Żywienie najmłodszych w duchu "eko" pod lupą dietetyka

Rodzice coraz chętniej sięgają dla swoich dzieci po produkty, których składniki pochodzą ze zrównoważonych upraw i hodowli ekologicznych. Ma to duży związek z rosnącą świadomością, która dotyczy wpływu podejmowanych decyzji żywieniowych na środowisko naturalne. Na najbardziej nurtujące pytania dotyczące żywienia najmłodszych produktami ekologicznymi odpowiada ekspert dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Rynek produktów ekologicznych staje się coraz większy – czy sięgając po taką żywność dla małego dziecka, rodzice dokonują właściwego wyboru?

Hanna Stolińska: Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi pozytywnego wpływu żywności ekologicznej na środowisko naturalne. Właśnie dlatego – z myślą o przyszłości najmłodszych pokoleń – dorośli coraz częściej sięgają po takie produkty zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci. Warto przy tym pamiętać, że nie każda żywność ekologiczna będzie odpowiednia dla młodego organizmu. Niemowlęta i małe dzieci są bowiem szczególnie wrażliwe na niekorzystne czynniki potencjalnie pochodzące ze środowiska zewnętrznego – w tym ze spożywanej żywności. Sugerując się wyłącznie zmysłami, nie da się ocenić jakości produktów, dlatego warto sięgać po takie, które pochodzą ze sprawdzonego źródła – są bezpieczne i odpowiedniej jakości. Przykładem takich produktów jest żywność stworzona z myślą o potrzebach najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Rodzice, którym zależy na trosce o planetę, mają do wyboru również produkty dla maluchów, które powstały ze składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną dla najmłodszych?

Hanna Stolińska: Przede wszystkim żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci zawsze posiada wskazanie dotyczące wieku, od jakiego dany produkt można wprowadzić do diety – np. po 6. czy 8. miesiącu życia. Daje to gwarancję, że spełnia on surowe normy dotyczące jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej – jest bezpieczny i odpowiada na potrzeby żywieniowe młodego organizmu. Żywność ekologiczna odpowiednia dla najmłodszych – oprócz wskazania wieku na opakowaniu – posiada na etykiecie również unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Euroliść), numer jednostki certyfikującej oraz kraj pochodzenia surowców. Aby producent mógł otrzymać certyfikat żywności ekologicznej, jest sprawdzany co do przestrzegania zasad systemu rolnictwa ekologicznego – jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania oznaczenia na swoich produktach i w jego trakcie. Zasady te dotyczą m.in. sposobu uprawy lub hodowli.

Jakie są zalety tego, że składniki do produktów ekologicznych dla dzieci pochodzą z certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych? Czym w zasadzie różni się rolnictwo ekologiczne od tradycyjnego?

Hanna Stolińska: Rolnictwo ekologiczne różni się od tradycyjnego głównie rodzajem stosowanych praktyk, polegających – w przypadku roślin – na utrzymaniu lub zwiększeniu ilości materii organicznej gleby oraz zapobieganiu jej erozji. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje mineralnych nawozów azotowych. Wykorzystywane są za to preparaty na bazie roślin lub metody biologiczne i stosuje się odpowiednio dobrany płodozmian. Dodatkowo wykorzystuje się zielone nawozy i uprawy okrywowe. Jeśli produkt posiada mięso, musi ono pochodzić z hodowli, w których korzysta się z ekologicznych pasz i w których zgodnie z przepisami prawa nie stosuje się hormonów oraz profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych (takich jak antybiotyki). Należy dodać, że żywność ekologiczna przeznaczona dla najmłodszych, tak jak inne produkty dla maluchów, jest właściwie zbilansowana pod względem wartości odżywczej. Metody produkcji wykorzystywanie przy tworzeniu takiej żywności są przyjazne środowisku. Właśnie dlatego dorośli preferujący taką żywność mogą mieć pewność, że rozszerzają dietę swoich dzieci w sposób bezpieczny, a także troszczą się o planetę.

Dlaczego warto podawać maluchowi żywność przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych, także tę z oznaczeniem „bio”?

Hanna Stolińska: Kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywa przede wszystkim właściwy sposób żywienia. Rodzice, którzy komponując dietę malucha, sięgają po produkty stworzone z myślą o jego potrzebach, mogą mieć pewność, że wspierają prawidłowy rozwój swojego dziecka. Aby zagwarantować odpowiednią jakość, producenci takiej żywności dbają o jej składniki na każdym etapie. Zarówno surowce w produktach dla najmłodszych pochodzące z rolnictwa tradycyjnego (konwencjonalnego), jak i rolnictwa ekologicznego jeszcze zanim trafią do słoiczka, przechodzą setki testów potwierdzających ich jakość i bezpieczeństwo. Zgodnie z przepisami prawa każdy rodzaj żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci jest bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku. Z myślą o rodzicach, którzy szukają dla swoich dzieci produktów z rolnictwa ekologicznego, rynek oferuje wiele produktów bio – posiłków, przecierów owocowych w słoiczkach czy musów owocowych w wygodnych tubkach. To propozycje, które zawierają składniki ze 100% certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. Dzięki ich starannie dopasowanym recepturom o pysznym smaku maluch od początku dostaje to, co dla niego dobre, przy jednoczesnej trosce o dobro planety – różnorodność biologiczną, kondycję gleby i źródła wody.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Copyright © Agora SA