Kalafior - właściwości i wartości odżywcze. Jak ugotować kalafiora?

Kalafior to roślina z rodziny kapustowatych, mająca wiele cennych właściwości. Jest smaczny i można go wykorzystać w przygotowaniu wielu potraw. Jak powinno się go gotować, by smakował najlepiej? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Kalafior - wartości odżywcze

Wartości odżywcze kalafiora trudno przecenić. Bogactwo witamin i składników mineralnych plasuje go wysoko w rankingu warzyw prozdrowotnych i, mimo że jest ciężkostrawny, warto uwzględnić go w codziennym menu.

Zobacz wideo

Wartości odżywcze ugotowanego kalafiora (w 100 g):

  • Wartość energetyczna - 23 kcal
  • Białko ogółem - 1.84 g
  • Tłuszcz - 0.45 g
  • Węglowodany - 4.11 g (w tym cukry proste 2.08)
  • Błonnik - 2.3 g

Witaminy

Minerały

Kalafior - jak kupować i jak przechowywać?

Przy zakupie kalafiora trzeba brać pod uwagę przede wszystkim wygląd kalafiora - jego kolor (pożądany jest jasny), brak ciemnym plam i przebarwień, a także zwartość różyczek. Dobrze jest obejrzeć także liście - powinny być w jednolitym, zielonym odcieniu i mieć umiarkowaną sprężystość. Po zakupie "idealnego" modelu kalafiora, możemy pozbawić go liści i trzymać w lodówce kilka dni. Możemy też go zamrozić i przechowywać w zamrażarce nawet przez kilka miesięcy.

Kalafior - jak go ugotować?

Ze względu na cenne właściwości tego warzywa, trzeba go przyrządzać w odpowiedni sposób. Źle przygotowany kalafior może stracić podczas obróbki termicznej swoje walory oraz smak. Najlepiej zacząć od umycia kalafiora, następnie warto rozdzielić różyczki. Zaleca się namoczenie go w wodzie wzbogaconej sokiem z cytryny - dzięki temu warzywo będzie potrzebowało krótszego czasu gotowania a także, co ważne, wyeliminuje się obecność niechcianych gości - insektów, których niekiedy można znaleźć tam całkiem sporo. Po kąpieli w cytrynie wrzucamy go do wrzącej wody z solą oraz minimalną ilością cukru. Tak przyprawiony kalafior gotujemy 4 minuty bez użycia przykrywki. Po tym czasie powinniśmy go odcedzić.

Ze względu na swój specyficzny charakter i właściwości, kalafior powoduje tworzenie się gazów w jelitach. Wiele osób z tego powodu w ogóle rezygnuje ze spożywania tego warzywa. Tymczasem to wielka strata. Okazuje się, że te dla wielu osób nieprzyjemne skutki uboczne można zlikwidować, jeśli dodamy do potraw z jego udziałem takie przyprawy jak: czosnek, kmin, koper, imbir i majeranek.

Niektórzy skarżą się także na gorzki smak kalafiora. Na to też jest dość prosty sposób. Aby zredukować gorzki posmak, do gotowania należy dodać mleko (najlepiej w proporcji pół na pół) oraz odrobinę cukru. Dzięki temu kalafior zachowa piękny kolor i będzie delikatnie smakował. Dodatkowym plusem gotowania kalafiora w mleku jest wyeliminowanie niezbyt atrakcyjnego zapachu, towarzyszącemu gotowaniu kalafiora. Jeśli jednak nie mamy mleka pod ręką, możemy wykorzystać także gałkę muszkatołową (szczyptę przyprawy dodać w trakcie gotowania).

Kalafior - drogocenne właściwości

Kalafior ma wiele witamin i minerałów, uważany jest za bardzo zdrowe warzywo i to nie tylko ta podstawowa odmiana. Również mniej popularne odmiany kolorowe mają dużą ilość przeciwutleniaczy. Zawarte w kalafiorze składniki mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zdaniem naukowców jego regularne spożywanie może zapobiec rozwojowi raka prostaty oraz pęcherza. Polecany jest osobom, które walczą z utratą kilogramów lub dbają o linię - posiada bowiem niewielką ilość kalorii i ma niski indeks glikemiczny (dzięki temu mogą go także spożywać osoby chore na cukrzycę). 

Jedzenie kalafiora zaleca się też osobom cierpiącym na dolegliwości związane z funkcjonowaniem wątroby, żołądka, jelit a także w przypadku obecności bakterii Helicobacter pylori, którą niszczy w skuteczny sposób. Nie poleca się spożywania w dużej ilości osobom, które przyjmują tyroksyny (chorując na niedoczynność tarczycy), ponieważ tiocyjanki zawarte w kapustowatych warzywach hamują jej działanie.

Kalafior i jego odmiany

  • Kalafior biały - najbardziej popularny, ma kilkanaście odmian, różniących się wielkością oraz warunkami, w jakich jest uprawiany. Jednak smakuje niemal tak samo i jednakowo się go przyrządza.
  • Kalafior żółty/pomarańczowy - ta odmiana nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce, mimo tego, że doskonale nadaje się do uprawy jesienią.
  • Kalafior zielony (tak zwany romanesco) - posiada różyczki o  charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Delikatnie smakuje, niektórzy twierdzą, że przypominają smak brokułów.
  • Kalafior fioletowy - ma lekko pikantny smak i oryginalny kolor, który ozdobi potrawę.

W sprzedaży można znaleźć również kalafiory, które ważą nawet do 2 kilogramów i mają średnicę do 25 cm, ale nie ma to zupełnie wpływu na ich jakość.

Więcej o: