Kakao - jakie ma właściwości i dlaczego warto je regularnie spożywać?

Kakao zapobiega chorobom układu krążenia, obniża poziom złego cholesterolu, redukuje stres, poprawia koncentrację i hamuje proces starzenia się. Ma wiele cennych witamin i minerałów, a do tego jest bardzo smaczne, niedrogie i dostępne w każdym sklepie. Dowiedz się więcej na temat wartości odżywczych kakao.

Kakao - wartości odżywcze

Kakao jest produktem roślinnym, zawierającym ponad 300 różnych składników. Są to m.in.: masło kakaowe (składające się z kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego, stearynowego i palmitynowego), minerały, jak magnez, potas, wapń, żelazo i cynk, polifenole, epikatechiny, katechiny, procyjanidyny oraz inne ważne dla organizmu związki, jak np. tyramina, tryptofan i serotonina. Kakao zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), E oraz PP (niacyny), sporo jest też w nim błonnika, teobrominy oraz kofeiny, która pobudza, poprawia koncentrację, a także zmniejsza uczucie zmęczenia.

Zobacz wideo

W 100 gramach kakao znajduje się około 230 kalorii. W 100 g. kakao białko stanowi 19.6 g, tłuszcz - 13.70 g węglowodany - 57.90 g (w tym cukry proste 1.75) oraz błonnik - 37.0 g. Kupując kakao należy zwracać uwagę na skład produktu - niektóre oprócz witamin i makroelementów zawierają także cukier, rozmaite emulgatory, tłuszcze utwardzone oraz sztuczne aromaty, które znacząco podnoszą kaloryczność oraz obniżają jakość produktu.

Kakao - gdzie się je uprawia?

Kakao pochodzi z Ameryki - głównie Środkowej oraz Południowej. Produkuje się je z nasion owoców kakaowca, które następnie zostają zmielone na proszek. Kakaowiec to drzewo rosnące w klimacie równikowym, charakteryzującym się wysoką temperaturą i dużą wilgocią. Do najlepszej uprawy potrzebuje jeszcze zacienienia i ochrony przed wiatrem.

W dzisiejszych czasach kakao jest uprawiane w wielu innych miejscach na świecie poza Ameryką. Za wiodących producentów uważa się takie państwa jak: Brazylia, Ghana, Nigeria, Ekwador, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republika Dominikańska, Meksyk oraz Kolumbia i Togo.

Kakao - jak powstaje?

Kakao (inaczej proszek lub kuch kakaowy) powstaje w wyniku rozdrobnienia półproduktu - kuchu kakaowego. Nasiona kakaowca poddawane są procesowi fermentacji, następnie płukaniu, w dalszej kolejności zaś prażeniu, w wyniku którego usuwa się łupinę nasienną. W konsekwencji pozostaje jedynie samo wnętrze nasienia i właśnie ono zostaje zmielone.

Powstała po zmieleniu miazga kakaowa to już prawie finał obróbki. Z miazgi usuwa się część tłuszczu i mamy gotowy kuch kakaowy. Na rynku znaleźć można kakao tłuste, zawierające 15-20% tłuszczu, kakao pełnotłuste mające ponad 20% tłuszczu, a także kakao niskotłuszczowe.

Kakao - właściwości

W starożytności wykorzystywano kakao w ponad 150 celach leczniczych. Obecnie mamy już badania potwierdzające pozytywny wpływ kakao na ludzki organizm.

  • Dla lepszego samopoczucia

Jak dowodzą badania, spożywanie kakao podnosi poziom zadowolenia. Lepszy humor zapewnia substancja określana terminem anandamid, odpowiedzialna za uczucie euforii. Anandamid to w naturalny sposób produkowany przez organizm związek, aktywizujący się po wysiłku fizycznym.

  • Opóźnia proces starzenia się

Kakao zawiera mnóstwo antyoksydantów. Najważniejsze z nich to antocyjany i katechiny. Te pierwsze, znajdujące się także w ciemnych owocach np. w winogronach lub aronii, chronią przed powstawaniem wolnych rodników. Antocyjany odbudowują i wzmacniają komórki, zaś katechiny działają energetyzująco na komórki, wskutek czego przeciwdziałają procesowi starzenia się.

Katechiny działają energetyzująco na komórki i spowalniają procesy starzenia. To kolejny dobry powód, by sięgać po surowe kakao.

  • Chroni serce i obniża cholesterol

Kakao zawiera dużą dawkę magnezu - ma go nawet 4-5 razy więcej niż groch, pszenica, kukurydza bądź ryż. Magnez uczestniczy w procesie regulacji pracy serca, gdzie wraz z wapniem wpływa za skurcze oraz rozkurcze mięśni. Dzięki temu pozytywnie wpływa na likwidowanie arytmii serca. Regularne spożywanie kakao zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, insulinooporność, a także pomaga w obniżaniu złego cholesterolu.

  • Relaksuje i pomaga w koncentracji

Zawartość magnezu, wapnia, a także chromu, żelaza, manganu i cynku w kakao dobrze wpływa na poprawę koncentracji  i zminimalizowanie uczucia napięcia. Dlatego kakao poleca się osobom, które prowadzą aktywny i wyczerpujący tryb życia i są narażone na dużą ilość stresu. Do zmniejszenia senności i zmęczenia przyczynia się również kofeina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.