Kalafior - właściwości i wartości odżywcze. Jak ugotować kalafiora?
Kalafior - wartości odżywcze
Wartości odżywcze kalafiora trudno przecenić. Bogactwo witamin i składników mineralnych plasuje go wysoko w rankingu warzyw prozdrowotnych i, mimo że jest ciężkostrawny, warto uwzględnić go w codziennym menu.
Wartości odżywcze ugotowanego kalafiora (w 100 g):
- Wartość energetyczna - 23 kcal
- Białko ogółem - 1.84 g
- Tłuszcz - 0.45 g
- Węglowodany - 4.11 g (w tym cukry proste 2.08)
- Błonnik - 2.3 g
Witaminy
- Witamina C - 44.3 mg
- Tiamina - 0.042 mg
- Ryboflawina - 0.052 mg
- Niacyna - 0.410 mg
- Witamina B6 - 0.173 mg
- Kwas foliowy - 44 µg
- Witamina A - 12 IU
- Witamina E - 0.07 mg
- Witamina K - 13.8 µg
Minerały
Kalafior - jak kupować i jak przechowywać?
Przy zakupie kalafiora trzeba brać pod uwagę przede wszystkim wygląd kalafiora - jego kolor (pożądany jest jasny), brak ciemnym plam i przebarwień, a także zwartość różyczek. Dobrze jest obejrzeć także liście - powinny być w jednolitym, zielonym odcieniu i mieć umiarkowaną sprężystość. Po zakupie "idealnego" modelu kalafiora, możemy pozbawić go liści i trzymać w lodówce kilka dni. Możemy też go zamrozić i przechowywać w zamrażarce nawet przez kilka miesięcy.
Kalafior - jak go ugotować?
Ze względu na cenne właściwości tego warzywa, trzeba go przyrządzać w odpowiedni sposób. Źle przygotowany kalafior może stracić podczas obróbki termicznej swoje walory oraz smak. Najlepiej zacząć od umycia kalafiora, następnie warto rozdzielić różyczki. Zaleca się namoczenie go w wodzie wzbogaconej sokiem z cytryny - dzięki temu warzywo będzie potrzebowało krótszego czasu gotowania a także, co ważne, wyeliminuje się obecność niechcianych gości - insektów, których niekiedy można znaleźć tam całkiem sporo. Po kąpieli w cytrynie wrzucamy go do wrzącej wody z solą oraz minimalną ilością cukru. Tak przyprawiony kalafior gotujemy 4 minuty bez użycia przykrywki. Po tym czasie powinniśmy go odcedzić.
Ze względu na swój specyficzny charakter i właściwości, kalafior powoduje tworzenie się gazów w jelitach. Wiele osób z tego powodu w ogóle rezygnuje ze spożywania tego warzywa. Tymczasem to wielka strata. Okazuje się, że te dla wielu osób nieprzyjemne skutki uboczne można zlikwidować, jeśli dodamy do potraw z jego udziałem takie przyprawy jak: czosnek, kmin, koper, imbir i majeranek.
Niektórzy skarżą się także na gorzki smak kalafiora. Na to też jest dość prosty sposób. Aby zredukować gorzki posmak, do gotowania należy dodać mleko (najlepiej w proporcji pół na pół) oraz odrobinę cukru. Dzięki temu kalafior zachowa piękny kolor i będzie delikatnie smakował. Dodatkowym plusem gotowania kalafiora w mleku jest wyeliminowanie niezbyt atrakcyjnego zapachu, towarzyszącemu gotowaniu kalafiora. Jeśli jednak nie mamy mleka pod ręką, możemy wykorzystać także gałkę muszkatołową (szczyptę przyprawy dodać w trakcie gotowania).
Kalafior - drogocenne właściwości
Kalafior ma wiele witamin i minerałów, uważany jest za bardzo zdrowe warzywo i to nie tylko ta podstawowa odmiana. Również mniej popularne odmiany kolorowe mają dużą ilość przeciwutleniaczy. Zawarte w kalafiorze składniki mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zdaniem naukowców jego regularne spożywanie może zapobiec rozwojowi raka prostaty oraz pęcherza. Polecany jest osobom, które walczą z utratą kilogramów lub dbają o linię - posiada bowiem niewielką ilość kalorii i ma niski indeks glikemiczny (dzięki temu mogą go także spożywać osoby chore na cukrzycę).
Jedzenie kalafiora zaleca się też osobom cierpiącym na dolegliwości związane z funkcjonowaniem wątroby, żołądka, jelit a także w przypadku obecności bakterii Helicobacter pylori, którą niszczy w skuteczny sposób. Nie poleca się spożywania w dużej ilości osobom, które przyjmują tyroksyny (chorując na niedoczynność tarczycy), ponieważ tiocyjanki zawarte w kapustowatych warzywach hamują jej działanie.
Kalafior i jego odmiany
- Kalafior biały - najbardziej popularny, ma kilkanaście odmian, różniących się wielkością oraz warunkami, w jakich jest uprawiany. Jednak smakuje niemal tak samo i jednakowo się go przyrządza.
- Kalafior żółty/pomarańczowy - ta odmiana nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce, mimo tego, że doskonale nadaje się do uprawy jesienią.
- Kalafior zielony (tak zwany romanesco) - posiada różyczki o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Delikatnie smakuje, niektórzy twierdzą, że przypominają smak brokułów.
- Kalafior fioletowy - ma lekko pikantny smak i oryginalny kolor, który ozdobi potrawę.
W sprzedaży można znaleźć również kalafiory, które ważą nawet do 2 kilogramów i mają średnicę do 25 cm, ale nie ma to zupełnie wpływu na ich jakość.
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem