Szałwia - poznaj jej zastosowanie, działanie oraz właściwości
Szałwia - co to za roślina?
Szałwia to roślina bardzo szeroko wykorzystywana w lecznictwie. Jest najbardziej powszechną rośliną leczniczą - najczęstszą jej odmianą jest szałwia lekarska, z której znacznie bardziej popularne są liście, a nieco mniej kwiaty czy też korzeń. To właśnie liście szałwii zawierają olejek eteryczny, który stosuje się w leczeniu różnorodnych dolegliwości.
Poza tym szałwia to roślina o kilkuset odmianach. W medycynie naturalnej czy też kosmetyce, oprócz szałwii lekarskiej wykorzystuje się przede wszystkim szałwię zieloną, szałwię szkarłatną, szałwię lawendolistną, szałwię łąkową, szałwię jabłkową i szałwię muszkatołową - ze względu na właściwości lecznicze tych odmian.
Sam termin pochodzi od łacińskiego słowa "salvere" oznaczającego "ratować" i "leczyć". I owszem, jest to roślina posiadające wiele walorów zdrowotnych, choć jej zalety znacznie wykraczają poza lecznictwo. Jest także rośliną ozdobną, w kuchni stanowi przyprawę, zaś w garderobie pomaga zachować miły zapach.
Szałwia - jak wygląda i kiedy kwitnie?
Szałwia lekarska jest półkrzewem, który w sposób naturalny rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Lecznicze liście szałwii lekarskiej zbiera się w maju - tuż przed okresem kwitnienia. Następnie poddaje się je suszeniu w odpowiedniej temperaturze - wynoszącej mniej niż 35°C. Oprócz właściwej temperatury, liście należy suszyć w miejscu bez dostępu do światła, wskazane jest zacienienie oraz dostęp do powietrza (najlepiej lekki przewiew).
Szałwia i jej działanie
Najcenniejsze działanie szałwii - bakteriobójcze i przeciwzapalne sprawia, że ta roślina leczy, łagodzi objawy, stany zapalne i infekcje. Stosowana regularnie może działa także zapobiegawczo i profilaktycznie.
Jest również doskonałym źródłem kwasów organicznych i witamin z grupy B, witaminy A i C. Szałwia jest także bogata w minerały: wapń, potas, żelazo, magnez, cynk oraz sód.
Szałwia - zastosowanie
- W przypadku kobiecych dolegliwości
Preparaty z zawartością szałwii polecane są kobietom w czasie menopauzy, ponieważ łagodzą napady gorąca, bezsenność oraz podczas miesiączki - zmniejszają jej obfitość. Za to dobroczynne działanie odpowiadają fitoestrogeny i olejki eteryczne, działające rozkurczowo oraz przeciwzapalnie.
- W przypadku problemów ze skórą
Szałwia wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz odkażające, dlatego wykorzystywana jest w kosmetyce. Dodaje się ją do preparatów pielęgnujących skórę trądzikową, tłustą, ze skłonnościami do niedoskonałości. Jednak polecana jest nie tylko w leczeniu trądziku, ale również w przypadku łuszczycy i grzybicy.
- W przypadku infekcji
Szałwia jest dobrym wsparciem organizmu walczącego z infekcją i zakażeniem. Na przeziębienie, a szczególnie infekcje górnych dróg oddechowych, polecane jest np. picie naparu z szałwii. Roślina ta jest także w składzie lekarstw przeciwgorączkowych i pomaga pozbyć się krztuszącej wydzieliny z oskrzeli.
- W przypadku niestrawności
Picie naparów z szałwią lub stosowanie preparatów z dodatkiem tej rośliny przynosi ulgę w niestrawności, usprawnia pracę jelit, likwiduje wzdęcia, ponieważ niweluje nadmierną fermentację i działa rozkurczowo.
- W przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi
Szałwia ma wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi, jest zatem polecana osobom chorującym na cukrzycę.
- W przypadku mam
Korzyści ze zdrowotnych właściwości szałwii doceniają również świeżo upieczone mamy, szczególnie te karmiące piersią. Szałwia ogranicza nadmierną laktację u karmiących kobiet i zatrzymuje niekontrolowane wycieki mleka z piersi.
- W przypadku pielęgnacji skóry głowy
Napar przygotowany z szałwii stosuje się do płukania włosów oraz skóry głowy. Szczególnie polecany jest na złagodzenie objawów towarzyszącym łojotokowemu zapaleniu skóry głowy. Płukanki prowadzą do zmniejszenia lub nawet całkowitego pozbycia się łupieżu.
Jak przygotować napar z szałwii?
Do przyrządzenia naparu z szałwii, przeznaczonego do picia, potrzebna nam będzie szklanka gorącej wody (najlepiej wrzątku) i 1-2 łyżeczki suszonej szałwii. Szklankę z zawartością nakrywamy talerzykiem i czekamy około 15 minut. Po upływie tego czasu szałwia nadaje się do picia.
-
"Kiedy wrócimy do szkoły?" - pytają uczniowie klas 4-8. Minister Niedzielski: Nauczyciele zostaną przebadani jeszcze raz
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Anna Lewandowska zdradziła plany na powiększenie rodziny. "Po każdym kolejnym dziecku wyglądasz coraz lepiej"
-
Sześcioraczki z Tylmanowej na sankach. Internautka: Ubieranie całej waszej ekipy na śnieg musi być ciekawe
-
Michał Żebrowski pozuje z synem i żartuje ze swojego wyglądu. "Dobre, Tatku"
- Tata zaprojektował kostiumy kąpielowe dla transpłciowych dzieci. Marce nadał imię po córce
- Były dziecięcymi królowymi piękności. Tak zmieniły się po 10 latach
- Wzruszająca reakcja pięciolatki na wspaniałą nowinę mamy. "Jesteś w ciąży?"
- Dziadek: quiz wiedzy ogólnej. Dziś nie wypada zdobyć mniej niż 11/18
- Gigi Hadid po czterech miesiącach zdradziła imię dziecka. Jest krótkie i oryginalne