Aktualny schemat żywienia niemowląt. Rozszerzanie diety

Aktualny schemat żywienia niemowląt oraz rozszerzanie diety opierają się na wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Dzięki nim wiadomo, o jakie produkty należy rozszerzać dietę dziecka, a i kiedy zacząć wprowadzanie nowych smaków. Aktualny schemat żywienia niemowląt zaleca rozpoczęcie rozszerzania diety po ukończeniu 17. tygodnia życia dziecka, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. Okazuje się, że jest elastyczny nie tylko w tej kwestii.

Aktualny schemat żywienia niemowląt i rozszerzanie diety opierają się na zaleceniach opracowanych przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Dzisiejsze wytyczne są elastyczne - nie zawierają ścisłych zaleceń. Obowiązują jedynie określone przedziały czasowe, a rodzice mają dowolność we wprowadzaniu nowych dań do diety niemowlęcia. Zasada jest prosta: rodzic decyduje, kiedy i co zje dziecko, a dziecko decyduje, czy i ile zje. Kiedyś rodzice, którzy rozpoczynali rozszerzanie diety niemowlaka posiłkowali się kalendarzem, który wskazywał, w jakim miesiącu należy wprowadzić nowy, konkretny pokarm.

Mówiąc o rozszerzaniu diety nie sposób pominąć produkty, których dziecko w pierwszym roku życia nie powinno jeść:

Zobacz wideo

Aktualny schemat żywienia niemowląt. Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety

Aktualny schemat żywienia niemowląt rozszerzanie diety zaleca po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia, czyli między 5. a 7. miesiącem życia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku maluchów karmionych piersią i karmionych sztucznie. Wytyczne są zgodne z zaleceniami ESPGHAN (The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) oraz EFSA (EuropeanFood SafetyAuthority).

Specjaliści zajmujący się żywieniem niemowląt i dzieci zalecają, aby maluchy były karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Tym samym u niemowląt karmionych wyłącznie piersią pierwsze posiłki uzupełniające należy wprowadzić po ukończeniu 6. miesiąca życia. U niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym (tak zwane karmienie sztuczne), rozszerzanie diety można rozpocząć 1-2 miesiące wcześniej.

Rozszerzanie diety - zasady

Wprowadzanie produktów uzupełniających do diety niemowląt jest konieczne. Wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze, których - po pewnym czasie - samo mleko nie może zaspokoić. Dietę rozszerza się, gdy niemowlę dojrzewa do przyjmowania pokarmów stałych i utrzymania się w pozycji półsiedzącej oraz zanika naturalny odruch usuwania z buzi ciał obcych. Poza tym dziecko uczy się kontrolować ruchy głowy i szyi.

Rozszerzanie diety dziecka opiera się na kilku zasadach, zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt.

  • Nie wprowadza się kilku nowych produktów równocześnie. Nowe produkty wprowadza się pojedynczo i stopniowo (na przykład co 3 dni), obserwując reakcję dziecka.
  • Rozszerzanie diety należy rozpoczynać od małych porcji, na przykład dwóch łyżeczek pokarmu.
  • Początkowo zaleca się wprowadzanie typowych pokarmów uzupełniających.
  • Kolejność wprowadzania poszczególnych pokarmów prawdopodobnie nie ma większego znaczenia.
  • Pokarmy potencjalnie alergizujące (ryby, orzechy, mleko krowie) wprowadza się tak samo, jak inne produkty. Odraczanie ich podania nie zmniejsza ryzyka pojawienia się alergii.

Aktualny schemat żywienia niemowląt. Jak rozszerzać dietę niemowlaka

W Polsce wprowadzanie pokarmów uzupełniających najczęściej rozpoczyna się od podania dziecku:

  • przecieru jarzynowego, początkowo jednoskładnikowego,
  • przecieru owocowego, na początek jednoskładnikowego,
  • soku owocowego,
  • kaszki ryżowej.

Specjaliści w dokumencie „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” wyjaśniają, że pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie niemowlęcia powinny być warzywa, z uwagi na większe trudności w akceptacji ich smaku. Owoce należy wprowadzać dopiero po około 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw.

Od jakich produktów rozpocząć rozszerzanie diety?

Od jakich produktów warto rozpocząć rozszerzanie diety? Od marchwi, ziemniaków, dyni czy brokułów, a także jabłek, bananów i gruszek. Pierwszym mięsem, którego smak powinno poznać dziecko jest drób, królik lub cielęcina. Dodaje się je, ugotowane oddzielnie, do zupy warzywnej. Pierwsze ryby idealne dla dziecka to tłuste gatunki morskie, takie jak śledź, szprota, łosoś. A jajka? Nie ma podziału na białko i żółtko jaja. Dziecko może zacząć je jeść w tym samym czasie. Wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli niemowlę jest alergikiem. Wówczas należy wprowadzić najpierw żółtko, dopiero potem całe jajko, by móc obserwować reakcje organizmu.

Schemat żywienia niemowląt. Częstość posiłków

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dzieci karmione częściowo piersią powinny otrzymywać:

  • w 6.-8. miesiącu życia 2-3 posiłki uzupełniające,
  • w 9.-24. miesiącu życia 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski (cząstka warzywa, cząstka owocu),
  • powyżej 12. miesiąca życia 4-5 posiłków.

Rozszerzanie diety - konsystencja pokarmów

Aktualny schemat żywienia niemowląt i wytyczne specjalistów wskazują, by podczas rozszerzania diety podawać dziecku pokarmy o określonej konsystencji. I tak:

  • 6-8 m. życia dziecko początkowo otrzymuje: gęsta kaszę, dokładnie rozdrobnione produkty, następnie rozdrobnione produkty, takie jak papki i purée z grudkami,
  • 9-11 m. życia drobno posiekane lub rozdrobnione pokarmy oraz miękkie produkty podawane do rączki,
  • po 12. miesiącu życia produkty posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby.
Więcej o:
Copyright © Agora SA