Jak zrobić omlet - porady, przepisy i właściwości odżywcze

Omlet to danie dla smakoszy. Choć jest prosty w wykonaniu, można go przygotować na wiele sposobów. Posmakuje zwolennikom słodkich i słonych smaków, jak też wytrawnych i pikantnych. Jak zrobić omlet, ile ma kalorii i jakie ma właściwości odżywcze?

Jak zrobić omlet? Pytanie równie słuszne, jak samo danie

Omlet należy do takich dań, które za każdym razem można zrobić inaczej - wszystko zależy od dodatków. Można przygotować omlet na słodko (z konfiturą, świeżymi owocami, słodkim serkiem) lub w wytrawnej wersji. Tu pole do popisu jest praktycznie nieograniczone. Do omletu można dodać warzywa w różnych kombinacjach, wędliny lub mięsa, sery. Całość doprawiamy ulubionymi ziołami i sycące danie jest gotowe.

Omlet - w zależności od dodatków, może być bardzo zdrową i pożywną potrawą. Podstawowym składnikiem są jajka, znane z wielu bardzo ważnych składników odżywczych. Jest bogatym źródłem białka, wielu witamin (A, B, D i E) oraz minerałów (żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, chlor, miedź czy cynk). Znajdziemy tam również antyoksydanty, luteinę, a także jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym cenne kwasy Omega-3. Warto włączyć je do codziennego menu.

Zobacz wideo

Omlet - przygotowanie i składniki

Przyrządzenie omletu nie jest skomplikowane i to jest - oprócz jego walorów smakowych - duży plus tego dania. W dużym skrócie można powiedzieć, że wystarczy połączyć składniki i wrzucić na patelnię. Dokładny przepis to wygląda następująco:

  1. przygotowujemy składniki potrzebne do zrobienia omleta, czyli: jajka, sól, pieprz i masło. To są składniki podstawowe, dodatki dorzucamy w zależności od smaku - mogą to być warzywa lub owoce.
  2. Jajka ubijamy z przyprawami i wylewamy całość na rozgrzaną patelnię z dodatkiem masła (najlepiej klarowanego).
  3. Zmniejszamy ogień pod patelnią i nakrywamy ją pokrywką, by omlet dobrze ściął się zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Jeśli jajka się zetną i nie będzie widocznej płynnej masy, możesz wyłożyć omleta na talerz.
  4. W tym celu podważ jego brzegi - najlepiej drewnianą łopatką.
  5. Omlet jest gotowy do spożycia. Smacznego!

Niektóre przepisy zalecają dodanie do omleta mąki lub mleka, by omlet był bardziej puszysty.

Omlet w wersji light

Sam w sobie omlet nie jest daniem wysokokalorycznym, ale jeśli połączymy go z orzechami czy tłustym serem żółtym, to oczywiście kaloryczność może znacząco wzrosnąć. Jeśli zależy nam zatem na wersji light, powinniśmy zważać na to, z czym łączymy omleta. Dodając do jajek warzywa nie musimy się martwić o dodatkowe kalorie. Omlet będzie bardziej dietetyczny, jeśli usmaży się go na oleju rzepakowym (najlepiej nierafinowanym). Można też bardziej go odchudzić poprzez odjęcie żółtka z jajek, w ten sposób powstanie omlet białkowy, bardzo ceniony przez osoby chcące zwiększyć masę mięśniową. Bez żółtek omlet będzie miał też mniej cholesterolu.

Omlet - wariacje z dodatkami

Podstawową wersję omleta można śmiało wzbogacić o różne dodatki. Jeśli chcemy zjeść go na słodko, możemy oczywiście po przygotowaniu wrzucić na niego ulubione owoce lub połączyć z serem białym i bakaliami. Właśnie słodkiego omleta jedzą mieszkańcy Wiednia - do jajek dodają mąkę, mleko oraz rodzynki.

Obywatele USA wolą omleta w z szynką, cebulą, serem i zieloną papryką. Zamiast mąki często dodają ziemniaki. Taki omlet jest wytrawna wersją, do której pasują takie przyprawy, jak bazylia, oregano czy chociażby ostra papryka.

W Iranie omleta je się ze smażoną cebulą i szpinakiem. Całość uzupełnia się krojonym koperkiem.

Omlet - czy jest zdrowy?

Ze względu na to, że podstawowym składnikiem omleta są jajka, to głównie one są odpowiedzialne za wartości odżywcze. Jaja są bogate w pełnowartościowe białko - biorąc pod uwagę skład aminokwasów (związków białkowych) są najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzęcego. Są świetnym źródłem nienasyconych tłuszczów, zawierają także kwasy omega-3. 

Zaletą jaj jest również duża ilość cynku, wapnia, fosforu, żelaza, a także naturalny selen i jod. Obecna w jajkach luteina i zeaksantyna minimalizuje ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka. Uważa się też, że korzystanie wpływa na wzrok. To tylko kilka powodów, dla których warto jeść jajka. Korzyści z ich spożywania jest o wiele więcej. 

Należy jednak pamiętać, że jajka mają także cholesterol, odradzane są (lub zalecane w ograniczonej ilości) osobom, które mają problem z podwyższonym stężeniem cholesterolu.

Jeśli chodzi o kompleksowe wartości i właściwości odżywcze omleta, to są one uzależnione od dodatkowych składników, o które wzbogacimy naszą wersję. Jeśli dodamy ser żółty, będą zawierały większą ilość tłuszczu, jeśli wzbogacimy go o chudy ser biały, to zwiększy się zawartość białka, a jeśli połączymy z warzywami pozyskamy cenny błonnik pokarmowy i omlet będzie zdrowszy, a nie wzrośnie znacząco ilość kalorii. Bardziej kaloryczne będą omlety smażone na maśle.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.