Olejek rycynowy - charakterystyka i zastosowanie

Olejek rycynowy, znany również jako olej z nasion rącznika pospolitego, to produkt naturalnego pochodzenia, powszechnie stosowany w wielu dziedzinach. Ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie i kosmetyce. W dodatku jest łatwo dostępny i niewiele kosztuje.

Olejek rycynowy - ogólna charakterystyka

Olej rycynowy (rącznikowy) jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (ricinus communis).  Jest gęstą, białą lub jasnożółtą cieczą, niemal nie rozpuszcza się w wodzie, zamarza w temperaturze -24 °C.  Nie ma smaku ani wyraźnego zapachu, a wręcz jest trudny do wyczucia. Wyróżnia się też gęstą konsystencją.

Zobacz wideo

Olej stosowany był od bardzo dawna w Indiach a także w Egipcie, dziś jest powszechnie znanym i używanym składnikiem. Jest tani - w aptece kosztuje około 10 zł. Ma wiele zastosowań w przemyśle, medycynie, kosmetyce. Mówi się, że poprawia wygląd, pomaga w leczeniu i pielęgnacji. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Olejek rycynowy - zastosowanie w przemyśle

Olej rycynowy i jego pochodne są wykorzystywane w produkcji mydeł, smarów, płynów hydraulicznych i hamulcowych, farb, także farb drukarskich, odpornych na zimno tworzyw sztucznych, wosków i past, nylonu, farmaceutyków i perfum. Jako plastyfikator znalazł zastosowanie przy produkcji lakierów nitrocelulozowych, w wyrobie maści, kremów, detergentów, barwników i środków nawilżających.

W przemyśle spożywczym, olej rycynowy stosuje się jako dodatek do żywności, środków aromatyzujących oraz słodyczy, jako inhibitor pleśni. Przy zastosowaniu oleju rycynowego, w Indiach, Pakistanie, Nepalu i Bangladeszu konserwowane są ziarna spożywcze (ryż, pszenica oraz rośliny strączkowe).

Olejek rycynowy - zastosowanie w medycynie

Olej rycynowy jest używany jako środek przeczyszczający i pomagający w dolegliwościach jelitowych. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała go za "ogólnie znany, bezpieczny i skuteczny" do stosowania bez recepty środek przeczyszczający. Dodaje się go do wielu nowoczesnych leków. 

Olejek rycynowy - zastosowanie w kosmetyce

Olejek rycynowy może być stosowany na twarz, skórę, włosy, rzęsy, brwi. Jest składnikiem wielu kosmetyków. Posiada działanie antybakteryjne, zmiękcza, nawilża, wygładza i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Przenika przez skórę i niweluje przesuszone miejsca.

Olejek rycynowy wzmacnia włosy. Aby przestały wypadać, należy go wmasować we włosy (ewentualnie na skórę głowy), założyć czepek i zostawić na noc. Olejek sprawia, że włosy lepiej się rozczesują, są zregenerowane oraz nie elektryzują się. Są lśniące, odświeżone i odżywione. Zabieg ten warto robić regularnie.

Kuracja olejkiem rycynowym zapobiega wypadaniu brwi, wzmacnia i przyciemnia je. Efekt zauważalny jest już po tygodniu, Trzeba nakładać olejek regularnie - rano lub wieczorem. Również paznokcie ulegają wzmocnieniu po regularnym i odpowiednio długim zastosowaniu tego specyfiku.

Olejek rycynowy - jak go stosować w pielęgnacji?

Olejek rycynowy wykorzystuje się na dwa sposoby - w postaci niezmieszanej albo w połączeniu z innymi składnikami.

  • Odżywka do włosów:

Z olejkiem można przygotować odżywkę do włosów. Do jej wykonania potrzebna jest 1/4 szklanki octu jabłkowego, 1/4 szklanki soku z jabłek, 5 g oleju rycynowego i 2 szklanki wody. Wszystko należy dokładnie wymieszać i moczyć w niej włosy po umyciu i spłukaniu. Odżywkę spłukujemy - najlepiej letnią wodą.

  • Tonik do twarzy:

Jeśli chcemy używać tego olejku do przemywania twarzy - to będzie idealny w połączeniu z oliwą z oliwek. Ważna jest w tym przypadku proporcja olejku do oliwy - dla tłuste skóry oleju powinno być 3 razy więcej od oliwy, zaś do cery suchej oliwy ma być 3 razy więcej.

  • Oliwka:

Doskonała oliwka powstanie z połączenia olejku rycynowego (100 ml) z olejem z pestek z winogron (również 100 ml). Te dwa składniki warto uzupełnić odrobiną olejków eterycznych, np. pomarańczowego czy cyprysowego.

  • Maseczka na włosy:

Z dodatkiem olejku rycynowego można stworzyć doskonałą maseczkę na włosy. Wystarczy połączyć 1 łyżkę oleju rycynowego, oliwę z oliwek, dodać żółtko jajka i taką miksturę delikatnie podgrzać. Następnie całość powinno się nałożyć na włosy, a także skórę głowy. Na włosy z maseczką dobrze jest założyć czepek i ręcznik, potrzymać ją możliwie jak najdłużej, ale minimum godzinę.

Olejek rycynowy - gdzie go można kupić i ile kosztuje?

Ten cenny specyfik dostępny jest właściwie w każdej aptece, a także w większości drogerii kosmetycznych. I choćby wydawać się mogło, że tyle korzyści powinno słono kosztować, to cena olejku jest niezwykle niska; waha się w granicach 6-10 zł w zależności od pojemności.

Więcej o: