Cieciorka (ciecierzyca) - jak ją ugotować? Jak i po co jeść?

Cieciorka jest smaczną i pożywną rośliną strączkową, po którą chętnie sięgają nie tylko wegetarianie i weganie. To doskonałe źródło białka i wielu innych cennych substancji odżywczych. Jakie właściwości ma cieciorka? Z czym ją jeść? Jak ugotować?
Zobacz wideo

Cieciorka, zwana także ciecierzycą lub grochem włoskim, jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. To roślina strączkowa od dawna znana i doceniana w krajach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnomorskiego.

Cieciorka - właściwości i walory prozdrowotne

Cieciorka jest bogatym źródłem białka roślinnego, stąd doceniają ją zwłaszcza wegetarianie i weganie. Jest ono dobrze przyswajalne, ma wysoką wartość odżywczą. Ciecierzyca stanowi alternatywę dla mięsa, ponieważ jest zasobna w aminokwasy, których nie posiadają białka znajdujące się w produktach zbożowych.

Cieciorka to również witaminy oraz mikroelementy: witaminy z grupy B i kwas foliowy oraz żelazo, magnez, fosfor, cynk i potas. To bogactwo kwasów nienasyconych i błonnika.

W Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są jako afrodyzjak, ponieważ działają silnie pobudzająco. Nie mniej znane są inne jej walory. Cieciorce przypisuje się:

  • działanie przeciwbólowe (ma łagodzić bóle głowy czy gardła),
  • właściwości wspomagające pracę układu pokarmowego. Cieciorka dobrze wpływa na funkcjonowanie żołądka, trzustki, wątroby oraz jelit. Usprawnia proces trawienia oraz wydalania, Przeciwdziała zaparciom, wiąże nadmiar kwasu żołądkowego, pomaga w leczeniu chorób jelit. Obniża ryzyko zachorowania na raka jelit,
  • pozytywny wpływ na skórę i włosy,
  • działanie obniżające poziom niekorzystnego cholesterolu LDL, odbudowujące poziom dobrego cholesterolu HDL, Cieciorka przeciwdziała zawałom serca oraz miażdżycy,
  • właściwości obniżające ciśnienie krwi. Ciecierzyca wpływa na poprawę drożności naczyń krwionośnych.

Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą ją jeść osoby chore na cukrzycę, a i odchudzające się, ponieważ obecny w niej błonnik nie tylko obniża ilość wchłanianych z jedzenia węglowodanów, ale zmniejsza insulinooporność. Wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Poleca się ją osobom, u których stwierdzono niedokrwistość.

Po cieciorkę powinny sięgać również kobiety, które starają się o dziecko lub są w ciąży. To produkt, który sprzyja zapłodnieniu, a i zapobiega powstawaniu wad rozwojowych płodu, z uwagi na obecność kwasu foliowego.

Jak ugotować cieciorkę?

Cieciorkę przed ugotowaniem należy moczyć przed dwanaście godzin - w zimnej wodzie, w chłodnym miejscu. Po odsączeniu należy gotować ją na małym ogniu do półtorej godziny (w czasie gotowania należy sprawdzać jej twardość). Sól dodaje się pod koniec gotowania. Zarówno do moczenia, jak i gotowania cieciorki warto dodać sodę oczyszczoną, dzięki której stanie się ona delikatna.

Osoby niecierpliwe mogą kupić cieciorkę w puszcze bądź w słoiku. Wodę po cieciorce (także ugotowanej) można ubijać jak pianę z białek i wykorzystać do wykonania wegańskiej bezy. W skład wody czy cieciorkowej zalewy wchodzi tylko białko oraz skrobia. Spieniony płyn - aquafaba - wyglądem przypomina śmietanę.

Cieciorka - jak ją jeść?

Cieciorka znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją jeść na wiele sposobów. Doskonale smakuje podprażona czy podpieczona - z dodatkiem przypraw. Ciecierzyca jest podstawą humusu i falafeli, kotlecików z cieciorki smażonych na głębokim tłuszczu. Jak zrobić hummus, pyszną pastę do pieczywa i dip? Wystarczy zblendować cieciorkę (ugotowaną bądź z puszki czy słoika), dodać tahini (pastę sezamową), oliwę, czosnek oraz sok z cytryny (czasem odrobinę wody). Tak przygotowaną pastę podaje się z pieczywem, grissini, chlebkiem pita lub jako dip do surowych warzyw - marchwi, papryki czy selera naciowego.

Z ciecierzycy można robić sałatki, gulasze, zupy, pasztety i burgery. To wdzięczny produkt do wykonania farszu do pierogów czy krokietów. Używa się jej do sporządzania rozmaitych potraw typu curry, przekąsek czy dań wegetariańskich. Sporządzona z ciecierzycy mąka jest używana do wyrobu rozmaitych placków chlebopodobnych.

Cieciorka może być również składnikiem dań jednogarnkowych. By ugotować szybko i prosto obiad, wystarczy podsmażyć na maśle i oliwie cebulę, paprykę czerwoną, paprykę żółtą. Dodać cieciorkę - ugotowaną lub z puszki czy słoika. Doprawić solą, pieprzem, papryką - słodką, chili, wędzoną - curry oraz czosnkiem. Chwilę razem podsmażyć. Dodać na przykład cukinię i niewielką ilość wody, opcjonalnie pół szklanki ryżu. Po kwadransie zalać przecierem pomidorowy, chwilkę pogotować. I gotowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.