Piramida żywieniowa dla dzieci uległa zmianie. U jej podstawy tym razem znalazła się również odpowiednia ilość snu

W dniach 25-26 stycznia w Warszawie odbył się IV Narodowy Kongres Żywieniowy. Zaprezentowano podczas niego zmodyfikowaną piramidę żywieniową dla dzieci i młodzieży. Jest ona uważana za jeden ze skutecznych sposobów zapobiegania otyłości.

Jednym z ważniejszych zagadnień, które zostały poruszone podczas kongresu, był problem otyłości. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że obecnie z otyłością zmaga się 25 procent mężczyzn i 27 procent kobiet, a nadwaga występuje u 44 procent mężczyzn i 32 procent kobiet. 

"Częstość występowania otyłości stale dramatycznie rośnie, a prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie niestety dalej narastać. Grupą naszej szczególnej troski i szczególnego alertu społecznego są dzieci i młodzież, wśród których co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością" -  informuje prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]

Rosnący problem nadwagi i otyłości u dzieci spowodowany jest jednak nie tylko nieodpowiednim odżywianiem. Znaczenie mają również inne czynniki, także te związane z rozwojem cywilizacyjnym, jak: korzystanie z urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu, przewlekły stres oraz zanieczyszczenie środowiska.

Nowa piramida - wszystko zaczyna się od snu i ruchu

Jednym z najważniejszych i najprostszych narzędzi skutecznej profilaktyki otyłości były i są piramidy żywieniowe. To graficzne opisy różnych grup produktów spożywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Dodatkowo wzbogacone one zostały o odpowiednie komentarze i zasady. 

Podczas kongresu eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawili nieco zmodyfikowaną wersję takiej piramidy. W nowej odsłonie piramida uwzględnia nie tylko dietę, lecz także styl życia. U jej podstaw znalazły się zatem odpowiednia ilość ruchu oraz... wysypianie się.

Z zasad, które rządzą piramidą, dowiadujemy się, że dzieci i młodzież, których dotyczy piramida, powinny ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie. Jednocześnie należy ograniczyć oglądanie telewizji, przesiadywanie przed komputerem i korzystanie z innych urządzeń elektronicznych do dwóch godzin w ciągu dnia.

Dzieci i młodzież powinny się też wysypiać, aby ich mózg mógł wypocząć. Zaleca się, aby dzieci w wieku 6-12 lat spały co najmniej 10 godzin na dobę. Wśród ważnych zasad piramidy wymienione zostały też m.in.:

  • spożywanie pięciu posiłków dziennie,
  • mycie zębów po jedzeniu,
  • picie dużych ilości wody,
  • zrezygnowanie ze słodkich napojów i słodyczy, słonych przekąsek oraz fast foodów,
  • jedzenie różnorodnych warzyw i owoców jak najczęściej i w dużych ilościach,
  • jedzenie produktów zbożowych, szczególnie pełnoziarnistych oraz
  • wypijanie 3-4 szklanek mleka dziennie (można je zastąpić kefirem, jogurtem naturalnym i częściowo serem).

"Piramida żywieniowa ma swoją dynamikę rozwoju, odzwierciedla potrzeby i styl życia człowieka, powinna zatem ewoluować" - wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Jarosz.

Piramida kierowana jest do dzieci i młodzieży (4–18 lat), ich rodziców oraz personelu przedszkoli i środowiska szkolnego (dyrektorów, nauczycieli, intendentów - odpowiadających za żywienie zbiorowe w szkołach).

Więcej o: