Zielona herbata - dlaczego warto ją pić? Poznaj jej właściwości

Zielona herbata ma szerokie zastosowanie lecznicze - chroni organizm przez rozwojem wielu poważnych schorzeń, wspomaga przemianę materii, poprawia kondycję skóry, podnosi koncentrację i dodaje energii. By czerpać korzyści z jej spożywana, musi być stosowana regularnie. Czy mogą ją pić również dzieci i kobiety w ciąży?

Zielona herbata - ogólna charakterystyka

Zielona herbata pochodzi z Chin i od lat była stosowana przez mieszkańców tego kraju w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego, leczeniu bólu głowy. Choć naukowe potwierdzenie korzyści płynących z działania zielonej herbaty zostało opisane dużo później, to wiadomo, że Chińczycy już pomad 4500 lat temu parzyli zielone liście. Dziś zaleca się picie zielonej herbaty jako profilaktykę zdrowotną.

Zobacz wideo

Zielona herbata ma charakterystyczny smak i aromat. Liście zielonej herbaty są oczywiście zielone, a po ich zaparzeniu otrzymujemy napój o jasno żółtym kolorze. Herbata ta stanowi bogactwo cennych składników, dzięki czemu jest doskonałym źródłem witamin: C, B, E, K. Zawiera także aminokwasy, garbniki oraz mikroelementy - cynk, mangan, potas, fluor, miedź i wapń oraz polifenole i katechiny.

Picie zielonej herbaty jest zalecane ze względów zdrowotnych, m.in. dla wzmocnienia organizmu, gdyż działa ona przeciwbakteryjnie, antynowotworowo, dodaje energii, poprawia koncentrację i kondycję skóry.

Liście zielonej herbaty są wykorzystywane w kosmetyce - dodawane do kremów, masek, płynów micelarnych czy balsamów do ciała, wpływają na opóźnienie starzenia się skóry, minimalizują cellulit i redukują zaskórniki.

Zielona herbata - właściwości

  • Poprawia kondycję skóry

Zielona herbata zawiera dużą ilość antyoksydantów (tak zwanych polifenoli), dzięki którym skóra ma dodatkową ochronę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Takie właściwości zielonych liści opóźniają procesy starzenia się skóry, hamują powstawanie zmarszczek oraz przebarwień. Działają one także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, likwidują zaskórniki, sprawiają, że skóra jest bardziej gładka i naturalnie błyszcząca. Wyciąg z zielonej herbaty często stosuje się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry trądzikowej.

  • Poprawia odporność organizmu

Zawartość polifenoli, katechin, tiaminy i aminokwasów pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu immunologicznego. Katechiny zwiększają i wzmacniają mechanizmy obronne organizmu. Razem z garbnikami tworzą barierę przed infekcjami - jak donoszą naukowcy regularne spożycie zielonej herbaty obniża ryzyko grypy nawet o 75%.

  • Wpływa na poprawę krążenia

Picie zielonej herbaty jest pomocne również w przypadku nadciśnienia. Aromatyczny napar zmniejsza ryzyko wielu schorzeń ze strony układu krążenia i ich groźnych powikłań (zawał serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic).

  • Działa antynowotworo

Zawarte w zielonej herbacie substancje przeciwutleniające przeciwdziałają zachorowaniu na raka - chronią DNA przed szkodliwą działalnością rakotwórczych substancji. Odkryto, że znacząco minimalizują ryzyko rozwoju takich nowotworów, jak: rak skóry, prostaty, żołądka, pęcherza.

  • Poprawia sprawność umysłową

Picie zielonej herbaty, krótko parzonej (max.3 min) korzystnie działa również na zwiększenie koncentracji i zdolność kojarzenia, co bezpośrednio przyczynia się do szybszego uczenia się. Jest to zasługa obecności teiny, która pobudza, orzeźwia i dodaje energii. Herbata parzona przez dłuższy czas ma właściwości relaksacyjne, odprężające, poprawiające nastrój. Codzienna dawka zielonego naparu zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, arteriosklerozę i innych odmian demencji starczej.

  • Zielona herbata w ciąży

Chociaż picie zielonej herbaty w ciąży nie jest surowo zakazane, to naukowcy zalecają, by ograniczyć jej spożywanie. Duża ilość zielonej herbaty może bowiem powodować zaburzenia w rozwoju układu nerwowego u płodu - wpływa na trudności we wchłanianiu kwasu foliowego, niezbędnego dla dziecka. Dodatkowo, zielona herbata zwiera sporą dawkę kofeiny, co może przyczynić się do poronienia.

  • Zielona herbata dla dzieci

Zielona herbata jest  bezpieczna dla małych dzieci, które ukończyły 1. rok życia. Warunkiem jest jednak to, by była odpowiednio parzona i nie była zbyt mocna. Jeśli mamy herbatę liściastą, to około 1 grama liści parzymy w wodzie o temperaturze około 75-80 stopni przez maksymalnie 3 minuty. Dobrze jest podawać dziecku herbatę dopiero z drugiego, a jeszcze lepiej z trzeciego parzenia. Dzięki temu napar nie będzie dla malucha zbyt intensywny w smaku.

  • Zielona herbata na odchudzanie

Picie zielonego napoju jest pomocne osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Flawonole zawarte w tej herbacie mają właściwości zmniejszające aktywność enzymów, przyczyniających się do gromadzenia tłuszczu w naszym organizmie. Należy jednak dodać, że bez stosowania odpowiedniej diety redukującej masę ciała, picie zielonej herbaty nie sprawi cudów.

Więcej o: