Większość dzieci uwielbia słodycze. Mimo że nie jest to najzdrowszy typ przekąski, rodzice często nie mają serca, by im tego cały czas zabraniać. Okazuje się jednak, że możemy przekonać dzieci do czegoś, co smakuje podobnie jak słodycze, a przy okazji jest znacznie zdrowsze. Mowa o suszonych owocach, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.
Mimo że suszone owoce są kaloryczne, zwykle i tak jest to mniejsza kaloryczność niż w przypadku wielu popularnych słodyczy (warto wspomnieć, że ich kaloryczność jest zazwyczaj efektem mniejszej zawartości wody). Jedną z ich największych zalet jest to, że są bardzo sycące. Dlatego po takiej przekąsce przez długi czas nie jesteśmy głodni. Z tej przyczyny często poleca się je osobom na dietach odchudzających, które chcą uniknąć zbyt częstego podjadania między posiłkami.
Obecnie w sklepach znajdziemy szeroki wybór suszonych owoców. Jednak w trakcie zakupów warto zachować ostrożność. Wybierajmy produkty jak najbardziej naturalne, czyli takie, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwych składników.
Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? Nie kupuj suszonych owoców, które w swoim składzie zawierają E220. Ten środek konserwujący może powodować utratę cennej witaminy B12. UWAGA! Zdarza się, że zamiast symbolu E220 na opakowaniach znajduje się dopisek "zawiera siarczany" lub "produkt konserwowany siarką". Takie informacje powinny nas powstrzymać przed zakupem produktu.
Jednym z najpopularniejszych suszonych owoców są jabłka. Możemy podawać je dzieciom już po siódmym miesiącu życia. Produkty tego typu cieszą się sporą popularnością nie tylko ze względu na smak, ale także na cenne składniki. Suszone jabłka są cennym źródłem witaminy z grupy B oraz polifenoli, które mają neutralizujące działanie na wolne rodniki.
Oprócz tego suszone jabłka:
Suszone śliwki to produkt, który może być podawany dzieciom już po ósmym miesiącu życia. Dlaczego warto włączyć je do diety? Suszone śliwki to przede wszystkim cenne źródło witaminy A. Co ciekawe, w takiej samej porcji świeżych śliwek znajdziemy jej ponad pięciokrotnie mniej!
Oprócz tego suszone śliwki zawierają także witaminę C i E oraz beta-karoten. Jednak to nie koniec argumentów, które przemawiają za tym, by włączyć suszone śliwki do diety. Warto dodać także, że:
Kolejnym produktem, który rodzice chętnie kupują swoim dzieciom, są suszone banany. Z ich podawaniem musimy poczekać jednak trochę dłużej niż w przypadku śliwek i bananów. Zaleca się, by jadły je dzieci dopiero po szesnastym miesiącu życia. Poza tym nawet gdy dziecko nie już niemowlakiem, warto zachować ostrożność i być przy nim w trakcie spożywania tej przekąski. To dlatego, że suszone banany są dosyć twarde.
Suszone banany to przede wszystkim doskonałe źródło magnezu i potasu. Ich regularne spożywanie powinno więc ograniczyć dokuczliwe skurcze, a także dobrze wpływać na nasze samopoczucie i koncentrację. Warto zaznaczyć, że mają one trzy razy więcej magnezu i potasu niż świeże owoce! Poza tym suszone banany zawierają także cenne witaminy z grupy B.
Warto więc przekonać do suszonych owoców także nasze dzieci. Będzie to znacznie lepszy wybór niż słodycze!
Zobacz także: