuły
-
Koronawirus w rodzinie. Każdy miał inne objawy: dziecko miało gorączkę, mama zapalenie płuc, ojciec stracił węch
Cała rodzina z Kalifornii była zakażona koronawirusem, a każdy z jej członków miał inne objawy choroby. Młoda mama ku przestrodze opowiedziała przez co przeszli jej najbliżsi: Dzieci nie są odporne.
-
Książki dla dwulatka. Najlepsze propozycje dla najmłodszych
Książki dla dwulatka powinny być dopasowane do potrzeb malucha. W tym szczególnym etapie życia, dziecko wciąż się rozwija i z wielką ciekawością odkrywa świat. Odpowiednie książeczki są najlepszą pomocą dla każdej pociechy uczącej się coraz to nowszych rzeczy.
-
Radosław Majdan pokazał rodzinne zdjęcie. Widać na nim trzy pokolenia mężczyzn
Radosław Majdan pozuje z rodzicami i synem. Fani spojrzeli na uśmiechniętą babcię i zwrócili uwagę na jeden szczegół: Ależ jest pan podobny do mamy!
-
Sposoby na komary dla dzieci - jak uchronić maluchy przed ukąszeniami?
Sposoby na komary mogą być mniej lub bardziej skuteczne. Które z nich są bezpieczne i możemy zastosować je w przypadku małych dzieci? Jak chronić niemowlęta?
-
Powrót do obowiązkowych szczepień. Rodzic: Nie pójdę. Boję się
Ministerstwo Zdrowia uchyliło rekomendacje wstrzymania się od szczepień obowiązkowych u dzieci. Od 18 kwietnia pediatrzy zalecają szczepienie najmłodszych dzieci. Rodzice boją się jednak iść z dziećmi do przychodni. Jest się czego bać? Pediatra: Teraz jest najlepszy moment.
-
Jak ubrać 4-miesięczne dziecko wiosną, gdy pada deszcz lub świeci słońce?
Jak ubrać 4-miesięczne dziecko na spacer wiosną, aby czuło się komfortowo, w każdych warunkach atmosferycznych? Zmienna wiosenna pogoda może stanowić nie lada problem. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.
-
Dzieci w wózkach oddychają o sześćdziesiąt procent bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż rodzice
Globalne Centrum Badań nad Czystym Powietrzem opublikowało badania, które wykazały, że niemowlęta w wózkach dziecięcych są narażone na do 60 proc. więcej zanieczyszczeń niż ich rodzice.
-
Mama umyła pierwszy raz od 25 lat dziecięcą matę do zabaw
Panująca epidemia koronawirusa nakazuje nam pozostanie w domach. Każdy przedmiot, z którym dziecko ma do czynienia powinien być utrzymywany w czystości. To świetna okazja, aby zadbać o zabawki naszych pociech. Pewna mama zdecydowała się odświeżyć matę dziecka. Sami zobaczcie efekty.
-
Zabawy z dwulatkiem - w domu i na świeżym powietrzu
Zabawy z dwulatkiem muszą być dopasowane do jego możliwości, powinny bawić, uczyć, a przede wszystkim być bezpieczne. Zobaczcie nasze propozycje!
-
Lampka nocna dla dzieci - na jaki model warto postawić
Lampka nocna dla dzieci może spełniać kilka funkcji. Dla niektórych to głównie ozdoba i element dekoracyjny pokoju, dla innych spokojny sen swojego malucha. Jakie są wady i zalety lampki nocnej? Jaki model warto kupić?
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań
-
Czy dziecko powinno pić mleko? Zalecenia specjalistów są jasne
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mleko krowie nie powinno być traktowane jako główny napój przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Po pierwszych urodzinach maluch powinien już wypijać około pół litra mleka dziennie.
-
Ugryzienie pluskwy - jak wygląda i czym je smarować? Jak się pozbyć pluskiew?
Ugryzienie pluskwy przypomina ślad, który zostawia po sobie komar, wesz czy pchła. Kiedy więc wiadomo, że czerwona plamka to pamiątka po spotkaniu właśnie z tym pasożytem? Jakie są objawy ugryzienia pluskwy? Czym je smarować, by nie dokuczał świąd? I najważniejsze - jak się pozbyć pluskiew z domu?
-
Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości?
Nocnik dla dziecka, choć jest przedmiotem dość prozaicznym, na pewnym etapie rozwoju młodego człowieka staje się niezwykle ważny. Jaki model wybrać, by wzorowo spełniał swoją rolę? Jak nauczyć malucha korzystania z nocnika? Kiedy zacząć i co robić, by trening czystości był efektywny i nie kojarzył się ze stresem?
-
Zabawki dla dwulatka - jakie wybrać?
Zabawki dla dwulatka powinny być nie tylko ładne, ale i edukacyjne. Muszą się podobać i budzić zainteresowanie dziecka, ale i wspierać jego rozwój. Fantastycznie, jeśli pobudzają wyobraźnię, rozwijają motorykę dużą i małą, zachęcają do główkowania i poznawania świata. Zabawki dla dwulatka nie mogą być przypadkowe. Jakie wybrać? Co mieć na uwadze podejmując decyzję?
-
Zabawa przez okrągły rok
Zobaczcie, jak twórczo można spędzać czas z niemowlęciem i jakie zabawki będą dla niego odpowiednie na kolejnych etapach rozwoju.
-
Kupujemy zabawki dla dzieci. Na co zwracać uwagę?
Dzieciom w sklepach z zabawkami świecą się oczy, dorośli dostają oczopląsu. Czym kierować się podczas wyboru zabawek? Jak wybrać tę najlepszą dla dziecka? Podpowiadamy.
-
"Mamo, nudzę się". Co robić z dziećmi w jesienne i zimowe wieczory? [WASZE PROPOZYCJE]
W sezonie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz deszczowo i zimno, do rodziców markotnych maluchów jak refren powraca pytanie: "W co mamy się bawić?" Ci, którzy znaleźli remedium na nudę, zdradzają kilka prostych pomysłów na wspólne rodzinne zabawy.
-
Pierwszy rok z dzieckiem. Pediatra: Trzeba oswoić rewolucję
- Kiedy podczas studiów, na zajęciach z pediatrii, dostałam do rąk noworodka, byłam przerażona. Bałam się, że niechcący zrobię mu krzywdę. Po latach praktyki wiem, że przy prawidłowej pielęgnacji trudno jest uszkodzić dziecko - o obawach, niepokojach, przekonaniach i zachowaniach rodziców nowo narodzonych dzieci mówi dr Ewą Miśko-Wąsowska.
-
Po co dziecku uwaga rodzica?
Dziecko, któremu rodzice okazują zainteresowanie, czuje, że jest ważne i kochane. To daje mu ogromną siłę - dzielnie przyjmuje porażki, jest bardziej odporne na stres, wierzy we własne siły i potrafi mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Bez uwagi bliskich to wszystko byłoby dla niego trudne do osiągnięcia.
-
Ćwiczenia dla dzieci, ogólnorozwojowe, na basenie
Ćwiczenia dla dzieci zaleca się od najmłodszych lat. Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla małych dzieci i co jest w niej najważniejsze?
-
Sepsa (posocznica) - przyczyny, objawy, leczenie
Sepsa, inaczej posocznica, kojarzy się z lękiem i bezradnością. Ale nie jesteśmy całkiem bezradni wobec zagrożenia. Wiedza o sepsie pozwala zmienić strach w działanie, które pomoże dziecku wrócić do zdrowia.
-
Materac dla dziecka - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Materac dla dziecka powinien być dobrze przemyślanym zakupem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ odpowiedni materac to inwestycja w zdrowy rozwój dziecka. Od tego, na jakim będzie spało, zależy kondycja jego kręgosłupa w przyszłości. Jaki materac dla dziecka jest najlepszy? Z łuską gryczaną, piankowy czy sprężynowy, a może lateksowy? Twardy czy miękki? A może dwustronny? Jak wybrać najlepszy?
-
Szlaczki dla dzieci - zygzaki czy literopodobne? Jakie mają zalety?
Szlaczki to świetna zabawa połączona z nauką. Wielu rodziców szuka pomysłu na to, w jaki sposób nauczyć dziecko pisać. Jest na to prosta i skuteczna metoda - szlaczki literopodobne.
-
Pokój dla chłopca - jak urządzić kącik dla chłopca?
Pokój dla chłopca, tak samo jak pokój dla dziewczynki, rządzi się swoimi prawami. Jego aranżacja powinna brać pod uwagę hobby, zamiłowania, ulubione kolory, ilości rzeczy do przechowywania oraz - co kluczowe - wiek i formę spędzania czasu. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy projektowaniu pokoju dla chłopca?
-
"Moje dziecko, moja duma" - ojcowie wzruszająco o swoich dzieciach
Rola ojca zmieniła się przez ostatnie dekady. Współcześni ojcowie opiekują się swoim potomstwem, a nie tylko je utrzymują. Nie mają także oporów przez opowiadaniem o swoich relacjach i chwilach spędzonych z dziećmi. Ojcostwo to coś zupełnie innego niż macierzyństwo, a tata wcale nie jest drugą mamą - o czym najlepiej świadczą opowieści ojców o dzieciach.
-
Lato z owadami i pająkami. Kto powinien być szczególnie czujny i nie lekceważyć bąbli po pogryzieniach?
Ukąszenia komarów z reguły są niegroźne, ale swędzenie jest dolegliwe. Gorzej z meszkami - ich jad bywa niebezpieczny. Kleszcze roznoszą choroby, na jad osy można mieć silną alergię, a po użądleniu wstrząs. Alergicy i astmatycy powinni być czujni.
-
Skrzynia na zabawki - plastikowa, drewniana, z siedziskiem czy na kółkach? Jaką wybrać?
Skrzynia na zabawki to mebel, który może spełniać różne funkcje - pomoże uporządkować zabawki naszego dziecka, nauczyć je dbania o swoje zabawki, ale także nadaje charakteru wnętrzu. Może również służyć za siedzisko. Jakie skrzynie na zabawki można znaleźć w ofercie producentów?
-
Krem z filtrem UV: jak wybrać? I co to jest to SPF? "O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać nie tylko na zagranicznych wakacjach"
Chociaż kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok, wakacje to czas, w którym kupujemy je masowo. Jaki powinien być idealny krem z filtrem? Na nasze pytania odpowiada dermatolog.
-
Szczoteczka elektryczna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?
Szczoteczka elektryczna dla dzieci - czy jej zakup to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Jest wiele powodów, które sprawiają, że szczoteczki elektryczne są lepsze niż szczoteczki tradycyjne, choć trzeba pamiętać, że nie mogą z nich korzystać najmłodsze dzieci. Jakie są zalety i rodzaje szczoteczek elektrycznych dla dzieci? Dlaczego warto ich używać? Jak wybrać najlepszą?
-
Klocki konstrukcyjne - jakie i dla kogo? Dlaczego warto?
Klocki konstrukcyjne to zabawki, które dzieci uwielbiają. Nie mniej zachwytu wzbudzają u rodziców, którzy doceniają ich walory edukacyjne. Jakie są zalety klocków konstrukcyjnych? Na czym polega ich istota i fenomen? Jakie i jak je kupić?
-
Zabawki dla rocznego dziecka - dla chłopca i dziewczynki
Zabawki dla rocznego dziecka muszą spełniać określone wymagania. Mają uczyć, bawić i rozwijać. Najlepiej byłoby zainwestować w te edukacyjne lub interaktywne. Oto kilkanaście propozycji, które przypadną dziecku do gustu, będą bezpieczne i przyczynią się do nauki nowych umiejętności.
-
Uważajcie na metalowe zapięcia od fotelików. Co jeszcze może poparzyć dzieci w upał? [RADY EKSPERTA]
Praktycznie każdy rozgrzany na słońcu metalowy przedmiot niesie ze sobą ryzyko poparzenia. Zjeżdżalnia na placu zabaw, ławka, rower, samochodowy fotelik z metolowymi zapięciami - to niektóre z nich. Na co trzeba uważać? Jak reagować, kiedy dziecko się poparzy?
-
Sanepid ostrzega: kąpiele w fontannie są niebezpieczne. "Skutecznie ochłodziłyśmy dziecko gronkowcem"
Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Okazuje się, że to spory błąd. Przedstawiamy listę zagrożeń, które wywołuje ta z pozoru bezpieczna zabawa.
-
Wyciągnęła 150 kleszczy z ciała córki. Wyglądały jak wysypka, jak brud pod paznokciem
Nimfy kleszczy są tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki. Trudno je zauważyć i łatwo pomylić z brudem czy pieprzykami. Przekonała się o tym mama Emmalee. Dziecko wróciło do domu z ponad 150 pasożytami.
-
Dwuletnia dziewczynka zakrztusiła się w czasie lotu i zaczęła sinieć. Pomogła bohaterska stewardessa
Podróż z Dublina do Izmiru w Turcji niemal zakończyła się katastrofą dla jednej z mam podróżujących liniami Aer Lingus. W trakcie lotu jej dwuletnia córka zakrztusiła się jedzeniem. Spanikowanej mamie i dziewczynce z pomocą przyszła załoga samolotu.
-
"Test awokado" pomoże stwierdzić, czy guz na głowie wymaga konsultacji z lekarzem? Pediatra wyjaśnia
Dzieciństwo bez guza? Nie ma takiego. Wcześniej czy później rodzic będzie musiał podjąć decyzję, czy biec z guzem u dziecka do lekarza, czy przyłożyć zimny okład i nie panikować. Ekspertka od pierwszej pomocy poleca "test awokado". Co to takiego i czy warto mu wierzyć? Pytamy pediatrę.
-
Motoryka mała i duża. Co warto o nich wiedzieć?
Motoryka to ogólna sprawność fizyczna i ruchowa człowieka, jego zdolność do wykonywania działań związanych z ruchem. Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców, a motoryka duża do sprawność fizycznej całego ciała. Czym jeszcze się różnią? Co warto o nich wiedzieć?
-
Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka. Czego się spodziewać?
Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka dostarczają rodzicom wielu emocji i wrażeń, ponieważ wiążą się nie tylko z pojawieniem się nowych umiejętności, ale i pewnymi niedogodnościami. Nie jest tajemnicą, że te skoki poprzedzają różne zmiany w zachowaniu malucha. Czego można się spodziewać?
-
Noworodek a niemowlę - niby oczywiste, na którym etapie rozwojowym są najmłodsi, a jednak...
Noworodek a niemowlę? Każdy noworodek jest niemowlakiem, ale niemowlak tylko przez pierwsze 28 dni życia jest noworodkiem. Tak w największym skrócie, bo definicje, chociaż zasadniczo są precyzyjne, okazują się być dość płynne i są wyjątki.
-
Dziecko połyka wybielacz, nadgryza kostkę do zmywarki. Rodzicu, wiesz, co w takiej sytuacji zrobić?
Sięga po butelkę, odkręca, próbuje. Wystarczy chwila nieuwagi i zaledwie jeden łyk. Skutek? Ciężkie oparzenia jamy ustnej, przełyku i żołądka. Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji, gdy dziecko połknie detergent?