Co zrobić, żeby dziecko miało lepszy apetyt? Anna Lewandowska zdradza prosty sposób

Twoje dziecko nie chce jeść? Przyjrzyj się uważnie temu, co i w jaki sposób mu podajesz. Anna Lewandowska w wywiadzie dla edziecko.pl zdradziła, jaki ma sposób na niejadków.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść? To pytanie często powtarza się w rozmowach młodych mam. Są dzieci, które zawsze mają apetyt, zjadają to, co im podsuniemy i domagają się dokładek. Są też takie, którym smakuje niewiele produktów i ciągle mają ochotę na to samo. Jak przekonać dziecko do jedzenia? Z pomocą mogą przyjść zmiany w diecie. O tym opowiedziała w wywiadzie dla edziecko.pl Anna Lewandowska

Dziecko nie chce jeść, bo jest uzależnione od cukru

Biały cukier to niestety przysłowiowa "biała śmierć". To nie są mity, lecz rzeczy, które mają realny wpływ nie tylko na zdrowie, ale wręcz zachowanie naszego dziecka.

- powiedziała Zuzi Ałdyckiej. "Kiedyś zwróciła się do mnie o radę i pomoc moja koleżanka, która narzekała, że jej dziecko jest niejadkiem. Wprowadziliśmy pewne zasady, które całkiem odmieniły nastawienie jej malucha do jedzenia. Oto one:

  • wprowadź regularne pory posiłków
  • zacznij mieszać różne produkty
  • dodaj zdrowe tłuszcze (Ania Lewandowska poleca np. masło ghee)
  • wyeliminuj cukier
  • biały cukier zastąp zdrowymi zamiennikami - fruktozą, owocami, daktylami

Efekt? "Nagle dziecko zaczęło jeść! Dlaczego? Ponieważ w końcu zaczęło czuć smak jedzenia. Uzależnienie od cukru tępi wrażliwość smakową. Na początku nie jest łatwo. Dziecko uzależnione od cukru domaga się słodkiego smaku, ale nie trwa to wiecznie. Czy Klara zawsze ma dobry apetyt? Anna Lewandowska odpowiada w taki sposób: 

Każde dziecko ma problem z jakimś produktem. Tak samo, jak ja czy ty, ma swoje smaki. Co więcej, na upodobania dziecka wpływa też jego etap rozwoju (...). W mojej rodzinie kierujemy się podstawową zasadą, której są świadomi wszyscy, także wszystkie babcie - jeśli dziecko nie chce jeść, niech nie je. Zje później. 

Uczenie nowych smaków to proces

Anna Lewandowska radzi także, jak próbować nauczyć dziecko jedzenia nowych produktów, które do tej pory odrzucało. Zaznacza, że kubki smakowe zmieniają się co 10 dni, dlatego- jeśli coś dziecku nie posmakowało raz, nie zrażajmy się. Podsuńmy produkt po jakimś czasie po raz kolejny. "Pierwszy, drugi, czy nawet czwarty i piąty raz dziecko je odrzuci, ale może za dziesiątym mu posmakują. Nie znaczy też, że dany produkt zawsze będzie tak samo chętnie zjadany. Klara na przykład jadła buraki, a teraz w ogóle nie można jej do nich przekonać" - dodaje.

Przepisy na zdrowe i ciekawe posiłki znajdziesz w książce "Baby by Ann" Anny Lewandowskiej.

Jak Ania Lewandowska łączy pracę z obowiązkami mamy?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.