Dlaczego dziecko płacze przy piciu mleka z butelki?

Jedne dzieci bez protestów dają się nakarmić. Drugie na sam widok smoczka uderzają w płacz. Ich rodzicom po pewnym czasie także chce się płakać. Jakie mogą być przyczyny płaczu przy piciu mleka z butelki?

Sytuacja wydaje się beznadziejna - dziecko jest głodne, powinno jeść. Ale jeść nie chce. Płacze, pręży się, odwraca głowę, nie daje się uspokoić.

Spokojnie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, większość z nich jest dość banalna i łatwa do przezwyciężenia. Z pozostałych także znajdzie się wyjście. Oto, co może przeszkadzać maluchowi w zjedzeniu posiłku.

Mleko leci za szybko.

Smoczki do butelek różnią się szybkością przepływu. Na opakowaniu znajdziecie informację, ile w smoczku jest dziurek i dla niemowlęcia w jakim wieku produkt jest przystosowany. Ale to sprawa indywidualna. Są półroczniaki, dla których noworodkowy smoczek z jedną dziurką jest w sam raz, a z innych mleko płynie zbyt szybko. Maluch nie nadąża wtedy z przełykaniem, zapowietrza się, w efekcie boli go brzuch, a posiłek kojarzy się z kłopotami.

Mleko leci za wolno.

To także może frustrować. Zwróćcie uwagę, czy mleko przepływa przez otwór, szczególnie jeśli używacie mieszanki z dodatkiem zagęszczającej skrobi lub kleiku.

Dziecko łyka powietrze.

Bąble połkniętego powietrza drażnią przełyk i żołądek, brzuch napełnia się zbyt szybko, ale wcale nie pokarmem. Spróbujcie zmienić smoczek na antykolkowy, podczas karmienia trzymajcie butelkę tak, by mleko wypełniało smoczek przynajmniej w dwóch trzecich. Gdy dziecko po pierwszych łykach posiłku zaczyna się kręcić i niepokoić, przerwijcie karmienie i potrzymajcie malucha w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije. Potem zaproponujcie butlę ponownie.

Pozycja w czasie kamienia jest zła.

Gdy dziecko leży zupełnie płasko, trudno jest mu łykać. Głowa malca podczas karmienia powinna być wyraźnie wyżej niż jego brzuch, pupa i nogi.

Smoczek nie pasuje.

W smoczku nie chodzi tylko o prędkość przepływu. Smoczek może być miękki lub twardy, okrągły lub pociągły, bezwonny lub z lekkim aromatem gumy. A dzieci mają swój gust. Może proponowany przez was model nie odpowiada waszemu malcowi?

Maluch jest zbyt głodny.

Gdy małego człowieka nachodzi wielki głód, nie wiadomo, co zrobić z tak przejmującym doznaniem. Dziecko jest rozdrażnione, płacze i z tego wszystkiego nie ma siły jeść. Warto karmić je częściej, ale mniejszymi porcjami. Inaczej posiłki będą mu się źle kojarzyć i powstanie błędne koło.

Maluch już się najadł.

Niemowlęta mają różny apetyt i sposób sycenia głodu. Są maluchy, które wolą jeść często małe porcje i dopiero z czasem dochodzą do większych objętości posiłków. Może dziecko odwraca głowę, pręży się, wypluwa smoczek, zaciska usta, bo po prostu ma już dosyć jedzenia?

Dziecku trudno się skupić.

To się zaczyna w 3.-4. miesiącu życia. Malec zaczyna z otaczającego świata odbierać mnóstwo bodźców. Wszystko go rozprasza. Na czas karmienia warto zamknąć się z nim w cichym pokoju, zasunąć zasłony, wyłączyć telefon.

Czasem niemowlę jest niespokojne przy karmieniu, gdyż udziela mu się niepokój rodziców. Takie problemy pojawiają się także przy deficycie snu i dużym zmęczeniu.

Zaczyna się choroba.

Nagła niechęć do jedzenia może być spowodowana bólem gardła, bólem ucha (nasila się wtedy przy przełykaniu), rosnącą gorączką, katarem (dziecku trudno jest ssać i oddychać), a także bólem brzuszka, kolką, dusznością czy zaparciem.

Niechęcią do jedzenia może manifestować się początek wielu chorób u dzieci, np. zakażenie układu moczowego, zapalenie oskrzeli czy płuc, infekcja jelitowa. Warto zmierzyć temperaturę, zwrócić uwagę, czy malec nie jest marudny, ospały, apatyczny, a jeśli tak - skontaktować się z lekarzem. Warto także zajrzeć do buzi malca - może pojawiły się pleśniawki albo afta ?

Jeśli problemy z karmieniem utrzymują się od urodzenia, może w jamie ustnej istnieje niezauważona do tej pory wada anatomiczna, która utrudnia niemowlęciu prawidłowe ssanie i połykanie.

Idą zęby.

Ból, swędzenie, nadwrażliwość dziąseł, przez które przemieszczają się mleczaki, są trudne do zniesienia, a ssanie smoczka może potęgować dolegliwości. Przed karmieniem warto posmarować dziąsła żelem na ząbkowanie.

Są inne przyczyny.

Powody niepokoju niemowlęcia w czasie karmienia mogą być także inne. Dziecku może być w czasie karmienia za gorąco lub za zimno (co zdarza się rzadziej), może je krępować ciasne albo niewygodne ubranie, coś może uciskać mu brzuszek, może w końcu ma mokro bądź pielucha pełna jest kupki.

TRZEBA ZAPYTAĆ LEKARZA

Jeśli przerobiliście wszystkie punkty, a malec nadal odmawia jedzenia i traci na wadze, trzeba skonsultować się z pediatrą. Być może niechęć do mleka wynika z alergii lub nietolerancji pokarmowej - dziecko wtedy instynktownie unika tego, co mu szkodzi. Trzeba wówczas zmienić mieszankę mleczną na specjalnie dostosowaną do problemu. Lekarz powinien także przyjrzeć się przyrostom masy ciała i diecie niemowlęcia.

Rodzice pytają lekarza o żywienie niemowlaka :

4-miesięczne dziecko nie chce jeść. Co robić?

Mogę karmić siedmiomiesięcznego synka samym mlekiem?

Kiedy wprowadzić do diety gluten, mleko i twaróg?

Jak nie przekarmiać dziecka?

Płatki zbożowe dla niemowlaka?

Jak odzwyczaić dziecko od ssania w nocy?

Problemy z wypróżnianiem świadczą o niedobrej diecie?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić?

Dziecko nie chce już piersi. Co robić?

Mleko z pH 5,7 jest dobre dla niejadków?

Jak przekonać dziecko do butelki?

Anemia u dziecka - jaka może być przyczyna?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.