Olej z wiesiołka to inaczej olej tłoczony na zimno z nasion wiesiołka dwuletniego. Sam w sobie wiesiołek jest bardzo pospolitą rośliną, która porasta pola, łąki i nieużytki. Choć z wyglądu jest bardzo niepozorna, wyróżnia się dość charakterystycznymi kwiatami w żółtym odcieniu, posiada cenne właściwości, które docenia się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Wiesiołek dotarł do Europy z Ameryki Północnej, gdzie rośnie bardzo obficie. Występuje aż w 30 odmianach, choć w farmaceutycznym i kosmetycznym przemyśle używany jest w szczególności tzw. wiesiołek Lamarcka i wiesiołek dwuletni. Najbardziej wartościowe w wiesiołku są nasiona, z których tłoczy się ten cenny olej. Korzeń i liście wykorzystuje się również w ziołolecznictwie.
W olejku z wiesiołka obecne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6; kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA), a także inne kwasy tłuszczowe, takie jak: oleinowy, palmitynowy i stearynowy oraz fitosterole, polifenole, enzymy, witamina E i F. To również bogactwo minerałów, m.in. cynku, magnezu, selenu i wapnia. Ze względu na tak wyjątkowy skład, wiesiołek zaliczany jest do roślin cenionych przy produkcji leków i suplementów diety.
Olej rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek, winogron... Oferta rynkowa bogata, a każdy z tych tłuszczów roślinnych ma swoje zalety i wady. Ja wybrać najwłaściwszy?
Zawartość kwasów w oleju z wiesiołka ma pozytywny wpływ na łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą stawów. Olej jest pomocny także przy złamaniach i uszkodzeniach więzadeł, łagodzi bóle reumatyczne, pobudza regenerację tkanek - chrzęstnej i łącznej. Działa wspomagająco na przyśpieszanie gojenia się ran.
Olej z wiesiołka wspomaga odchudzanie i trawienie, m.in. dzięki temu, że zapobiega magazynowaniu się tłuszczów i ułatwia ich spalanie. Dodatkowo oczyszcza i wspiera proces usuwania toksyn z organizmu.
Stosowanie oleju działa oczyszczająco, ułatwia usuwanie toksyn, co w konsekwencji poprawia proces zwalczania ewentualnych infekcji. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 stymuluje układ odpornościowy i stanowi barierę ochronną przed zachorowaniem na infekcje dróg oddechowych, alergie i astmę.
Kwasy zawarte w oleju korzystnie działają na układ krążenia, poprawiając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i obniżając ciśnienie. Dzięki temu znacznie obniża się ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, wystąpienie zawału serca i udaru mózgu.
Olej z wiesiołka jest z powodzeniem stosowany w kosmetyce. Duża zawartość witaminy F pozytywnie oddziałuje na włosy, skórę i paznokcie. Ma również właściwości nawilżające i tworzy naturalną barierę ochronną dla skóry. Jest doceniany w zwalczaniu trądziku, wyprysków i innych chorób skóry, takich jak np. łuszczyca.
Olej z wiesiołka polecany jest także osobom, które pragną mieć dzieci, ponieważ wspomaga proces zapłodnienia. Pobudza wydzielanie płodnego śluzu, zarówno na chwilę przed owulacją, jak i po niej. Część badaczy wskazuje, że wiesiołek może pozytywnie działać na poprawę męskiej potencji.
Stosowanie tego oleju może zmniejszyć bądź złagodzić dolegliwości przedmiesiączkowe i nieprzyjemne objawy związane z menopauzą.
Olej ten tłoczony jest na zimno, dzięki czemu zachowuje cenne właściwości i składniki pochodzące z wiesiołka. Olej taki musi być spożywany lub stosowany na zimno, bez obróbki cieplnej - jeśli będzie wykorzystywany do smażenia czy gotowania utraci wszelką moc. Z powodzeniem można dodawać go do sosu do sałatek lub stosować zamiast sosu. Dla celów kosmetycznych warto go bezpośrednio nakładać na skórę lub włosy. Producenci zalecają, by po otwarciu przechowywać go w lodówce. Jego trwałość szacuje się na mniej więcej rok.
Olej z wiesiołka mogą stosować zarówno osoby zdrowe, które chcą traktować go jako suplement diety, jak i osoby z rozmaitymi dolegliwościami. Dozwolony jest dla osób w różnym wieku, dla młodszych, starszych, a nawet w podeszłym wieku oraz dla dzieci. Zanim zaczniemy go stosować, warto jednak skonsultować się z lekarzem - szczególnie, jeśli przyjmujemy leki.