Jak zrobić naleśniki? W bardzo prosty sposób!

Jak zrobić naleśniki? W prosty sposób. Wystarczy sprawdzony przepis, dobra patelnia, odrobina cierpliwości oraz kilka banalnych składników. Mąka, woda, mleko, jajko i szczypta soli wystarczą, by wyczarować smakowity obiad - tak w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć, by już nigdy nie zastanawiać się nad tym, jak zrobić naleśniki.

Jak zrobić naleśniki?

Naleśniki podaje się prawdopodobnie od starożytności. Są znane tak w Europie, jak i w Chinach. Serwuje się je tak na szkolnych stołówkach, jak i w restauracjach. Nie dziwi zatem, że nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na naleśniki. Można wręcz powiedzieć, że każdy, kto gotuje i lubi jeść, ma swój ulubiony.

Zobacz wideo

W temacie naleśników obowiązuje duża swoboda. O ile niektórzy są zwolennikami precyzji, a co za tym idzie skrupulatnie przestrzegają miar i wag, o tyle inni stosują przepisy "na oko" - lubią kulinarne eksperymenty i pewną nonszalancję. Niemniej każdy, metodą prób i błędów, z czasem odnajduje taką recepturę, którą uznaje za idealną i swoją.

Rozpoczynając kulinarną przygodę z naleśnikami warto wykorzystać prosty, tradycyjny, domowy przepis. I tak, aby zrobić ciasto na naleśniki potrzebna jest:

  • szklanka mąki pszennej,
  • szklanka mleka (krowiego, sojowego, migdałowego, kokosowego),
  • 3/4 szklanki wody (w razie potrzeby można dodać więcej),
  • 1-2 jajka,
  • szczypta soli,
  • olej roślinny.

Do naleśników na słodko można dosypać łyżeczkę cukru (także cukru wanilinowego czy waniliowego).

Jak zrobić naleśniki? Przepis krok po kroku

Przygotuj miskę. Wsyp mąkę. Dodaj jajka, mleko, wodę i sól. Całość wymieszaj mikserem lub trzepaczką.

Do ciasta możesz dodać olej (może być także roztopione bądź klarowane masło) lub wykorzystać tłuszcz do smarowania patelni przed smażeniem każdego naleśnika. Po dodaniu oleju do ciasta nie trzeba natłuszczać patelni za każdym razem.

Ciasto mieszaj na gładką masę, by pozbyć się ewentualnych grudek. Powinno spływać z łyżki, jednocześnie zostając na jej grzbiecie. Jego gęstość można regulować - jeśli jest za gęste, dodając nieco wody. Zbyt rzadkie ciasto można uratować, dodając mąkę. Należy pamiętać, że konsystencja zależy także od rodzaju mąki. Po wymieszaniu ciasta warto odstawić je na pół godziny, aby odpoczęło - gluten zrobi, co do niego należy i ciasto będzie sprężyste i elastyczne.

Nałóż na patelnię tyle ciasta, by masa przykryła jej powierzchnię. Porcje odmierzaj za pomocą łyżki wazowej. Naleśniki smaż na dobrze rozgrzanej patelni. Przewracaj je na drugą stronę szeroką, drewnianą łopatką, gdy spód będzie ścięty i zrumieniony.

Jak zrobić ciasto na naleśniki? Co warto wiedzieć

Jak zrobić naleśniki? Najlepiej stosując rady kulinarnych autorytetów. Co warto wiedzieć?

  1. Jeśli do ciasta na naleśniki dodasz wodę gazowaną, staną się bardziej delikatne i puszyste.
  2. Ciasto na naleśniki warto odstawić, by odpoczęło (lekko gęstnieje). Nie jest to jednak konieczne. Można je smażyć również bezpośrednio po połączeniu składników.
  3. Patelnia do smażenia naleśników powinna mieć cienkie dno. Ponieważ naleśniki bywają kapryśne - lubią do niego przywierać - najważniejsze jest, by była naprawdę dobrze rozgrzana.
  4. W kwestii smażenia naleśników warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Niezależnie od tego, czy ciasto na naleśniki zawiera w sobie tłuszcz czy też nie, przed smażeniem pierwszego naleśnika warto posmarować patelnię olejem.

Jak zrobić naleśniki w wersji deserowej i wytrawnej? Pomysły

Naleśniki można przygotować, ale i podać na wiele sposobów - tak na słodko, jak i w wersji wytrawnej.

Można je posypać pudrem lub polać sosem. Najczęściej podaje się je z nadzieniem, zaczynając od klasyki, czyli naleśników z serem, jogurtem i owocami, z bananem czy jagodami, po bardziej wyrafinowane propozycje, takie jak naleśniki z kremem kajmakowym czy bitą śmietaną z egzotycznymi owocami i innymi dodatkami.

Ciekawą propozycją są naleśniki, które dzięki obecności dodatkowych składników w cieście stają się cynamonowe, czekoladowe czy szpinakowe.

Fantastycznie smakują także wersje wytrawne naleśników. Można je podawać ze szpinakiem, warzywami, mielonym mięsem czy choćby w wersji meksykańskiej, na ostro.

Ale naleśnikowych wariacji jest więcej. Mogą być bowiem tak z jajkiem, jak i bez jajka, z mlekiem i bez. Można je zrobić z mąki pszennej, ale także gryczanej oraz w wersji bezglutenowej. Naleśniki można również podawać jako krokiety - z farszem mięsnym czy warzywnym, zwinięte i obsmażone.

Możliwości wykonania i podania naleśników jest naprawdę wiele. Dlatego w każdym domu odpowiedź na pytanie „jak zrobić naleśniki” z pewnością będzie inna. Nie dość, że funkcjonują różne receptury, to najpewniej niejeden wielbiciel naleśników opracował swoją wersję autorską. I świetnie! Naleśniki nie lubią nudy, za to są wdzięcznym i smakowitym materiałem do eksperymentów. Dają pole do popisu i zawsze smakują wybornie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA